Seminarky.cz > Životopisy > > > Dmitrij Ivanovič Mendělejev - život

Dmitrij Ivanovič Mendělejev - život


Kategorie: Přírodovědné a technické obory

Typ práce: Životopisy

Škola: 1. kladenská soukromá střední škola a základní škola (1. KŠPA), s.r.o. , Kladno

Charakteristika: Práce seznamuje s životem ruského chemika Dmitrije Ivanoviče Mendělejeva, který formuloval periodickou tabulku prvků. Autor seminární práce nejdříve popisuje přiloženou fotografii, poté se již věnuje životu chemika. Informuje nejen o jeho dětství a životu rodiny po smrti otce, ale také o jeho studiích, i pracovních místech. V závěru zmiňuje období, kdy se Mendělejev věnoval úpravě periodického zákona, i dobu kdy pracoval na zkapalnění plynů a na rozpínavosti kapalin.

Obsah

1.
Popis fotografie
2.
Životopis
2.1.
Rodina
2.2.
Bessagrin - zájem o vědu
2.3.
Středoškolská a univerzitní léta
2.4.
Místo profesora chemie na Technologickém institutu v Saint Petersburgu
2.5.
Úprava periodického zákona

Úryvek

"Tato vybledlá fotografie ruského chemika Dmitrije Mendělejeva v petrohradské pracovně byla pořízena někdy na konci 19. století. Je na ní vidět muž trpasličí postavy sedící u obrovského neuspořádaného pracovního stolu. Mendělejev vypadal tak trochu jako sibiřský šaman přenesený do prostředí, které by bylo docela dost možné považovat za přirozený domov jeho nástupců v moderní době: pracovna geniálního profesora. Má dlouhý bílý neupravený vous, který se na konci dělí do třech pramenů – příznak toho, že si vousy během duchem nepřítomného hloubání prohrabává. Rozcuchané bílé vlasy mu spadají na ramena. Mendělejev měl ve zvyku se stříhat jen jednou ročně. Když nastalo teplé jarní počasí, poslal pro místního pastýře, který se tohoto úkolu zhostil a nůžkami na ovce ho ostříhal. Takový je původ jeho slavného střapatého účesu, který způsobil, že skotský chemik sir William Rampy jednou Mendělejeva popsal jako „výstředního cizince, jehož každý jednotlivý vlas se choval nezávisle na těchto ostatních.“. Rampy se domníval, že Mendělejev pochází ze Sibiře, a soudil, že se jedná o „Kalmyka, či jedno z oněch bizardních stvoření“.
Na fotografii se Mendělejev soustředěně sklání nad listem papíru a něco na něj zapisuje perem, které drží v konečcích svých dlouhých prstů. Na zbylé ploše širokého stolu je nepořádek. Papíry poházené přes sebe, hrneček s talířem, řada neurčitých nástrojů a pod stolem police nebezpečně přeplněná vědeckými časopisy.
Za Mendělejevovými zády je knihovna obsahující tři překvapivě vyrovnané řady tlustých svazků. Uprostřed nich visí přímo nad jeho hlavou velký klíč se štítkem – jako nějaký druh vědecké aureoly či vykřičníku. A nad knihovnou zakrývají dobovou tapetu nerovnoměrné řady v šeru se ztrácejících obrazů, portrétů velkých vědců minulosti. Od nejvýše umístěného Galilea shlížejícího dolů na rozčepýřenou kštici muže čmárajícího své klikyháky uprostřed zmatku, který ho obklopuje, Descartes, Newton a Faraday."

Poznámka

Práce obsahuje fotografie.
Tato práce je kompilačního charakteru. Čerpá ze zdrojů: http://referaty-seminarky.cz/mendelejev-dimitrij-ivanovic-/; http://www.hununpa.cz/modules/news/article.php?storyid=208.
1. Kladenská soukromá střední odborná škola, s.r.o., Kladno.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x499673358bd14.zip (1490 kB)
Nezabalený formát:
Mendelejev.doc (1539 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse