Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Emily Brontëová – Na Větrné hůrce

Emily Brontëová – Na Větrné hůrce

Kategorie: Evropská literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce obsahuje stručný popis a rozbor díla Na Větrné hůrce od Emily Brontëové. Rozebírá nejen dílo, ale i životopis autora.

Obsah

1.
Životopis
2.
Obsah díla
3.
Ukázky z knihy
4.
Interpretace
5.
Žánr
6.
Forma vyprávění
7.
Doba a místo
8.
Postavy
9.
Jazyk
10.
Zajímavosti
11.
Použitá literatura

Úryvek

"Životopis: Emily Jane Brontëová se narodila 30. července 1818 a zemřela 19. prosince 1848 ve Velké Británii. Byla britská spisovatelka. Nejvíce jí proslavil její jediný román na Větrné Hůrce. Používala pseudonym Ellis Bell. Později začala pracovat jako vychovatelka v ústavu pro vzdělávání mladých dam. V r. 1846 vydala se svými sestrami spol. dílo, sbírku básní. Na její žádost si zvolili pseudonymi aby skryly své pohlaví. Kvůli předsudkům. Básně, neměli úspěch, a proto se setry rozhodly každá pro jiný žánr. Dva roky po Emilyiní smrti vydala její sestra Charlotta knihu Na Větrné hůrce pod jejím skutečným jménem. Tehdy byl román teprve doceněn.

Obsah díla: Příběh se odehrává na Větrné hůrce. Majitel pan Heathcliff má nového nájemníka, pana Lockwooda. Pronajímá mu Drozdov. Lockwood se od své hospodyně Nelly Deanové dovídá celý Heatcliffův příběh. Dovídá se, že Heathcliif je sirotek, kterého pan Earnshaw našel v Liverpoolu a vzal ho domu, do Anglie. Pan Earnshaw měl dvě děti, Kateřinu a Hindliho. Kateřina si Heathcliffem normálně hrála, ale Hindley ho nenáviděl, protože mu bral otcovu přízeň. Když pan Earnshaw zemřel, tak domácnosti začal velet Hindley. Začal se Heathcliffovi mstít. Musel dělat těžkou práci okolo domu a ve stájích, trestal ho skoro za všechno, nechal ho růst jak dříví v lese a Kateřinu to samý. Pak poslal Kateřinu na Větrnou hůrku na převýchovu, když se vrátila, byla úplně jiná. Už to nebylo to rozjančený dítě, teď z ní byla dáma. Milovala Heathcliffa a on miloval jí, ale provdala se za pana Edgara Lintona, protože věděla, že s Edgarem má dobrou budoucnost. Odstěhovala, se sním do Drozdova. Odstěhovala se od všeho, co měla ráda. Heathcliff na pár let zmizel a když se vrátil, byl úplně jiný, byl bohatý a docela pohledný. Bydlel na Větrné hůrce, chodil za Kateřinou, ale její manžel ho nesnášel. Než Kateřina zemřela, měla dceru Katku. Asi půl roku po její smrti zemřel i její bratr Hindley,uchlastal se. Heathcliff eště před smrtí Kateřiny si veme Lintonovu sestru Isabelu, která ho zpočátku milovala, ale když poznala jeho temnou stránku tak ho nenáviděla a nakonec po Kateřině smrti od něj utekla. Porodila syna Lintona Heathcliffa,když mu bylo 12 let tak, zemřela. Po její smrti si malého Lintona vzal jeho strýc Edgar, ale zůstal u něho jenom krátce. Heathcliff si malého odvedl hned, jak mohl. Čas plynul Katka i Linton vyrůstali sice blízko sebe, ale nevěděli o sobě. Až jednou šla Kateřina s hospodyní Belly na procházku a zašli až k Větrné hůrce, Katka byla unavená a Heathcliff jí pobídl, aby šla dovnitř. Ve vnitř uviděla Haretona (sny Hindleho) byl nevychovaný a nevzdělaný, ale uviděla i Lintona. Zilla, hospodyně na Větrné hůrce, jí řekla že Hareton je taky její bratranec. Nelly odvedla Katku domu a zakázali ji na Větrnou hůrku chodit, Katka byla však paličatá a neposlechla. Potom si začla s Lintonem psát zamilovaná psaníčka. Nelly na to přišla a psaníčka spálila. Linton onemocněl. Jednou na procházce Katka potkala Heathcliffa a ten jí obvinil z toho, že za nemoc chlapce může ona. Katka tedy za Lintonem šla i s Nelly,když tam byli asi po třetí donutil, je jít Heathcliff dovnitř."

Poznámka

Obchodní akademie, Pařížská 15, Ústí nad Labem 400 01, Práce obsahuje podobiznu autora a obrázek o rozsahu cca půl strany.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera29847
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse