Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Ebola a její epidemie v roce 2014

Ebola a její epidemie v roce 2014

Kategorie: Medicína

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Zdravotně sociální fakulta, České Budějovice

Charakteristika: Práce obsahuje krátkou seminární práci shrnující aktuální poznatky k ebole a její epidemii. Práce uvádí aktuální informace k epidemii eboly v západní Africe, stav k říjnu 2014. Obsahuje základní poznatky o nemoci a jejím šíření, postoj WHO a aktuální informace o prevenci a léčbě.

Obsah

1.
Úvod
2.
Struktura viru
3.
Přenos viru
4.
Prevence
5.
Přístup WHO
6.
Léčba
7.
Zdroje

Úryvek

"Přenos viru
Virus eboly je přenášen přímým kontaktem - krví a dalšími tělesnými tekutinami, například slinami. K nákaze tímto virem může dojít i pojídáním syrového masa infikovaných zvířat. Inkubační doba se pohybuje mezi 2 dny až 3 týdny, nejčastěji se však nemoc projeví v rámci 10 dnů. Nejprve se u nemocného objeví horečka spojená s bolestmi svalů a kloubů, bolest břicha a hlavy. Postupně se objevuje krvácení z trávicího traktu a těžké selhání vnitřních orgánů, zejména jater. Během 6-10 dnů pacient obvykle nemoci podlehne, a nebo nastává postupné uzdravení.

Prevence
Jak již bylo uvedeno, vir se nepřenáší vzduchem, ale pouze kontakem s tělesnými tekutinami infikovaných osob. Proto je na místě udržování zdravotnických standardů (čistota, sterilizace lékařských nástrojů) nejen v nemocnicích a léčebných zařízeních. Není náhodou, že epidemie se nejvíce šíří v nejchudších místech světa. V těchto afrických zemích doposud není vybudována lékařská infrastruktura a příznaky nemoci podobající se i jiným onemocněním, může vést ke špatné diagnóze. Nedostatečná karanténa infikovaných osob pak umožní odstartovat epidemii podobných rozměrů.

Přístup WHO
V poslední době jsme však mohli všichni zaznamenat zvýšenou pozornost médií o tuto epidemii a také kritiku věnovanou zdravotním organizacím za nedostatečná opatření vedoucí k eliminaci cestování infikovaných osob po celém světě. Je pravda, že současné možnosti dopravy, zejména letecká doprava, mohou zapříčinit nekontrolovatelné šíření viru po celém světě. Tomuto problému byla v srpnu 2014 věnována tisková konference Světové zdravotnické organizace v Ženevě. Z hlediska možnosti šíření viru eboly však nebyla letecká přeprava vyhodnocena jako riziková. Dle doktora Nutalla nelze k viru přistupovat stejně jako k viru tuberkulózy nebo chřipky, který se přenáší vzduchem.
WHO proto nedoporučuje zavádět opatření vedoucí k omezení přepravy osob nebo omezení obchodování, pokud se nepotvrdí, že zúčastněné osoby jsou a nebo mohou býti virem nakažené.
Současně se organizace zavázala detailněji monitorovat ohniska epidemie a spolu s OSN poskytuje postiženým zemím podporu v koordinaci zamezení dalšímu šíření viru. V postižených zemích jsou i ve spolupráci s Červeným křížem budována nová léčebná a izolační zařízení. Ta stála již téměř 400 mil. USD. Přesto stále země čelí mnoha výzvám - v Libérii a Sierra Leone stále chybí dostatečný počet léčebných lůžek, chybí peníze na platy zdravotníků, bezpečnostní a logistická situace v afrických zemích není optimální a neumožňuje dostatečně rychlé přesuny zdravotnického materiálu ani ošetřovatelů. [4]

Léčba
Zatím lze pacienty léčit pouze podpůrně, což znamená zajistit u pacienta dostatečnou hydrataci, krevní tlak a prokysličení. Nemoc však má fatální následky pro vnitřní orgány, pokud se tedy pacient uzdraví, často to bývá s doživotními následky - například oslepnutí, ohluchnutí a poruchy hybnosti. I přesto, že se nemoc poprvé vyskytla před téměř 40 lety, dosud neexistuje schválená vakcína. Důvodem jsou nedostatečné finanční zdroje věnované výzkumu léčby. Farmaceutické firmy údajně směřují své zdroje spíše do výzkumů, kde lze očekávat vyšší rentabilitu a léčba nemoci, která postihuje obyvatele chudých afrických zemích pro ně není prioritou.
Rozsah epidemie však výzkumy významně urychlil, v současnosti je několik vakcín ve fázi klientského testování a dle WHO lze očekávat schválení jedné z nich v prvním kvartálu roku 2015."

Poznámka

Práce obsahuje obrázek viru.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera29763
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse