Seminarky.cz > Čtenářský deník > Velký čtenářský deník > > Česká literatura od 20. století - čtenářský deník k maturitě 2/4

Česká literatura od 20. století - čtenářský deník k maturitě 2/4

Kategorie: Česká literatura od 20. století

Typ práce: Velký čtenářský deník

Škola: Obchodní akademie a vyšší odborná škola Brno, Kotlářská, příspěvková organizace, Brno

Charakteristika: Práce obsahuje zpracování 5 literárních děl k maturitě (Spalovač mrtvol, Romeo, Julie a tma, R.U.R, Ostře sledované vlaky a Bílá nemoc). Je zde shrnutí života autora a jeho další díla, základní informace o díle (lit. druh a žánr, charakteristika hlavních postav, jazyk díla, myšlenka díla včetně vlastního názoru), dále obsah díla a následně úryvek z dané knihy. Předchozí část série naleznete zde Česká literatura do 20. století - čtenářský deník k maturitě 1/4 a následující zde Evropská literatura do 20. století - čtenářský deník k maturitě 3/4.

Obsah

1.
Ladislav Fuks - Spalovač mrtvol
1.1.
Ladislav Fuks
1.2.
Jiná díla
1.3.
Lit. druh a žánr
1.4.
Postavy
1.5.
Jazyk díla
1.6.
Myšlenka díla
1.7.
Vlastní názor
1.8.
Obsah díla
1.9.
Citace z knihy
2.
Jan Otčenášek - Romeo, Julie a tma
2.1.
Jan Otčenášek
2.2.
Jiná díla
2.3.
Lit. druh a žánr
2.4.
Postavy
2.5.
Jazyk díla
2.6.
Myšlenka díla
2.7.
Vlastní názor
2.8.
Obsah díla
2.9.
Citace z knihy
3.
Karel Čapek - R.U.R.
3.1.
Karel Čapek
3.2.
Jiná díla
3.3.
Lit. druh a žánr
3.4.
Postavy
3.5.
Jazyk díla
3.6.
Myšlenka díla
3.7.
Vlastní názor
3.8.
Obsah díla
3.9.
Citace z knihy
4.
Bohumil Hrabal - Ostře sledované vlaky
4.1.
Bohumil Hrabal
4.2.
Jiná díla
4.3.
Lit. druh a žánr
4.4.
Postavy
4.5.
Jazyk díla
4.6.
Myšlenka díla
4.7.
Vlastní názor
4.8.
Obsah díla
4.9.
Citace z knihy
5.
Karel Čapek - Bílá nemoc
5.1.
Karel Čapek
5.2.
Jiná díla
5.3.
Lit. druh a žánr
5.4.
Postavy
5.5.
Jazyk díla
5.6.
Myšlenka díla
5.7.
Vlastní názor
5.8.
Obsah díla
5.9.
Citace z knihy

Úryvek

"Spalovač mrtvol

Ladislav Fuks (24.9.1923 - 19.8.1994)
Byl český prozaik a autor především psychologické prózy 2. pol. 20. století. Je pro něj typické prostupování reálných událostí sny, iluzemi a halucinacemi. Jeho tvorba je silně poznamenána válečnou a židovskou problematikou, konfliktem bezbranného lidství, násilím a zlem.
Narodil se v rodině policejního úředníka. Jeho dětství nebylo příliš šťastné, neboť jeho otec byl chladný a dominantní člověk. Největší životní krizí si prochází v době dospívání, tedy na počátku 2. sv. války, kdy si poprvé uvědomuje svoji homosexualitu. Několik let pracoval v papírnách v Bělé pod Bezdězem a v Praze. Do literatury vstoupil jako zralý člověk knihou Pan Theodor Mundstock, díky které se stává během krátké doby jedním z nejuznávanějších spisovatelů Evropy. Koncem šedesátých let se stále zřetelněji staví na stranu vládnoucího komunistického režimu. V roce 1964 se oženil s bohatou Italkou. Krátce po svatbě však od své ženy utekl a byl hospitalizován v Praze na psychiatrii. Fuks si vedl deníkové záznamy svých rozhovorů, ty ale po jeho smrti beze stopy zmizí. Umírá ve svém dejvickém bytě a jeho tělo bylo objeveno až dva dny po úmrtí.

Jiná díla: - Nebožtíci na bále
- Pan Theodor Mundstock
- Oslovení z tmy

Lit. druh a žánr: epika, novela

Postavy:
Karel Kopfrkingl - pracovník krematoria, miluje svoji rodinu; posléze vrah, násilník a blázen
Lakmé - žena pana Kopfrkingla, židovka; tichá, naivní, hodná, nevýrazná
Zina a Mili - děti Lakmé a pana Kopfrkingla; hodné, poslušné
Wiliam Reinke - přítel pana Kopfrkingla, Němec; egoistický, povyšuje se nad ostatní, manipulátor

Jazyk díla: hovorový, nápaditý styl, er forma, používána přímá řeč

Myšlenka díla: Poukázat na tom jak válka dovede změnit lidi a upozornit na blízkost zla, které je v lidech zakořeněno a stačí jen málo aby se probudilo.

Vlastní názor: Na této knize mi přišlo nejzajímavější, jakým psychologickým procesem prošla postava pana Kopfrkingla. Jak působila fašistická ideologie na povahově slabší jedince. Pan Kopfrkingl je na začátku knihy velice pečlivý, vzdělaný, milující manžel i otec až na chorobnou zálibu ve svém povolání, kterým je velmi ovlivněn. Ve většině situací ji zatahoval do osobního života. Příkladem je kremační řád, který visel v kuchyni nebo příběh o spalování lidského těla při Štědrovečerní večeři. Poté se však stal lehce ovlivnitelným a také přebírá fráze a názory, i když jejich pravý smysl úplně nechápe. Dle mého názoru bylo tohle zásluhou jeho přítele Williho. Díky kterému se mění v nacistu, vraha a udavače. Je ale možné, aby byl někdo zaslepen touhou pomoci státu až tak, že i po vraždách svých nejbližších stále věří, že dělá správnou věc? Přijde mi absurdní, jak si pan Kopfrkingl nejdříve svoji rodinu hýčká a pak ji pozabíjí pro její "dobro". Také začne upozorňovat na to že Hitler je nejlepším vůdcem a Židé jsou pouze špína. Nikdy tento názor nezastával, ale najednou je jím absolutně zfanatizován. Myslím si, že autor dobře zachytil atmosféru doby, možná to bylo také tím, že v té době vyrůstal.

Obsah díla

Hlavní postavou je Karel Kopfrkingl, zaměstnanec krematoria, který nadevše miluje svoji rodinu. Má ženu Marii, které říká Lakmé a dvě děti, dceru Zina a o dva roky mladšího Miliho. Rodina žije spořádaným životě v krásném pražském bytě, jediným problémem je posedlost pana Kopfrkingla jeho prací. Jeho zaměstnání ho ovlivňuje i v jeho světovém názoru; miluje smutné věci, pohřeb žehem považuje za jediné důstojné rozloučení se světem, jakýkoli hovor končí v obřadní síni, také neustále rád upozorňuje na jízdní řád smrti. Jednoho dne také vezme svoji rodinu na pouti do panoptika mrtvol. Začne se setkávat s přítelem Willim Reinkem, který je čistý němec a má čestné postavení v SdP. Kdykoliv se setká s panem Kopfrkinglem, snaží se ho přesvědčit ke vstupu. Pan Kopfrkingl to odmítá, nedělá rozdíly mezi lidmi a nemá rád válku ani jiná násilí. Postupem času si však pod vlivem Williho uvědomuje svoji německou krev. Od Williho se dozví, že jeho žena a částečně tedy i děti jsou Židé a jelikož pro také lidi není v novém "čistém" státě místo, stává se z pana Kopfrkingla vrah. Když děti odjedou k tetě do Slatiňan oběsí Lakmé v koupelně a ohlásí to na německé kriminálce tím způsobem, že spáchala sebevraždu ze zoufalství. Po nějakém čase se začne bát, že Miliho nevezmou do německé školy, protože je velmi podobný Lakmé. Začne proto jednat. Vezme syna na procházku do krematoria. Tam ho utluče železnou tyčí a zavře jej do rakve k německému důstojníkovi. Rakev bezcitně zatluče hřebíky zpátky a policii oznámí, že se ztratil. Stejný osud chystá i pro Zinu, ta mu ale uteče. Z pana Kopfrkingla se nestal nejen vrah, ale také udavač, kterému se nepříčilo udat své známé Židy ani kolegy z práce, díky čemuž se stal ředitelem krematoria. Krátce na to se zblázní a je odvezen do blázince. Když se po válce vrací zpátky domů, vidí jen hlouček utrápených lidí vracejících se z koncentračního tábora, mezi kterými poznává své staré známe. Nechápe to, protože on jim přeci pomohl.

Citace z knihy:
Po večer pan Kopfrkingl nebeskou políbil a řek: „Pojď, nevýslovná, dřív než se svlékneme, připravíme koupelnu.“
A vzal židli a šli, dívala se na ně kočka.
„Je tu horko,“ řekl pan Kopfrkingl v koupelně a postavil židli pod ventilátor, „asi jsem to přehnal s topením. Otevři ten ventilátor, drahá.“
Když Lakmé vylezla na židli, pan Kopfrkingl jí pohladil lýtko, hodil jí smyčku na krk a s něžným úsměvem jí řekl:
„Co abych tě, drahá, oběsil?“
Usmála se na něho dolů, snad mu dobře nerozuměla, on se usmál též, kopl do židle a bylo to."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera24831
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse