Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Erazim Kohák: Zelená svatozář - názory filozofa na životní prostředí - esej

Erazim Kohák: Zelená svatozář - názory filozofa na životní prostředí - esej

Kategorie: Ekologie

Typ práce: Eseje

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce seznamuje s knihou Erazima Koháka Zelená svatozář. Nejdříve knihu stručně charakterizuje obecně, poté se již autorka seminární práce vyjadřuje k hlavním tématům. Formou eseje informuje o svých názorech nejen na problematiku týrání zvířat, ale rovněž se vyjadřuje k vegetariánství, i vztahu člověka k přírodě jako celku.

Obsah

1.
Úvod
2.
Charakteristika knihy
3.
Rozbor témat
3.1.
Zvířata a jejich týrání
3.2.
Potrava
3.3.
Vztah příroda - lidé

Úryvek

"Hlavním motivem jeho knihy je ekologie. Nikoli jako věda o technických modelech, ale jako ekologická filosofie či ekologická etika. Kohák vychází z předpokladu, že nevystačíme s etikou životního prostředí, kdy samo označení naší biosféry za životní prostředí naznačuje antropocentrický výklad. Ekologická krize pak vychází z toho, že si s touto etikou dál nevystačíme z jednoduchých důvodů: je nás stále více, čím dál více chceme a jsme stále mocnější a mocnější.
Kohák krizi vymezuje na třech úrovních: na úrovni našeho bezprostředního prostředí, na úrovni globální a na úrovni osobní. Jako zastánce biocentrického postoje vymezuje vůči postoji antropocentrickému, který je podle něj v zásadě postojem panským, předpokládajícím naši nadřazenost všem ostatním (mimoevropským národům i mimolidským bližním). Ukazuje, z jaké historické tradice náš nadřazený postoj vychází a jaké prodělával proměny (při zachování konstanty, že jediným smyslem přírody je sloužit potřebám člověka). Avšak upozorňuje i na vývoj opačný, kdy docházelo ke sbližování lidí s ostatními živočichy. Proti postoji antropocentrickému tedy staví postoj biocentrický, postoj filosofie úcty k životu. Vyjadřuje se také k novodobým dilematům jako jsou vegetariánství a pokusy na zvířatech, kde se snaží o realistický přístup, který však nepostrádá onu úctu ke všemu živému.
Prvním tématem jsou zvířata a jejich týrání. Zcela se ztotožňuji s názory, že svévolné týrání zvířat je barbarské, přímo odporné a pro mě zcela nepřípustné. Jsem člověk, který má rád zvířata a nikdy jsem žádnému z nich vědomě neublížila a už vůbec ne, abych ho týrala. Také odsuzuji pokusy prováděné na zvířatech například kosmetickými firmami. Nelíbí se mi, že kvůli marnivosti některých lidí zbytečně trpí zvířata. Na druhé straně zase chápu i když to neschvaluji, že některé lékařské pokusy na zvířatech jsou nevyhnutelné a také nutné. Je rozhodující zda je tento pokus skutečně podložen argumenty a jeho přínos musí být jednoznačně zásadní a bez pochyb. Nechápu také přístup zákonodárců, že nedovolí testování na lidech, ale na zvířatech jim to nevadí. Pokud by byl nějaký dobrovolník z lidí, který je nemocen a jeho jedinou nadějí je právě ten konkrétní výzkum, tak proč by nemohlo testování proběhnout na tomto dobrovolníkovi? Třeba by mu ten lék pomohl a nemusel by čekat na to až přijde na trh a pak by už třeba také mohlo být pozdě. Je evidentní, že to testované zvíře se musí nejdříve nakazit nebo se u něho musí uměle vyvolat onemocnění a pak teprve můžeme testovat nový lék.
Druhým tématem je potrava. Kohák zde ostře kritizuje pojídání masa spojené s týráním zvířat. Napadá lidi za svou apatii vůči daným problémům. Také patřím k lidem, kteří jedí maso a mám ho na svém jídelníčku pravidelně, ale to neznamená, že schvaluji postupy masného průmyslu. Někteří lidé možná jsou apatičtí vůči tomuto problému, ale je také pravdou, že lidé často ani netuší v jakých poměrech jsou tato zvířata chována. Chybí informovanost lidí. Možná by se měla média více zajímat o tyto skutečnosti a ukázat lidem jak to opravdu vypadá a třeba by mohlo dojít i k nějaké změně. No možná by se naši politici mohli přestat hádat o maličkostech a mohli by se zaměřit na mnohem důležitější problémy. Podle mého názoru sice není možné odbourat maso z jídelníčku lidí, ale je možné novými legislativními úpravami zajistit lepší zacházení se zvířaty. Indiáni se kdysi při lovu zvěře chovali ke zvířatům s úctou. Lovili jen tolik kolik potřebovali a vše ze zvířete také nějakým způsobem využili. Je mi jasné, že v dnešní době to není takto možné, ale mohli by se alespoň trochu zlepšit podmínky. Jelikož jsou zvířata ve velkém stresu, tak do masa vstupují špatné látky. V knize se také píše o tom, že by lidé měli být vegetariáni a už by nemuselo trpět žádné další zvíře. S tímto názorem však nesouhlasím..."

Poznámka

Práce pro předmět Filozofie životního prostředí.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera15417
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse