Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Efektivnosti péče o životní prostředí

Efektivnosti péče o životní prostředí

Kategorie: Ekologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce se zabývá efektivností péče o životní prostředí. Uvádí pohled na ekologickou politiku a efektivitu péče. Popisuje přístupy k omezení znečistění, i Paretovskou efektivnost. Zmiňuje investice do životního prostředí, a kvantifikaci jejich efektů, včetně problematiky sociálně-ekonomických škod.

Obsah

1.
Úvod
2.
Omezení znečištění z pohledu vlastnických práv
2.1.
Vyjednávání
2.2.
Soudní rozhodnutí
2.3.
Omezením devastace životního prostředí pomocí zákonů
2.4.
Restrikce pro znečišťovatele životního prostředí
3.
Investice z finančního hlediska
4.
Závěr

Úryvek

"Životní prostředí je pro člověka velmi důležité, neboť zásadně ovlivňuje jeho vývoj, má vliv na jeho zdraví, psychickou a fyzickou kondici. Toto si člověk začal uvědomovat bohužel teprve ke konci století a blížícímu se miléniu. Po tomto zjištění se lidé začali více věnovat problematice životního prostředí,obzvláště jeho ochrany.Do této doby totiž platily kouřící komíny továren za pokrok a nikoho nenapadlo kritizovat podniky za bezohledné drancování přírody a poškozování přírodních zdrojů,které se teprve teď začínají doceňovat.Lidé začali uvažovat o tom,jak své okolí lépe využít a přitom tolik nepoškodit a došli k názoru,že za kvalitu životního prostředí by měl odpovídat stát,protože jen ten má na to dostatečné pravomoci.V demokratickém zřízení se velmi těžce něco direktivně řídí(obzvláště v oblasti hospodářské činnosti),a proto se používají nástroje restrikce či podpory v oblasti ekonomické,kde může stát prosadit svůj zájem velice snadno a přitom demokraticky.S tímto souvisí téma seminární práce,ve které bych chtěl upozornit na problémy v oblasti vztahů ekonomiky a životního prostředí a nastínit možnosti jejich řešení.
Poptávka není nikdy zcela neelastická pro jakýkoliv statek, což platí i pro čistý vzduch,stejně jako pro bezhlučnost. Musíme se rozhodnout přesně, jak mnoho ho chceme se zřetelem na skutečnost, že více ho lze získat pouze tím, že se vzdáme většího množství jiných statků, které rovněž chceme. Problém je o to složitější, protože ti, kteří z dané činnosti získávají a ti, kteří hradí náklady jsou rozdílné ekonomické subjekty.Tento problém lze spatřit například u chemické továrny,která vyrábí plasty,jejichž produkce znehodnocuje životní prostředí v okolí podniku,čímž vzniká škoda lidem bydlícím v okolí.V případě montáže elektronických odlučovačů,která sebou přinese náklady,jsou tyto náklady rozloženy na všechny odběratele výše zmíněných plastů.
K omezení znečištění z pohledu vlastnických práv lze přistupovat více postupy:

1) Vyjednáváním - ekonomické subjekty souhlasí s tím, že ponesou náklady spojená s výrobou určitých statků, protože jiné, které tyto statky požadují, jim nabízejí kompenzaci,což dokazuje, že tyto statky mají svou nezanedbatelnou hodnotu. Dohoda tedy závisí na směně nákladů.Základem dohody jsou jasně stanovená vlastnická práva,což bohužel naráží na nedostatky v legislativě.
2) Soudním rozhodnutím - což je rozhodovací proces, jehož výsledkem je stanovení vlastnických práv, nebo alespoň jejich objasnění.
3)Omezením devastace životního prostředí pomocí zákonů( zákonodárstvím)-snahou je přijmout takové zákony,které přispějí k omezení diskriminace a kterými minimalizujeme náklady na dosažení cílů. Nové legislativní postupy zřejmě lépe vyřeší problém znečištění životního prostředí, jestliže spíše pro účastníky usnadní, aby využili svých komparativních výhod při směně práv a povinností.
4) Restrikce pro znečišťovatele životního prostředí - jde o legislativní úpravu, která je populárním způsobem řešení problému znečištění životního prostředí například: po určitém termínu se nesmí vypouštět do vzduchu nebo do vody více emisí, než je stanoveno. Ty ekonomické subjekty, které toto ustanovení poruší, by měly zaplatit pokutu. Proto je zde nutná kontrola. Bohužel, podle mého názoru, však kontroloři nemohou být vždy všude, pravidla, která uvalují daně na nežádoucí emise, jsou obvykle daleko účinnější než detailní stanovení ukazatelů pro snížení znečištění, protože více využívají podrobné znalosti lidí o důležitých rozdílech."

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera189
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse