Seminarky.cz > Životopisy > > > Edmund Husserl - medailonky myslitelů 14/34

Edmund Husserl - medailonky myslitelů 14/34


Kategorie: Humanitní a ekonomické obory, Profi práce

Typ práce: Životopisy

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce ze série profesionálních medailonků významných světových i českých myslitelů ve zkratce seznamuje s životem a dílem Edmunda Husserla. Součástí je rovněž podobizna a ukázka z díla. Předchozí část série naleznete zde Jan Hus - medailonky myslitelů 13/34 a následující zde Immanuel Kant - medailonky myslitelů 15/34.

Obsah

1.
Život
2.
Dílo
3.
Ukázka z díla

Úryvek

"Edmund Husserl se narodil v Prostějově 8. dubna 1859. Roku 1876 odmaturoval a začal studovat na univesitě v Lipsku matematiku, astronomii a filosofii. Postupně studoval i v Berlíně a promoval ve Vídni (1882), získal docenturu, roku 1901 i mimořádnou profesuru na universitě Göttingen.

V průběhu první světové války přijal řádnou profesuru ve Fraiburgu, ale roku 1928 odtud odchází. Za tohoto působení mu byl asistentem i Martin Heidegger.
Po zbytek života přednášel na různých evropských universitách, např. v Londýně, Amsterodamu, Paříži (zde u něj studoval i Jan Patočka), ve Vídni, v Praze.

Zemřel 27. dubna 1938 ve Freiburgu.

• Logická zkoumání (1900/1901)
• Karteziánské meditace
• Krize evropských věd a transcendentální fenomenologie
• Přednášky k fenomenologii vnitřního časového vědomí
• Ideje k čisté fenomenologii a fenomenologické filosofii

Husserl, E.: Krize evropských věd a transcendentální fenomenologie. ACADEMIA, Praha 1996. 2. vyd. ISBN 80-200-0561-7 S.228
"Konstituovaným produktem je v tomto smyslu veškerá reálná mundánní objektivita, rovněž objektivita lidí a zvířat, tedy i objektivita "duší". K transcendentálním problémům patří proto i duševní bytí, též objektivní duchovno jakéhokoli druhu (např. lidské pospolitosti, kultury) a rovněž i sama psychologie. Kdybychom takové problémy chtěli zkoumat na naivně objektivní půdě a metodou objektivních věd, byl by to protismyslný kruh. Nicméně jsou však psychologie a transcendentální filosofie spolu spřízněny zvláštním a nerozlučným způsobem.""

Poznámka

Součástí práce je drobná podobizna.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x5120fc679088b.zip (13 kB)
Nezabalený formát:
Edmund_Husserl_medailonky_14.doc (34 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse