Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Benedikt z Nursie

Benedikt z Nursie

Kategorie: Ostatní předměty

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Biskupské gymnázium, církevní základní škola, mateřská škola a základní umělecká škola Hradec Králové , Hradec Králové

Charakteristika: Práce pojednává o Benediktovi z Nursie jednoho z nejvýznamnějších postav západního křesťanství.

Obsah

1.
Počátky Benediktova působení
2.
Představený mnichů
3.
Bendiktíni v českých zemích

Úryvek

"1.1 Mládí

Hlavním zdrojem informací o Benediktově životě je pro nás spis Vita sancti Benedicti (Život sv. Benedikta) napsaný papežem Řehořem Veliký. Ten se ve svém díle odvolává na svědectví čtyř mužů kteří Benedikta osobně znali.
Světlo světa spatřil Benedikt kolem roku 480 v Nursii (Itálie). Podle Řehoře Velikého patřil do významného aristokratického rodu, pravděpodobně se jednalo o rod Aniciů, tedy jeden z prvních patricijských rodů, které přijaly Křesťanství. Spolu s ním se narodilo dvojče-sestra Scholastika, rovněž pozdější světice. Už jako chlapec vynikal zřejmě vážností a přemýšlivostí nad své vrstevníky, neboť sv. Řehoř Veliký o něm píše: „Od své mladosti měl zralé srdce, prožíval svůj život v ctnostech a nezaprodal svojí duši žádné rozkoši.“
Vzhledem ke svému vynikajícímu rozumu a postavení rodičů byl poslán na studia práv do Říma, ale vida zkaženost mládeže a neutěšené mravní poměry ve městě ze studií odešel.

1.2 Počátky mnišského života
Po odchodu ze studií se Benedikt uchýlil na místo zvané Subiaco, kde v postech a odříkání žila malá skupinka asketů. Ani tento život se mu však zřejmě nepřišel dost přísný, neboť za nějaký čas přesídlil ještě o kus dál do opuštěné jeskyně u řeky Ania.
doba zde strávená byla pro něho časem milosti a zrání, ale také časem pokušení, kdy musel (podobně jako Ježíš na poušti) překonat tři základní pokušení každého člověka. Zde žil v takové samotě, že úplně ztratil pojem o čase
Teprve po náhodném setkání s jedním klerikem zjistil, že nastaly Velikonoce.
Po 3 letech navázal kontakt s mnichem, který mu daroval hábit a někdy mu přinášel jídlo. (Podle legendy mu jej spouštěl do jeskyně na provaze). Postupně se začali šířit pověsti o Benediktově svatosti a jeho jeskyni začali navštěvovat poutníci a lidé, kteří ho prosili o radu.

Představený mnichů

2.1 Zrádní mniši
Stalo se, že mnišské komunitě sídlící nedaleko Subiaca zemřel představený a tito pak přišli naléhat na Benedikta, aby se stal jeho nástupcem. Ten po dlouhém váhání nakonec přijal.
Po příchodu do komunity zjistil, že poměry zde jsou značně rozvráceny a morálka mnichů je v úpadku. Začal zde tedy přísný řád. To se zkaženým mnichům zvyklým na pohodlný život pranic nelíbilo a reptali proti Benediktovi. Podle legendy se ho dokonce pokusili zavraždit a nastrčili mu otrávený pohár vína. Benedikt se dle svého zvyku nad pohárem přežehnal a ten praskl. Po této události l Benedikt zrádné mnichy opustil a vrátil se k poustevnickému životu.

2.2 Založení prvních klášterů

Postupně začali Benedikta vyhledávat mladíci, které jeho způsob života přitahoval, a kteří jej chtěli následovat. Postupně tak v okolí Subiaca vzniklo 12 menších mnišských komunit, které se podřizovali Benediktovu vedení a žily modlitbou a prací. Sám Benedikt se usídlil ve vile na pravém břehu řeky. Tak vznikl první klášter, který byl zasvěcen sv. Klementovi.
Z dvanácti Subinackých klášterů pouze jeden klášterů jediný přežil nejrůznější plenění a přírodní katastrofy. Tento jediný přeživší klášter byl původně zasvěcen sv. Silvestrovi, dnes je jeho patronkou sestra sv. Benedikta- sv. Scholastika

2.3 Monte Casino

V roce 529 přesídlil Benedikt s malou skupinou spolupracovníků na horu Monte Cassino, aby zde založil klášter. (Údajně byla příčinou jeho odchodu závist a úklady jednoho závistivého kněze z okolí. Je ale pravda, že Benedikt se do Subiaca nevrátil ani přes to, že tento člověk krátce po jeho odchodu nečekaně zemřel.)
Klášter, který zde Benedikt se skupinkou mnichů založili se stal vzorem pro ostatní Benediktinské kláštery po celém světě. Místo, které si mniši pod Benediktovým vedením vybrali, leží asi 130 km jižně od Říma na 520m vysokém pahorku. V Benediktově době to bylo významné středisko pohanského náboženství. Samotný klášter se nacházel na rozvalinách někdejšího Jupiterova chrámu.
Mniši pod Benediktovým laskavým, ale přísným vedením vedli pravidelný a asketický život podle hesla „Modli se a pracuj“(latinsky „Ora et labora“) Toto mottse později stalo základem Bendiktinské řehole."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera28820
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse