Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Atmosféra, ozónová díra, skleníkový efekt

Atmosféra, ozónová díra, skleníkový efekt

Kategorie: Ekologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce definuje, co je atmosféra, jaké je její složení, a z jakých se skládá vrstev. Další část práce se zaměřuje na ozón, jeho přítomnost v atmosféře, důvody jeho úbytku, význam, úlohu člověka, i na důsledky narušení ozónové vrstvy. Věnuje se globálnímu oteplování, popisu principu skleníkového efektu, teplotě na Zemi, a změnám klimatu.

Obsah

1.
Atmosféra
2.
Ozón
3.
Globální oteplování

Úryvek

"Ozón

V zemské atmosféře je přítomen také ozón, který zadržuje a odráží zpět do vesmíru škodlivé ultrafialové záření přicházející k nám ze slunce. Úbytek ozónu v atmosféře má za následek to, že na zemský povrch dopadne více ultrafialového záření. Rychlost úbytku ozónu závisí zejména na zeměpisné šířce, výšce nad zemským povrchem a na ročním období. K největšímu úbytku ozónu ve stratosféře dochází již po několik let nad jižním pólem nad Antarktidou, kde v určitých výškách dochází v jarních (našich podzimních) měsících prakticky k vymizení ozónu (1985 objeveno Farmanem a jeho kolegy). Na severní polokouli je zaznamenáván značný úbytek ve středních zeměpisných šířkách. Stav stratosféry v Arktidě je značně narušen už od roku 1989, kdy zde bylo zjištěno až 50-ti násobné zvýšení množství látek rozrušujících ozón. V této době nebyl zaznamenán úbytek ozónu. V roce 1992 byla uspořádána druhá arktická výprava pro výzkum stratosféry, byly naměřeny v polovině ledna vůbec nejvyšší koncentrace aktivních molekul ClO ve stratosféře. Přesto nedošlo k poklesu koncentrace ozónu, neboť většina arktických oblastí byla ve tmě. Poněkud předčasné oteplení koncem ledna vedlo k prudkému poklesu koncentrace ClO ještě dříve, než sluneční paprsky ozářily stratosféru.
Úbytek ozónu nastává v zimních a jarních měsících a k normalizaci dochází v létě. Tento úbytek není zcela kompenzován ani fotochemickými, ani redistribucí ozónu prouděním ve stratosféře.
Nezbytným předpokladem pro vznik ozónu je přítomnost kyslíku v atmosféře. Ten se zde objevil před 3500 milióny let jako produkt metabolismu zelených vodních řas – fytoplanktonu. Ozón vznikal působením ultrafialového záření na kyslík.

Za poslední dvě století člověk zapříčinil značné změny ve složení atmosféry. Vzrostla podstatně koncentrace některých plynů: oxidu uhličitého, metanu a oxidu dusného. Od 50-tých let vzrůstá povážlivě také množství sloučenin chlóru. Obavy o osud ozónové vrstvy vyvstaly poprvé začátkem 70-tých let v souvislosti s lety nadzvukových letadel ve velkých výškách. Jako zplodiny spalování se do horních vrstev atmosféry uvolňuje značné množství oxidů dusíku (NO, NO2). Tyto plyny mohou působit jako katalyzátory urychlující rozklad ozónu.

Množství oxidů dusíku se však zdá být přece jenom nedostatečné na to, aby ozónosféra mohla být jimi ohrožena. V polovině 70-tých let se proto zájem odborníků soustředil převážně na znečišťování stratosféry sloučeninami chlóru, brómu a fluóru, které se do ovzduší dostávají převážně v podobě freonů.

Narušování ozónové vrstvy stejně jako skleníkový jev souvisí s mechanismem, jehož přirozený výsledek představuje jeden z nejzásadnějších principů napomáhajících udržet život v té podobě, jak ho známe na naši planetě už více než miliardu let. Uv záření je záření, jehož kratší vlnové délky (180-300nm) jsou pro život nebezpečné. Toto záření dopadá na svrchní vrstvy atmosféry a ve výškách 15-40km nad povrchem (ve stratosféře) se poprvé setkává s molekulami kyslíku. Energie tohoto záření (okolo 200 nm) rozbíjí dvouatomové molekuly kyslíku na jednotlivé atomy. Ty jsou vysoce reaktivní a reagují s jinými dvouatomovými molekulami kyslíku a tvoří molekulu tříatomovou - ozón. Energie ultrafialového záření s vlnovou délkou větší (okolo 250-300nm) naopak ozón zase rozkládá. Tento proces je v rovnováze a záření, jehož energie se takto v reakcích kyslíku a ozónu "spotřebuje" (přemění na teplo) nemůže dopadat ve velkých kvantech na povrch země a poškozovat živé organismy. Oblasti, ve výškách okolo 25 km nad zemským povrchem říkáme ozónová vrstva. V tak značných výškách je však atmosféra velmi řídká a molekuly ozónu jsou značně rozptýleny. Mocnost této vrstvy je tedy ve skutečnosti vlastně mizivá. Kdyby byl všechen ozón soustředěn do jedné kompaktní vrstvy na povrchu Země, vznikla by slupka o síle pouhé 3mm koncentrovaného ozónu."

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera594
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse