Seminarky.cz > Studijní podklady > Výpisky z knih, recenze > > Edward Hitchcock: Edvard Beneš: Zasvětil jsem život míru

Edward Hitchcock: Edvard Beneš: Zasvětil jsem život míru


Kategorie: Historie

Typ práce: Výpisky z knih, recenze

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Text popisuje děj knihy Edvard Beneš: Zasvětil jsem život míru od amerického novináře a přítele Edvarda Beneše Edwarda Hitchcocka. Na pozadí jednotlivých kapitol seznamuje s životem druhého československého prezidenta Edvarda Beneše.

Obsah

1.
Kapitola 1
2.
Kapitola 2
3.
Kapitola 3
4.
Kapitola 4
5.
Kapitola 5
6.
Kapitola 6
7.
Kapitola 7
8.
Kapitola 8

Úryvek

"1. kapitola
Nacházíme se ve vesnici Kožlany v západních Čechách. Zde žije selská rodina Benešů. Této rodině dne 28.května 1884 přibyl nový člen. Rodiče Matěj a Anna jej pojmenovali podle tohoto dne kdy má svátek svatý Edvard. Jejich nejstarší syn se jmenoval Václav dále pak Regina, Jan, Bedřich, Vojta, Vladislav a ještě jedno děvče a jeden chlapec kteří již zemřeli. Když Edvardovi bylo osm napsal ódu na Mistra Jana Husa. Volný čas už od doby co dokázal číst trávil jedině čtením knížek. I on a všechny jeho bratři a sestry byli vychovávány katolicky, byli pokřtěni a rodiče je brali do kostela. Otec Matěj chtěl pro své syny to nejlepší Jan vystudoval a odjel do Ameriky, Bedřich byl poslán do obchodní školy, Ladislav vychodil průmyslovou školu. Václav a Vojta studovali na učitele. A Edvard byl poslán na Vinohrady do gymnázia. Stále rád četl ale teď i rád hrál kopanou a stal se členem slavného fotbalového klubu Slavia. Později ho začal zajímat jiný sport a to tenis ale nakonec se o vzdal kvůli omezenému času.

2.kapitola
Na Karlově univerzitě se seznámil s Tomášem Masarykem, Edvard se stal jeho žákem, oba si padli do oka i když Edvard nesouhlasil se všemi Masarykovými teoriemi. Už v této době se chtěl stát politikem. A aby proto něco udělal odjel do Paříže, začal posílat články do socialistického československého časopisu Právo lidu. Později začal psát do jiných revue kde pod článkem bylo napsáno jeho jméno, dále získal druhou smlouvu a to s časopisem Rovnost. Ale ani to mu nestačilo a začal psát do francouzských novin o české problematice. V Paříži se seznámil s Hanou Vlčkovou a jejími dvěma kamarádkami. To byly Pražanky s vyšších vrstev a tyto slečny změnili Benešovo způsob života, vždyť jeho otec byl chudý sedlák. Dále se rozhodl pro studium práv v Dijonu. Pak byl nějaký čas také v Londýně a roku 1907 odjel do Berlína aby zde poznal německý život. A Hana se mu snažila být nablízku a to hlavně od 10. prosince 1909 kdy byli v Praze oddáni.

3.kapitola
8. září 1908 se vrátil do své rodné země aby zde vyučoval ale jeho dijonský právnický doktorát mu neuznali. A tak musel jít znovu studoval na Karlově univerzitě. Ale jeho dijonský doktorát se mu hodil, jelikož když začala válka díky němu mohl předsedat nové instituci mezinárodního práva. V červnu 1909 udělal doktorát na Karlově univerzitě. V roce 1913 byl přijat na univerzitu jako docent hlavně díky panu Masarykovi. Tomáš Masaryk vytvořil skupinu kterou nazval Maffie a Beneš se stal tajemníkem. Edvard s Hanou se nastěhovali k jedné z Haniných kamarádek, jejíž otec Olič byl šéf pražské policie a ten pomáhal Maffii s jejími plány. Později to začalo být nebezpečné a tak Beneš utekl z Rakouska, ale jeho žena a další už to bohužel nestihli a byla zatčena."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4aca07f768925.zip (12 kB)
Nezabalený formát:
Hitchcock_Benes_Edvard.doc (37 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse