Seminarky.cz > Životopisy > > > Dante Alighieri

Dante AlighieriKategorie: Životopisy spisovatelů, Profi práce

Typ práce: Životopisy

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce obsahuje krátký medailonek básníka Danta Alighieriho.

Obsah

1.
Dante Alighieri

Úryvek

"Alighieri Dante (1265 – 1321)

Italský básník; jeden z nejvýznamnějších představitelů světové literatury. Původem florentský guelfský šlechtic. Zemřel v Ravenně a byl zde pohřben .
Nový život - milostné básně komentované prózou, deník své platonické lásky k Beatrici,
Convivio (Hostina) - Nedokončený traktát, obsahuje filozofické básně opět komentované prózou; dokazuje vhodnost italského jazyka i k vyjádření náboženských a filozofických témat.
Božská komedie Hlavní dílo, didakticko-alegorický epos v tercínách (původní název Commedia, tj. dílo se šťastným koncem; přívlastek božská poprvé použil Boccaccio,), má tři části: Peklo, Očistec (průvodcem je Vergilius, symbol pozemského vědění) a Ráj (Danta zde provázejí Beatrice a sv. Bernard, symboly nadpozemské dokonalosti a božího zjevení). Důmyslná struktura eposu umožnila Dantovi shrnout veškeré středověké vědění. Pouť záhrobními říšemi symbolizuje lidský život od prvotního hříchu po vykoupení, setkání s výraznými postavami hříšníků i blažených slouží čtenáři jako příklady, jak žít, aby dosáhl věčné blaženosti. Dokonalostí verše a názornými metaforami, jimiž Dante Alighieri vyjádřil i abstraktní pojmy, působí dílo na všechny vrstvy čtenářského publika dodnes a zůstává zdrojem inspirace pro světovou kulturu."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51fb596793997.zip (14 kB)
Nezabalený formát:
D_Alighieri.doc (33 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse