Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Banky v ČR - esej

Banky v ČR - esej


Kategorie: Banky

Typ práce: Eseje

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Jedná se o středoškolskou esej na téma bankovního systému a služeb v České republice. Autor představuje některé banky, jejich systém nebo strukturu.

Obsah

1.
Banky v České republice
2.
Názor autora

Úryvek

"Aby podnik mohl podnikat jako banka – bankovní dům, musí získat bankovní licenci – oprávnění. Tuto licenci v ČR uděluje Česká národní banka. Ta jako jediná banka v zemi vydává národní měnu, vykonává dozor nad obchodními bankami a kontroluje jejich činnost.
Obchodní banky především přijímají od lidí a podniků vklady, půjčují jim peníze a zabezpečují platební styk. Když podnik potřebuje vyplatit lidem mzdy za jejich práci, potřebuje k tomu banku, aby ta správně převedla podnikové peníze na účty jednotlivých zaměstnanců. Když podnik hodlá rozšířit svoji výrobu, obrátí se na banku s žádostí o půjčku peněz. Když se podniku dobře daří a má volné peníze, uloží je do banky, aby mu vydělali peníze další, a to třeba formou termínovaného vkladu. Banka nepůjčuje peníze zadarmo, ale účtuje si za půjčení úrok. Úrok je cena zapůjčených peněz. Když si podnik od banky půjčí, musí půjčku splácet v dohodnutých splátkách a navíc ještě zaplatit bance úrok. Opačně zase platí, že volné peníze uložené v bance přinesou úrok tomu, kdo si je tam uložil. Jednotlivý občan nebo podnik."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x45e44785c3f2b.zip (5 kB)
Nezabalený formát:
Banky_v_CR.doc (25 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse