Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Aplikace mezinárodní právní normy na konkrétní trestný čin

Aplikace mezinárodní právní normy na konkrétní trestný čin


Kategorie: Právo

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Seminární práce popisuje předání odsouzeného za reálný trestný čin zneužití a vraždy malého chlapce k odpykání trestu doživotí na Slovensku dle mezinárodní smlouvy o právní pomoci poskytované justičními orgány a o úpravě některých právních vztahů v občanských a trestních věcech.

Obsah

1.
Úvod
2.
Narativní část
3.
Normativní část
4.
Závěr

Úryvek

"Narativní část
Dne 4. května 2008 zmizel v Havlíčkově Brodě teprve devítiletý Jakub Šimánek. Odešel si hrát ven a už se domů nevrátil. Rodina ho okamžitě začala hledat a policie rozjela rozsáhlé pátrání. Chlapcovo tělo objevili kriminalisté až o celý měsíc později, a to v lese přibližně půl kilometru za Havlíčkovým Brodem zahrabané listím. Z hrůzného činu byl obviněn třiačtyřicetiletý občan Slovenské republiky Antonín Novák, kterého policie zadržela po několika týdnech od zmizení Jakuba, přesně dne 9. Června 2009, a uvalila na něj vazbu. Během vyšetřování se Antonín Novák policii přiznal ke zneužití chlapce a k jeho vraždě. Sám ukázal policii ukryté chlapcovo tělo a spolupracoval při policejní rekonstrukci svého hrůzného činu. Novák byl na Slovensku už dvakrát ve vězení za pohlavní zneužívání dětí. Poprvé seděl osmnáct měsíců, podruhé čtyři a půl roku. Podle znalců se už nikdy neměl dostat na svobodu.
Dne 18.2.2009, poté co byl Novák obžalován, začal případ projednávat Krajský soud v Hradci Králové. Po trojdenním projednávání obžaloby u Krajského soudu v Hradci králové byl dne 20.2.2009 odsouzen Antonín Novák k trestu doživotí. Kromě doživotního vězení Novákovi soud uložil takzvanou zabezpečovací detenci. To znamená, že pokud by se někdy z nějakého důvodu dostal z vězení, nebyl by propuštěn na svobodu, ale byl by převezen do detenčního ústavu. Kromě doživotního trestu musí Novák zaplatit náhradu škody. Otci zavražděného dítěte 240 tisíc korun, Jakubovu bratru 170 tisíc korun. Doživotní rozsudek je pravomocný od 21. března 2009. Odsouzený Novák dva dny na to požádal prostřednictvím svého advokáta Krajský soud v Hradci Králové o možnost odpykat si trest na rodném Slovensku. Následně dne 30. března 2009 byly potřebné podklady soudem zaslány na ministerstvo spravedlnosti. Poté byl celý materiál postoupen společně s oficiální žádostí na Slovensko. Dále následovalo řízení o uznání cizozemského trestu a dne 21. října 2009 sdělilo slovenské ministerstvo spravedlnosti, že s převzetím jmenovaného souhlasí. Slovenskou má totiž jak trest doživotí, tak dnes i jeho právní řád umožňuje ochrannou detenci, která Novákovi byla uložena. Navíc má Česká republika se Slovenskou republikou dohodu, která umožňuje vydávání odsouzených.
Konkrétně se jedná o smlouvu o právní pomoci poskytované justičními orgány a o úpravě některých právních vztahů v občanských a trestních věcech č. 209/1993 Sb. Tato mezinárodní smlouva byla podepsána dne 29. října 1992, prozatímně byla prováděna od 1. ledna 1993 a vstoupila v platnost dnem 5. dubna 1993. Dnem 6. srpna 1993 byla rozeslána ve Sbírce zákonů České republiky, částka 52."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4f61e94907169.zip (14 kB)
Nezabalený formát:
Aplikace_mezinar_prav_normy.doc (51 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse