Seminarky.cz > Životopisy > > > Edgar Allan Poe

Edgar Allan Poe


Kategorie: Životopisy spisovatelů

Typ práce: Životopisy

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Stručný životopis - dobové zařazení, dětství, studia na Virginské univerzitě a Vojenské akademii, pobyt v Baltimore, vztah se setřenicí. Krátké povídky - charakteristika, předobraz detektivních příběhů ve Vraždě v ulici Morgue. Charakteristika hororů, prvků symbolismu a poezie. Dílo - příklady: povídky, básně, básnické sbírky, kritický esej, esej, filosofický spis.

Obsah

1.
Život
2.
Krátké povídky
3.
Symbolismus, horory a poezie
4.
Dílo - příklady

Úryvek

"Americký básník, prozaik a literární kritik, hlavní představitel Amerického romantismu, se narodil v Bostonu v chudé herecké rodině. Záhy osiřel a ujala se ho rodina obchodníka pana Allana. Chlapce neadoptovali, poskytli mu však domov a vzdělání.
Po studiích v Anglii vstupuje Poe na Virginskou universitu, pro dluhy a hazard je však vyloučen. Vydává své 1. básnické sbírky. Vstupuje do vojenské akademie, pro zanedbání povinností a nekázeň je však opět vyloučen. Stěhuje se ke své tetě do Baltimore a v literárních časopisech uveřejňuje první ze svých 78 povídek.
Roku 1836 (je mu 27) se Poe žení se svou 13-ti letou sestřenicí Virginií. Pracuje za pár dollarů po redakcích a trpí depresemi.
Po několikatileté chorobě umírá Poeovi žena. Poe se vrhá na pití, tělesně i duševně chátrá. V říjnu 1849 je nalezen v bezvědomí n ulici a převezen do nemocnice, kde umírá."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x44146e50231d8.zip (6 kB)
Nezabalený formát:
Edgar_Allan_Poe.doc (30 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse