Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Dárky - darování a jejich příjem

Dárky - darování a jejich příjemKategorie: Základy společenských věd

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce velmi povrchně uvádí zásady společenského chování při darování a příjmu dárků. Vyjmenovává jejich vhodnost a nápad. Popisuje vhodné a nevhodné reakce při jejich předávání, příjmu či rozbalování.

Obsah

1.
Úvod
2.
Nápad
3.
Vhodnost daru
4.
Reakce při předávání
5.
Reakce při přijímání
6.
Rozbalování darů
7.
Květiny

Úryvek

"Dar musíme umět předat i přijmout ale především ho dobře vybrat. Dárky dáváme někomu, abychom ho potěšili, a proto musíme do výběru a nákupu investovat invenci, úsilí i peníze. Musíme zvážit, co příjemce daru upřímně potěší a čím budeme originální.

Nápad je mnohem důležitější než cena daru. Vždy musíme zvážit i přiměřenost daru s ohledem na ostatní.

Lze-li očekávat, že kolegové u příležitosti narozenin pana ředitele přinesou láhev vína nebo knihu či kravatu, nepřijdeme s briliantovým prstenem nebo horským kolem. Jednak tím vzbudíme nevoli u ostatních dárců, jednak takový dar je zavazující a šéf začíná okamžitě s hrůzou přemýšlet, co bude muset koupit recipročně nám.

Počítáme vždy s tím, že dárky na malých oslavách se rozbalují a veřejně pochválí, proto si odpustíme různé žertovné předměty, které by sice ve vodácké partě vyvolaly salvu smíchu, ale na formální návštěvě u ředitele vzbudí rozpaky.
Jestliže se očekává, že se darů sejde víc, nezapomeneme vložit do daru svou vizitku. Na ni ještě připíšeme gratulaci rukou, abychom jí trochu „vdechli život“.

Nikdy nedáváme jako dary reklamní a propagační předměty (ty jsou určeny našim obchodním partnerům jako upomínka) nebo předměty, které jsme od někoho sami dostali, ledaže bychom si vedli přesnou evidenci, kdo a v jaké společnosti nám tuhle věc dal…

Dar nikdy nepředáváme se slovy „to je jen taková zbytečnost“, stejně jako jej nepřebíráme s rozpačitým „neměli jste si dělat škodu“.

Při předávání dáme najevo, že věříme, že oslavenci uděláme dárkem radost.

Při komorní oslavě musí oslavenec vždy dar rozbalit, dát najevo překvapení, potěšení a měl by pochválit vkus dárce. Je to vlastně jediná odměna, které se dárci za jeho úsilí, čas a peníze dostane.

Na velkých oslavách pro desítky a stovky lidí se dary odkládají na zvláštní stůl. Mohou se rozbalit a ponechat vystavené, s výjimkou darů svatebních. Už Guth-Jarkovský nedoporučuje veřejně rozbalovat svatební dary, protože jejich repertoár je vymezen praktickou potřebou novomanželů, a tak se málokdy vyhneme trapné situaci, že se vedle sebe ocitnou tři stejné varné konvice.
Abychom tomu předešli, konzultujeme svůj nápad obvykle s matkou nevěsty, která bývá „koordinátorkou“ svatebních darů."

Poznámka

Práce s nízkou informační hodnotou.
Práce kompilačního charakteru. Čerpáno z: http://www.novinky.cz/clanek/117794-dary-a-darky-v-obchodnim-kontaktu.html.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x48f497fca168f.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
Darky_prijem_darovani.doc (32 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse