Seminarky.cz > Životopisy > > > Čeští cestovatelé a autoři cestopisů

Čeští cestovatelé a autoři cestopisů


Kategorie: Humanitní a ekonomické obory

Typ práce: Životopisy

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Krátká práce poskytuje přehled českých cestovatelů a autorů cestopisů, jejichž seznam je uveden v desetinném obsahu. Po uvedení jména následuje stručná životopisná zmínka, informace o navštívených místech a vydaných cestopisných pracích.

Obsah

1.
Čeští cestovatelé a autoři cestopisů
1.1.
Jiří Baum
1.2.
František Běhounek
1.3.
František Alexandr Elstner
1.4.
Alberto Vojtěch Frič
1.5.
Jiří Hanzelka
1.6.
Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic
1.7.
Emil Holub
1.8.
Aleš Hrdlička
1.9.
Josef Kořenský
1.10.
Alois Musil
1.11.
Oldřich Prefát z Vlkanova
1.12.
Remedius Prutký
1.13.
Václav Šašek z Bířkova
1.14.
Václav Vratislav z Mitrovic
1.15.
Jan Welzl
2.
Marco Polo

Úryvek

"Jiří Baum – český přírodovědec, cestovatel, spisovatel. Specializoval se na Indii, Indonésii, Ceylon, Severní Afriku. Projel Tatrou napříč afrikou.

František Běhounek – český vědec, spisovatel. Účastnil se polárních výprav (druhé s Nobilem).

František Alexandr Elstner – český cestovatel, automobilista, spisovatel. Procestoval Evropu na motorce, Afriku aerovkou, USA, Mexiko, Argentinu škodovkou, atd.

Alberto Vojtěch Frič – spisovatel, znalec Jižní Ameriky, zvláště Indiánů. Do Evropy zavedl pěstování kaktusů. Díla: Mezi Indiány, Strýšek Indián, O kaktusech a jejich narkotických učincích.

Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund – Společně absolvovali propagační jízdu vozem Tatra Afrikou a Jižní Amerikou. Také navštívili Asii, Austrálii, Oceánii. Napsali řadu cestopisů, které byly přeloženy do 11 světových jazyků.

Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic – český šlechtic, politik, hudební skladatel. Své cestovatelské zážitky zachitl v knize Cesta z království českého do Benátek, odtud po moři do země svaté, země Judské a dále do Egypta a potom na horu Oreb Sinaj a horu sv. Kateřiny v pusté Arábii ležící. Své knihy sám ilustroval.

Emil Holub – český lékař a spisovatel. Cestoval po Africe.

Aleš Hrdlička – český antropolog. Emigroval do Washingtonu. Podnikl cestu do Mexika a také přes Kamčatku na Aljašku. Roku 1930 bylo jeho zásluhou založeno v Praze (Hrdličkovo) muzeum. Dílo: Praktická antropologie

Josef Kořenský – český cestovatel, původně učitel. Podnikl 33 cest. Nejznámější je jeho třísvazkové dílo Cesta kolem světa. Další díla: Světem a přírodou, Na Krimu.

Alois Musil – český orientalista a cestovatel po Arábii. Byl obětí fašismu. Studoval geologii, vyučoval arabštinu. Stal se autorem populárně vědeckých knih, některé určil mládeži, např. Syn pouště. Další díla: S kočovníky do pouště, Mezi Eufratem a Tigridem, Ve stínu křižáckého hradu.

Oldřich Prefát z Vlkanova – český metematik, astronom a cestovatel. Roku 1564 vykonal cestu přes Benátky do Palestiny a zpět přes Kypr. Svůj cestopis nazval Cesta z Prahy do Benátek a odtud potom po moři až do Palestiny.

Remedius Prutký a Josef Jakub Říman – čeští misionáři, františkáni. Působili v Etiopii a horním Egyptě. Z jejich děl jsou cenné deníky a dvoudílný cestopis.

Václav Šašek z Bířkova – český zeman v 15. stol. Stal se autorem prvního českého cestopisu o cestě poselstva krále Jiřího z Poděbrad po západní Evropě Deník o jízdě a putování pana Lva z Rožmitálu a Blatné z Čech až na konec světa.

Václav Vratislav z Mitrovic – český rytíř. Cestoval s poselstvem císaře Rudolfa do Turecka roku 1591. Autor cestopisu z roku 1777 Příhody svobodného pána z Mitrovic.

Jan Welzl – moravský polárník, cestovatel samotář. V mladí byl 4 roky sám na Baltu, pak 30 let na Sibiři a nakonec na Aljašce. Zemřel v Kanadě. Dílo: 30 let na zlatém severu. Jeho osudy inspirovali i literární zpracování – Těsnohlídka, Golombka a Valentu.

Marco Polo – cestovatel, spisovatel. Dílo: Milión."

Poznámka

V práci se vyskytuje několik pravopisných chyb a překlepů. Jména osob jsou zvýrazněna tučně, jména děl kurzívou.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4e84b71f6faf2.zip (10 kB)
Nezabalený formát:
Cesti_cestovatele_a_autori_cestopisu.doc (36 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse