Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Báječná léta pod psa - Michal Viewegh

Báječná léta pod psa - Michal Viewegh

Kategorie: Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: Biskupské gymnázium, církevní základní škola, mateřská škola a základní umělecká škola Hradec Králové, Hradec Králové

Charakteristika: Práce obsahuje kompletně vypracovanou maturitní otázku z literatury na téma Báječná léta pod psa od Michala Viewegha. Zabývá se rozborem díla i autora.

Obsah

1.
Charakteristika hlavních postav
2.
Analýza textu z hlediska prostoru a času
3.
Děj
4.
Kompozice literárního díla
5.
Vyjádření hlavní myšlenky díla
6.
Autorův život
7.
Zhodnocení díla

Úryvek

"• Příběh vypráví Kvido. Celá kniha je zpovědí jeho života. Teď je Kvidovi asi 30 let a snaží se vydat román – román o své rodině a o svém dospívání. Psáno v er-formě.
• Kvido – Hlavní postava románu. Jako malý nadprůměrně inteligentní kluk, který svými chytrými řečmi každého šokuje, jeho záliba je jazyk a psaní.
• Jaruška - nejlepší kamarádka a později dívka a žena Kvida. Kvido byl do ní zamilovaný od raného dětství, ale Jaruška s ním začala chodit až na střední škole. Později se vzali.
• Kvidův otec - inteligentní člověk, pochází z chudých poměrů, vystudovaný ekonom, má státnice z angličtiny a z němčiny a červený diplom, za žádnou cenu by nevstoupil do komunistické strany. Díky styku s člověkem, jenž podepsal Chartu 77 přijde o dobré místo v práci a pracuje jako vrátný, z čehož se začne chovat „šíleně“. Rád pracuje se dřevem. Je neprůbojný, podmanivý, nerad vyvolává a řeší konflikty.
• Kvidova matka - právnička, herečka, ochotná a milující, bojí se psů, protože ji jeden napadl, když byla těhotná.
• Paco - Kvidův bratr, průměrný ve škole, spí pod širákem a chová se jako kovboj
• Ing. Zvára - nejlepší kamarád Kvidova otce; je jeho nadřízeným, vstoupil do komunistické strany
• babička Líba - matka Kvidova otce, posedlá svým zdravím, vášnivá cestovatelka, nekupuje maso, ale vaří levnější jídla, aby ušetřila na cestování, z cest nosí domů nejstrašnější dárky a vždy posílá černobílou pohlednici s veršem o cestě

analyzovat text z hlediska času a prostoru
• Román se odehrává od roku 1962 do 1989. V závěrečném epilogu jsou pak spěšně vylíčeny události v posledních letech až do roku 1991.
• Děj se odehrává v Praze a městečku Sázava.
Děj
Kvido se narodil na jevišti, hrála se hra Čekání na Godota. Rodina se po příchodu Rusů v roce 1968 přestěhuje z Prahy do malého městečka Sázava. Rodina nemá byt, proto žije jako ve skleníku na prosklené terase jednoho domu. V zimě málem umrzne. Kvido a jeho rodiče nemohou dostat byt, protože Kvidův otec není v komunistické straně a ani se veřejně neangažuje. Kvido spolu s kamarádkou Jaruškou recitují prokomunistické básničky, ač si neuvědomují, že jsou komunistické. Komunistovi Šperkovi se líbí, že je o Kvidovi slyšet, proto slíbí Kvidově otci bydlení, když vstoupí na VUML a začne hrát závodně fotbal. I když je Kvidův otec nesportovní a nešikovný, trénuje a hraje. Získá pěkný dům, ale musí si k němu koupit i psa - německého ovčáka, který je pojmenován Něha. Kvidově matce se narodí chlapec Paco. Do Sázavy se přistěhovala i babička Líba. Kvidovi rodiče se chovají příkladně - a Kvidův otec postupuje v zaměstnání. Je schopnější než všichni ostatní, ale přesto jsou nad ním lidé, kteří zdaleka nejsou dobří, jako on. Tito lidé vstoupili do komunistické strany, např. nadřízený ing. Zvára. Kvidův otec podnikne několik cest na západ, kde se užívá luxusu a toho, že si ho konečně lidé váží za jeho kvality, a proto mu razantně stoupne sebevědomí. Navštíví Londýn, Japonsko i Balkán. Do Čech přijela na služební cestu Mirjana z chorvatské Puly, Kvidovi rodiče ji ubytovali u sebe. Na čas se stane milenkou Kvidova otce a maminku to trápí.
Kvidovi rodiče potkají náhodou přítele a spisovatele Pavla Kohouta (odpůrce režimu) a přijmou jeho pozvání na návštěvu. Pavel Kohout je ale na černé listině komunistů. Komunisté přistihnou Kvidovi rodiče u něj na návštěvě a Kvidův otec je propuštěn v práci ze své pozice a dostane místo vrátného, což ho psychicky naprosto zdolá, onemocní. Kvido jde na vysokou školu, studuje ekonomii, ale raději než jí, tak se věnuje psaní, nakonec školy nechá a začne dělat vrátného jako jeho otec. Kvidův otec je zdrcen synovým rozhodnutím, vyrobí si ze dřeva rakev. Kvidova matka prosí syna, aby si pořídil dítě, protože doufá, že to otce rozveselý. Kvido si tedy s Jaruškou pořídí dítě, Jaruška porodí Aničku. Kvidův otec jí sice vyrobí pár dřevěných hraček, ale příliš mu to nepomůže. Kvido píše román o svém životě i o životě otce a ostatních členů rodiny. Román ale nemůže být vydán, protože je v něm příliš mnoho kritiky politiky. V roce 1989 se všechno mění: Kvidův otec získá zase slušné místo, které odpovídá jeho schopnostem a vzdělání, jeho psychické problémy ustupují. Chorvatsko je ohroženo srbskými nacionalisty a Kvidova matka poskytuje Mirjaně ubytování, přestože ví, že byla milenkou manžela. Kvido konečně může vydat román o životě za socialismu Báječná léta pod psa."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera28353
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse