Seminarky.cz > Diplomky, bakalářky > Diplomové práce > > Čaje a jejich složení

Čaje a jejich složení

Kategorie: Gastronomie

Typ práce: Diplomové práce

Škola: Veterinární a farmaceutická univerzita Brno Fakulta veterinární hygieny a ekologie, Brno

Charakteristika: Cílem diplomové práce je stanovit obsah rizikových kovů – arsenu, kadmia, olova a rtuti ve směsích bylinných čajů českého i zahraničního původu. Autor porovnává hygienické limity současné legislativy a sleduje úroveň kontaminace bylinných čajů českého původu a čajů dovážených ze zahraničí do tržní sítě v České republice. Své výsledky prezentuje pomocí tabulek a grafů a komentuje je.

Obsah

1.
Úvod
2.
Literární přehled
2.1.
Léčivé byliny
2.2.
Bylinné čaje a odvary
2.3.
Čeledi rostlin vyskytující se v bylinných čajích
2.4.
Toxické prvky v potravinovém řetězci
2.5.
Obecná charakteristika kovů
2.6.
Metabolismus kovů
2.7.
Působení kovů na lidský organismus
2.8.
Rizikové kovy v životním prostředí
2.9.
Rizikové kovy v potravinách a nápojích
2.9.1.
Arsen
2.9.2.
Kadmium
2.9.3.
Olovo
2.9.4.
Rtuť
2.10.
Obsah rizikových kovů v bylinných čajích
2.11.
Metody pro stanovení kovů
2.11.1.
Atomová absorpční spektrometrie
2.11.1.1.
Atomový absorpční spektrometr
2.11.2.
Stanovení rtuti
2.12.
Legislativa
3.
Materiál a metodika
3.1.
Vzorky
3.2.
Stanovení obsahu arsenu
3.3.
Stanovení obsahu kadmia a olova
3.4.
Stanovení obsahu rtuti
3.4.1.
Pracovní postup (AMA-254)
4.
Výsledky
5.
Diskuze
6.
Závěr
7.
Přílohy (tabulky)

Úryvek

"2.1. Léčivé byliny
Léčivé byliny provázejí člověka v průběhu celé etapy jeho historického vývoje a byly vlastně prvními léky, se kterými se člověk setkal. Již od starověku patřily mezi nejdostupnější a mnohdy jediné léčebné prostředky. O léčivých rostlinách je zmínka v pramenech ze 4. tisíciletí př. n. l. Během doby se měnil výběr i způsoby užití léčivých rostlin. Nejprve se využívalo rostlin u rituálních obřadů při zaříkávání a vykuřování. Poté se dle tvaru rostliny využívalo látek obsažených v rostlinách, které byly schopné ovlivňovat životní pochody v lidském těle. Až do konce středověku byla léčba bylinami plně využívána jak “oficiální” medicínou, tak v lidovém léčitelství. Jejich výběr a způsob použití vycházel zpočátku především z náhodných nebo intuitivních poznatků. Do 18. století bylo bylinářství obvyklou formou léčby.
Následný rozmach chemie a výroba syntetických léčiv vytlačily bylinky a jejich používání do ústraní. Postupně se však lidé začínají vracet k léčivým bylinám a během posledních dvaceti let zájem o bylinářství opět vzrůstá. Stále více lidí má pochyby o rozsahu užívání syntetických léků a také o jejich vedlejších účincích, někdy alarmujících. Zjevně bezpečnější přístup léčby pomocí bylinek také odpovídá zájmu o ekologii a přirozené léčebné prostředky, který roste po celém světě. Bezpočet lidí začíná používat na drobné obtíže a méně závažná onemocnění, jako je např. rýma či chřipka, bylinné léky. Každá bylina je malou chemickou laboratoří. Proto vedle hlavního specifického účinku, byliny vždycky vykazují ještě nespecifické, všeobecně posilující účinky, které jednotlivé chemické látky, byť přírodního původu, vykazovat přirozeně nemohou. V důsledku bohaté obsahové skladby svých látek mají byliny široké spektrum účinku, což znamená, že takový lék zasahuje na více místech najednou. Léčivou částí bylin může být květ, kůra, nať, list i celá rostlina (Beneš, K. et al., 1984).
Pro sběr částí bylin se vybírá nejvhodnější období z hlediska obsahu cenných látek. Květy se sbírají před plným rozkvětem, listy se trhají jen kvalitní a nepotrhané, zejména před květem rostliny. Nejvhodnější doba pro sběr listů je těsně po poledni, kdy je obsah biologicky aktivních látek nejvyšší. Nať se řeže nebo odstřihuje, sklízí se na počátku květu, protože později hrubne, stoupá obsah vlákniny a dochází ke ztrátám obsahových látek. Všechny sbírané části musí mít přirozenou barvu, je třeba se vyhnout zelenomodrému zbarvení, protože indikuje nadměrný obsah dusíku, nebo příliš světlému a nepřirozenému zbarvení (Lánská, 2006).
2.2. Bylinné čaje a odvary
Od pradávna byly bylinné čaje využívány zejména jako léky. Byly to prostředky, které napomohly při léčbě nemocí, posilovaly tělo i mysl. Pro tyto odvary je název čaj nepřesný, protože neobsahují listy čajovníku (Camellia sinensis). Mohou však přijít stejně k chuti jako pravý čaj, neobsahují kofein a mají příznivý vliv na zdraví. Výrobci, kteří bylinné čaje vyrábějí, používají pouze sušené byliny, bez přídavků konzervačních látek, barviv a příchutí. Stále přibývá lidí, kteří se zajímají o své zdraví pomocí přírodních prostředků. Proto jsou bylinné čaje v poslední době velmi oblíbené a populární. Mezi nejoblíbenější patří bylinný odvar z heřmánku a máty a dále odvar z jihoafrické rostliny rooibos. Bylinné čaje jsou také vyznamným pomocníkem při hubnutí nebo při detoxikaci (pročištění) těla (Alkraft, 2009).
Bylinné čaje představují nejjednodušší a nejčastější lékovou formu připravovanou z rostlin. K přípravě se používají buď samotné rostliny (tzv. jednodruhové čaje) nebo jejich směsi (tzv. vícedruhové čaje). Podle obsahových látek se připravují jako maceráty, zápary nebo odvary. Macerát je vodní výluh za studena. Rostlina nebo její směs se přelije studenou vodou, nechá se určitou dobu (1/2-12 hod.) luhovat a pak se zcedí. Tímto způsobem se připravují výluhy z drog obsahujích slizy (např. kořen proskurníku a lékořice). Zápar (infusum) se připravuje přelitím navlhčené rostliny vařící vodou, nádoba se přikryje a nechá se za občasného zamíchání asi 15 minut vyluhovat a teprve pak se zcedí. Takto se připravují především čaje ze siličných rostlin ( např. máta, heřmánek ), ale obvykle i z ostatních květních nebo listových. Odvar (decoctum) se připravuje z rostlin, jejichž účinné látky se teplem nemění (třísloviny) a také z tvrdých drog, jako jsou kůry a kořeny, pokud nepatří mezi siličné drogy. V zakryté nádobě se povaří 10 až 15 minut, odvar se nechá dalších 15 minut vyluhovat a teprve pak se zcedí (Beneš, K. et al., 1984).

2.3. Čeledi rostlin vyskytující se v bylinných čajích

- Bobovité (Fabaceae)
Komonice lékařská (Melilotus officinalis L.)
Komonice je dvouletá rostlina, vyskytuje se od nížin po vyšší polohy v Evropě, Asii, Americe i v Africe. Roste zejména při cestách, někdy se i pěstuje. Sbírají se natě před začátkem květu. Kvete v červenci a v srpnu. Významnými účinnými látkami komonice jsou kumarin a melilotin, které se při sušení uvolňují z kumarinových glykosidů. Dále obsahuje dikumarol, alantoin, flavonoidy, třísloviny, cholin, sliz a některé vitaminy (Erdelská et al., 2008). Používá se při léčbě trombózy a křečových žil. Dávkování musí být v malém množství, neboť hrozí nebezpečí krvácení, dávení a závratí. Používá se též jako součást náplatí na opuchlé rány a spálenin nebo jako přísada do tabáku (Volák et al., 1987)."

Poznámka

Práce obsahuje velké množství tabulek, fotografií a grafů. Čistý text je cca 34 stran.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 30 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 30 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 25 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 450 kreditů (=25Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,20€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera23400
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,20€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse