Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Denis Diderot: Jeptiška

Denis Diderot: Jeptiška

Kategorie: Evropská literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: Gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a ekonomická Vyškov, příspěvková organizace Gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a ekonomická Vyškov, Vyškov

Charakteristika: Práce je detailně zpracovaný rozbor novely Jeptiška francouzského spisovatele Denise Diderota. Obsahuje základní charakteristiku díla, popis děje a jednotlivých postav. Součástí je také analýza vypravěčských postupů, větné skladby, použitého jazyka i funkcí díla. Podle požadavků k nové maturitě je text doplněn o okolnosti vzniku díla, profil autora a představení jeho současníků a pokračovatelů.

Obsah

1.
Charakteristika díla
2.
Obsah
3.
Postavy
4.
Vypravěč, autorský přístup a záměr
5.
Forma řeči
6.
Syntax
7.
Jazyk
8.
Funkce díla
9.
Okolnosti vzniku díla, autobiografické prvky
10.
Autor a tvorba
11.
Současníci a pokračovatelé

Úryvek

"Vikář Hebert je zprvu zděšený jejím chováním, ale rychle začíná chápat, že jeptišky jen přály, aby to vypadalo, že se Zuzana vzpouzí a že se k ní nemůžou chovat jako člověku. Ale i potom jej děsí její stav, v jakém ji našel. Když se o všech příkořích, o kterých dívka vypověděla, přesvědčí na vlastní oči, přikazuje matce představené, aby sjednala nápravu.
Zatímco Zuzana má zase celkem dobré životní podmínky, její úřední záležitosti pokračují špatně. Na její stranu se mnoho lidí nepřiklonilo, protože nechtěla zveřejnit s úctou k svým rodičům a sestrám hlavní důvody, které ji vedou k požadavku zrušit řeholní slib. Po druhém pojednání, které zveřejní o jejím osudu obhájce, je už veřejnost ochotnější zabývat se touto otázkou a vypadá to, že Zuzana soud vyhraje. O to větší je zklamání, když se dovídá, že po zásahu svých sester, které se s ní nechtějí dělit o majetek, prohrála.
Pan Manouri ji nabídne, že alespoň zařídí přeložení do jiného kláštera, se kterým by mohli pomoci významní lidé, kteří se o její příběh díky procesu začali zajímat. Od posledního setkání se ale zdá, že na ni zapomněl a Zuzana přestává věřit. Opět na ni působí zlomyslnost jeptišek, které ji kladou do cesty střepy, nutí ji k pokání důtky, musí obnovit svůj slib…
Před pomstou zlých sester se ji alespoň trochu snaží chránit sestra Uršula. Přesto má Zuzana opět podlomené zdraví a vyléčí se jen díky obětavosti své přítelkyně. Sestra Uršula ale ztrácí hodně sil ošetřováním Zuzany a sama onemocní. Představená však na Uršulinu nemoc nic nedbá a odmítá ji osvobodit od klášterních povinností, aby se mohla vyléčit. Jednoho dne je ale už Uršula tak slabá, že nevstane a několik hodin na to umírá.
Zuzana zůstává v klášteře sama. Jednou ji navštíví vikář Hebert, který se chce přesvědčit, že se k ní chovají dobře, ale hlavně jí povědět, že ji přestěhují do kláštera v Sainte-Eutrope nedaleko Arpajonu. Zde Zuzanu překvapuje přívětivé prostředí. Díky svému hudebnímu nadání se stává okamžitě miláčkem matky představené a tím vlastně všech ostatních sester, které z nějakého záhadného důvodu se snaží získat alespoň kousek přízně představené.
Ale zdání klame. Zuzana se seznámí se sestrou Terezií, která místo favoritky zaujímala před ní. Po tom, co přišla Zuzana, strádá a vypadá to, že se ji snaží představená od sebe odstrčit. Zuzana ale neví, proč se Terezie chová tak zvláštně, a nechá se zahrnovat lichotkami matky představené, často s ní pobývá o samotě a nechá ji, aby ji líbala, hladila a dovolovala si k ní všemožné něžnosti.
Poctivá Zuzana se se vším, co se děje mezi ní a matkou představenou, svěří zpovědníkovi kláštera, páteru Lemoinovi, který ji nabádá, aby se představené vyhýbala a nepobývala s ní o samotě. Matka představená je z jejich zpovědí znepokojena a zakáže Zuzaně na ně chodit. Ale Zuzana odmítá uposlechnout, a přesto se Lemoinovi opět vyzpovídá. Tentokrát ji zpovědník zapřísahá, aby nezůstávala s představenou o samotě. Protože jak ji on označuje, je posedlá ďáblem. Nic netušící dívka se celou záležitostí svěří představené a ta okamžitě nechá vyměnit zpovědníka.
Zuzana, která nechce porušit přísahu, se začne představené vyhýbat. Zjišťuje, že je vlastně ráda, že má důvod nezůstávat s ní sama. Ale představená je ze začátku velmi nešťastná a snaží se Zuzanu přesvědčit, aby Lemoinova slova nebrala vážně. Když to nepomáhá, chová se podrážděně a zlost si vybíjí na ostatních jeptiškách. Ostatní sestry se snaží Zuzanu přesvědčit, aby se nechala znovu hýčkat, ale ona to odmítá. Představená onemocní, chová se jako šílená a vydává nesmyslné rozkazy a pravidla. Zuzana se kvůli tomu opět ocitá v nemilosti a je týraná klášterním prostředím."

Poznámka

Důležité informace jsou v textu zvýrazněny tučně.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera27884
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse