Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Digitální fotografování

Digitální fotografováníKategorie: Počítače/informatika

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce krátce vysvětluje princip digitálního fotografování a upozorňuje na jeho výhody i nevýhody ve srovnání s klasickou fotografií.

Obsah

1.
Úvod
2.
K čemu je to vůbec dobré?
3.
Jak je to s kvalitou výsledných fotografií
4.
Fotoalbum ze skříně vyhodit?
5.
Jaké jsou nevýhody digitální fotografie
6.
Třešnička na dortu
7.
Klasická nebo digitální?

Úryvek

"Digitální fotografování není nic jiného, než zachycení obrazu pomocí digitálního fotoaparátu ve formě souboru číslicových dat. Není tedy potřeba negativní film. Výsledný soubor dat je pak možno zpracovávat na počítači, zveřejňovat na internetu, zasílat elektronickou poštou, archivovat na obvyklých nosičích dat (disk, disketa, CD, atd.), tisknout na papír v připojené tiskárně nebo z něj vyrobit klasickou fotografii ve fotolabu.

Digitální fotoaparát se přitom na první pohled nemusí vůbec lišit od fotoaparátu na film. Rozdíl je ukryt v útrobách přístroje. Obraz vytvořený objektivem tady nedopadá na film, ale na elektronický snímač (CCD, CMOS), který dokáže obraz rozložit na miliony maličkých bodů a informace o jasu a barvě všech těchto bodů uložit do své vnitřní paměti, popřípadě na výměnnou paměťovou kartu. Prostřednictvím výměnné paměťové karty nebo přímým propojením fotoaparátu s počítačem je pak možno obrázky přenést do počítače, eventuelně rovnou vytisknout na tiskárně

K čemu je to vůbec dobré ?
Digitální fotografie má oproti fotografii klasické řadu nesporných výhod. U klasické fotografie se exponováním jednoho políčka negativu stává tato plocha filmu k dalšímu fotografování již nepoužitelnou (pomineme-li záměrnou vícenásobnou expozici), film je třeba posunout o další políčko vpřed a nakonec vyměnit za nový. Digitální fotoaparát však ukládá exponované obrázky do elektronické paměti, ze které je můžeme kdykoliv "vysypat" do počítače či fotolabu a fotografovat do uvolněného prostoru paměti znovu. V pamětech dnešních fotoaparátů lze (podle nastaveného rozlišení) uchovávat stovky až tisíce snímků, aniž bychom byli nuceni stále běhat k počítači. Navíc je možno si po každé expozici okamžitě výsledný obrázek prohlédnout na displeji fotoaparátu a pokud se nám nelíbí, hned jej přímo z paměti fotoaparátu také vymazat.

Digitální fotoaparáty jsou oproti klasickým mechanicky jednodušší. Odpadá totiž nutnost motorového převíjení filmu a jeho zakládání přes otevíratelnou zadní stěnu. To se projevuje příznivým snížením rozměrů, nehledě na nižší hmotnost objektivu. Úhlopříčka snímače je totiž menší než úhlopříčka políčka kinofilmu, takže objektiv digitálního fotoaparátu může mít k vykreslení menší plochy kratší ohniskovou vzdálenost a tím pádem při zachování stejné světelnosti i menší průměr optické soustavy. Menší a lehčí mohou být tím pádem i motory pro automatické zaostřování objektivu a také pro změnu ohniskové vzdálenosti transfokátoru (Zoom). Digitální způsob snímání obrazu dovoluje použít kromě optických transfokátorů také transfokátory digitální, které umožňují díky interpolaci za cenu mírného snížení kvality obrazu napodobit efekt prodloužení ohniskové vzdálenosti transfokátorů optických.

Nezanedbatelnou výhodou je i fakt, že náklady na digitální fotografování jsou takřka nulové. Pokud ovšem již vlastníte digitální fotoaparát a počítač. Stačí totiž jenom občas nabít baterie.

Jak je to s kvalitou výsledných fotografií
Udává se, že políčko kinofilmu obsahuje kolem 5-6 milionů efektivně využitelných obrazových bodů. Obrazový snímač dnešních digitálních fotoaparátů už této hodnoty dosáhl. Zatímco možnosti zlepšování rozlišení citlivé vrstvy negativního filmu jsou již na hranici svých možností, obrazové snímače digitálních fotoaparátů prožívají bouřlivý vývoj a další rychlé zvyšování své rozlišovací schopnosti mají teprve před sebou."

Poznámka

Práce obsahuje fotografii.

PRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x508ae80f16c8d.zip (49 kB)
Nezabalený formát:
Digitalni_fotografovani.doc (85 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse