Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Božena Němcová: V zámku a podzámčí

Božena Němcová: V zámku a podzámčí

Kategorie: Česká literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: Slezské gymnázium, Opava, příspěvková organizace, Opava

Charakteristika: Práce zahrnuje detailní popis knihy V zámku a podzámčí od Boženy Němcové. Text jednoslovně informuje o literárním druhu, žánru a formě. Zabývá se popisem děje a charakteristikou hlavních postav. Seznamuje nejen s jazykovou formou díla, ale také začleněním autora do národní literatury i literatury světové.

Obsah

1.
Literární druh
2.
Literární žánr
3.
Literární forma
4.
Obsah díla
5.
Hlavní postavy
6.
Jazyková forma
7.
Božena Němcová
7.1.
Dílo
7.1.1.
Pohádky
7.2.
Národopisné studie
7.3.
Povídky
8.
Charakteristika období – národní zařazení
9.
Zařazení autora do světové literatury
9.1.
Představitelé naturalismu a realismu ve světě

Úryvek

"Obsah díla:

 Děj je vyprávěn chronologicky málokdy se autorka vrací do minulosti pro lepší vysvětlení přítomnosti, avšak i retrospektivního popisu je zde užito – např. když popisuje Karáskovu rodinu, co předcházelo tomu, že se z nich stali chudí lidé
 Využita er – forma vyprávění
 Členěno na kapitoly, každá z nich zakončuje nějakou událost – např. smrt Josífka


Na zámek přijíždí milostpaní Skočdopolová ( paní ze Springfieldu) a všechno se musí dát kvůli ní do pořádku. Naproti tomu paní Karáskovou a její děti Josífek a Vojtěch právě přišli o střechu nad hlavou, protože je jejich dosavadní ubytovatelka odmítla nechat dále u sebe. Jsou chudí, nemají co jíst. Vojtěch jde žebrat na zámek. Hodný vrátný mu dá plno jídla a panna Klára, která dělá služebnou paní Skočdopolové Vojtěchovi řekne, ať si každý den kolem dvou hodin přijde pro jídlo. Ten rozradostněný s jídlem běží za maminkou a bratrem. Josífek je malý a na nedostatek jídla umírá. Paní Karáskové, jenž je vdova, se ujme rodina krejčího Sýkory,sežene jí rakvičku pro Josífka. Matka je však naprosto vyčerpaná a na choleru během noci strávené u Sýkorových umírá. Krejčí i jeho manželka se Vojtěcha ujmou jako by byl jejich vlastní, sami mají 5 dětí, avšak jsou tak dobrosrdeční, že Vojtěcha nenechají napospas osudu. Hlavní služebnou, která paní ze zámku strojí, je mamsel Sára. Ta se kromě paní stará i o jejího psíčka Joliho. Vidí v něm totiž velký zisk ( pokud paní umře dříve než Joli, dostane on penzi 500 zlatých a ten kdo se o něj stará taky). Sára všechny ostatní sloužící ze zámku nemá ráda. Po nějaké době na zámek přijede i manžel paní Skočdopolové a s ním mnoho lidí z první vrstvy – té nejbohatší. Tak se seznámí Sára s Jacquem, služebníkem jakéhosi barona. Při jedné schůzce se dostatečně nevěnuje Jolimu, ale Jacqueovi. To Joliho pobouří, uteče a nejde ho právě malý Vojtěch. V zámku je rozruch, všichni psa hledají. Služebník Kalina najde Vojtěcha u Sýkorů se psem a dovede ho na zámek. Kalina díky tomuto činu povýšší na pojezdného po čemž dlouho toužil, ale díky předešlým událostem, kdy si paní příliš nenaklonil na svou stranu, v to moc nedoufal. Paní se Vojtěch líbí a udělá si z něj pažátko, které se začne místo Sáry starat o Joliho. Ti si přirostou k srdci a tráví spolu všechen možný čas. Pár dní na to si vyjíždí smetánka na letohrádek. Sára se rozhodne nezúčastnit a místo toho si udělá dýchánek s Jacquem. Tomu vypráví různé věci o paní a o svém vypočítavosti. Netuší, že ji celou dobu poslouchá paní za dveřmi. Na letohrádek nejela, protože se jí udělalo špatně. Propukne u ní cholera. Kvůli rozhovoru se rozhodne Sáru okamžitě propustit. Ta je naštvaná, chce si pánovi stěžovat, ale ten ji odmítne poslouchat. Paní prodělává choleru, kterou nakonec přežije. Doktor jí doporučí pobyt u moře, avšak až kdy určí on. Než odjedou, osvojí si chlapce Emila, který je prý někdo z přízně pána. Klárka si vezme pojezdného Kalinu, její matka klíčnice odjíždí s paní, pánem a Emilem do Itálie. Paní ještě věnuje peníze Vojtěchovi na studium – chce se stát doktorem – a chudým lidem nechají s manželem postavit něco na způsob ubytovny.

Hlavní postavy:

 Vojtěch – syn vdovy Karáskové, stane se z něj sirotek, život ho zkouší, ale nakonec díky tomu , že je ve správný čas na správném místě, se i na něj štěstí usměje – zažívá i po smrti matky teplo domova u Sýkorových a nakonec díky paní Skočdopolové se možná i vyučí doktorem
 Pan Sýkora – dobrosrdečný muž, je pro něj samozřejmost se o Vojtěcha postarat, díky dobrým vztahům se z něj posléze stane krejčí pana Skočdopole ( předtím mu obleky vždycky jenom opravoval po někom jiném´)
 Sára – vypočítavá služebná, vidí jenom peníze, chce vystrnadit další sluhy pánovi aby jí Jacques mohl být stále nablízku, po odchodu o ni ztratí zájem i Jacques a ona zemře sama a bez práce
 Paní Skočdopolová – důvěřivá, Sáru má nejvíce v oblibě, a proto se jí lehce nechá ošálit. Ví, že jí její manžel splní vše, co jí na očích vidí"

Poznámka

Slezské gymnázium Opava.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera18741
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse