Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Biokomunikace

Biokomunikace

Kategorie: Biologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce vysvětluje principy a smysl vnitro i mezidruhové komunikace. Ukazuje i oblasti, kdy může biokomunikace působit ve svých důsledcích v neprospěch druhu. Dále se podrobně věnuje typům funkčních úrovní komunikačního signálu podle způsobu vzniku. V závěru vymezuje komunikační kanály sloužící k přenosu sdělení.

Obsah

1.
Vnitrodruhová a mezidruhová komunikace
2.
Typy funkčních úrovní komunikačních signálů
3.
Komunikační kanály
3.1
Chemická komunikace
3.2
Dotyková a vibrační komunikace
3.3
Zvukové dorozumívání
3.4
Optická komunikace

Úryvek

“Jelenovití a vidlorozi signalizují nebezpečí zvětšením světle zbarveného pole kolem řitního otvoru-obřitku. Tím, že se chlupy naježí, celé pole se rozšíří a doslova se rozsvítí jako lucerna. Jelenci viržinští zvedají navíc ocas se svítivě bílou spodinou. Podobné signály však známe i u některých druhů antilop. Když potkáme v lese srnce a ten nás zavětří, zvětšením obřitku začne signalizovat nebezpečí. Je zajímavé, že signalizuje i když je sám a nikdo tento signál nepřijímá. Když však narazíme na celou tlupu, můžeme si všimnout, jak se signál přenáší ze zvířete na zvíře, až konečně celá tlupa uteče. Samozřejmě že do signálních struktur počítáme i smyslové orgány, které signály registrují, ale i třídí a převádějí do mozkových center. Německý etolog G. Tembrock, která se speciálně zabývá biokomunikací, rozděluje signály na pět funkčních úrovní:

1. Signály, které nosí zvíře stále s sebou a působí bez zvláštního chování, jako zbarvení zeber, které se poznávají jako druh a postupně se naučí znát i odchylky ve zbarvení jedinců. Krásný příklad je nápadně žlutočerně zbarvený zobák labutí zpěvných. Je typický pro celý druh, jedinci se však rozsahem obou černých a žlutých polí liší. V době uzavírání párů někdy omylem napadne vlastní samici, když má hlavu i s krkem ponořenou pod vodu v domnění, že je to jeho sok. Teprve po jejím vynoření ji pozná a chová se značně rozpačitě..

2. Signály vznikající na základě fyziologických procesů, barvoměna ryb a plazů v souvislosti s motivací a sociálním postavením. U afrického tlamovce Haplochromis burtoni mají samci černý pásek přes oko a oranžovou skvrnu nad prsní ploutví. Černý pruh jako signál zvyšuje agresivitu druhých samců a oranžová skvrna ji naopak snižuje. Protože toto zbarvení závisí na vyladění ryby, může rychlými změnami zbarvení ovlivňovat motivaci druhých samců. Patří sem i zčervenání krku krocanů při útočných úmyslech zbarvení hýžďových lysin primátů atd.

3. Signály zprostředkované pohybem těla nebo jeho částí. Přiklápění boltců při hrozbě, hrozící zívání u hrochů a paviánů.

4. Signály vytvořené různým chováním. Například je to zdvihání křídel u tokajících samců kachen a ukazování barevně odlišeného zrcátka. Podobně sem patří i roztahování nadocasních per u páva, při kterém se teprve uplatní jejich zbarvení

5. Signály mohou působit sociálně kladně, například tzv. uvědomovací hlasy malých ptáků, kteří, když v noci táhnou, si určitým typem hlasu ozřejmují svou vzájemnou polohu a příslušnost k hejnu. Naopak známe signály záporné, které zahánějí ostatní jedince. Z tohoto hlediska je velice zajímavé chování lišky polární, která se zbavuje konkurence svých vlastních mláďat tak, že je od nalezené potravy doslova odhání výstražným signálem. Z lidského hlediska bychom mohli říct, že lže.

Všechny známe signály můžeme rozdělit do určitých komunikačních systémů, neboli kanálů:chemický=pachový, dotykový, vibrační, zvukový a zrakový.

Chemická komunikace patří k vývojově nejstarším. Chemické signály mají veliký dosah, šíří se však pomalu, ale nevadí jim překážky, a co je zvlášť výhodné, nejsou energeticky náročné. Můžeme je dělit podle toho, jakým prostředím se šíří, zda plynným nebo tekutým. Do chemické komunikace proto můžeme zařadit i chuť. Chemické signály se přenášejí přímo dotykem tykadel a ústních ústrojí členovců, jazykem u savců a ptáků. Vpouštěním do prostředí mohou však působit i na dálku, na čemž je založena celá řada synchronizačních procesů.
Prvním chemickým signálem, který byl objeven a analyzován, je feromon bombykol vydávaný samicí bource morušového (Bombyx mori). Samci zachycují feromon pomocí tykadel, jejichž receptory mohou zachytit i jednotlivé molekuly této látky.
Obrovský význam má pachová signalizace u savců. Savci mají řadu pachových žláz a kromě toho používají pro signalizaci moč a trus, které jsou dostatečně naparfémované výměšky zvláštních žláz."

Poznámka

Práce je doprovázena velkým množstvím příkladů, které velmi zpřesňují výklad.

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera674
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse