Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Erich Maria Remarque: Na západní frontě klid - podrobný popis děje 9/20

Erich Maria Remarque: Na západní frontě klid - podrobný popis děje 9/20

Kategorie: Evropská literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce detailním způsobem rekapituluje děj knihy Na západní frontě klid E. M. Remarqua. Zmiňuje se o formě vyprávění užité v díle a stanovisku kritiky vůči ní, hledá autobiografické prvky v románu a pokouší se rovněž interpretovat jeho význam pro autora. Jádro práce poté tvoří třináctistránkové shrnutí děje knihy sledující podrobně jednotlivé události příběhu. Předchozí část série naleznete zde William Shakespeare: Romeo a Julie - podrobný popis děje 8/20 a následující zde Josef K. Šlejhar: Kuře melancholik - podrobný popis děje 10/20.

Obsah

1.
Forma vyprávění
2.
Autobiografické prvky knihy a její význam pro autora
3.
Kritika formy vyprávění
4.
Obsah

Úryvek

"/I/

válí se ted devět kilometrů za frontou, včera je vystřídali(byli 14 dní vepředu a poslední den se strhla nečekaná kanonáda) , ze 150 jich zbylo 80, dostaly téměř dvojnásobný příděl jídla a tabáku, stalo se to tak že čekali ve frontě na jídlo a kuchař nechtěl nandavat dokud nepřijodu všichni, pak mu vyvsětlili že ostatní sou mrtví, (kuchař měl rudý obličej a neměli ho rádi tak mu řikali rajče, jinak Heinrich) on že jim nemůže dát dvojnásobný příděl, obstoupili ho a už se málem něco semlelo když přišel velitel roty (soucítí s nimi protože se sám vypracoval z poddůstojníka)(druhá rota), rozkázal at příděli vydá všechny, on z toho nebyl nadšený ale aby ukázal jak je mu to jedno, dával všem ještě víc, pak už nevěděl co s gulášem, tak ho každému nabízel aby se ho zbavil (Tjaden a Muller sehnali pár lavorů a nechali si je vrchovatě naložit do zásoby, Muller(přehláskované U) z prozíravost, Tjanden protože byl hubenour ale byl strašně nenažranej, v jejich skupině je také Albert Knopp, kterému to nejlíp pálí, muller neustále vláčí učebnice a sní o válečné maturitě, Leer nosí plnovous a je ujetej na holky z důstojnických bordelů, a on (hlavní hrdina vypravěč) Paul Baumer (přehláskované A), oni čtyři přišli ze stejné třídy gymnázia, Haie Westhus, kopáč rašeliny s velkýma rukama, Detering, sedlák co myslí jen na svou usedlost a manželku, Stanislav Katczinsky – kápo jejich skupiny, houževnatý mazaný čtyřicátník, s tváří ze žuly s modrýma očima, má úžasný cit pro průšvihy, dobrý dlabanec a nádherné ulejvárny) (k jídlu bily bílé fazole s hovězím)(dostali taky zmíněný tabák (žvýkací, doutníky a cigarety) a salám)

příšla pošta, vyprávý o tom že na pravém okraji louky stojí hromadná latrína, ale ta je jenom pro rekruty kteří nevědí co a jak, oni ví o něčem lepší, kam se člověk podívá stojí dřevěné domečky sloužící ke stejnému účelu, neví proč z téhle záležitosti dříve dělali vědu a styděli se, je to stejně přirozené jako jídlo a pití, tři čtvrtiny vojákovi zásoby pocházejí z oblasti trávení , Kropp drží pod paží kulaté víko od soudku s margarínem, dají tři budky k sobě a víko mají jako podložku pro ?skat? (karty), tlumené burácení fronty zní jako vzdálená bouřka a je jim dobře, idilka
podotýká že Kemmerich leží v Saint-Josephu, má prý prostřelené stehno – dobrý cesták do zázemí, odpoledne ho prý navštíví, Kropp dostal dopis, má je pozdravovat od kantorka

kantorek byl jejich třídní učitel, malý a energický, postavu měl podobnou jak desátník Himmelstoss zvaný "Postrach Klášterní hory", tihle malý napoleonové jsou většinou pěkní rasy, kantorek do nich po hodinách tělocviku tak dlouho hučel, až jeho třída napochodovala na okresní velitelství a dobrovolně se příhlásila do války (devatenáct let věk), jeden z nich Behm Josef váhal a moc se mu nechtělo, pak také zemřel jako první, byl střelen do hlavy ale ještě žil byl pouze v bezvědomí, plazil se k nim ale nepřátelé ho zastřelili (Katczinsky – Katcza), na světě jsou tisíce kantorků a všichni jsou přesvědčeni že konají dobro, zatímco oni stále prohlašovali službu vlasti za to nejduležitější na světě, oni přišli na to že smrtelná úzkost je silnější, než se vydají za Kemmerichem, balí jeho věci, přijdou mu na cestě vhod, polní nemocnici je provoz a páchne to tu, člověk je z baráků (tam spí) zvyklí na ledacos ale tady se mu udělá na nic, Kemmerichovi ukradli jeho hodinky když byl v bezvědomí, ptají se ho Franze, jak se cítí, on říká že ho noha zatraceně bolí a neví že ji má amputovanou, vypadá hrozně je žlutý a sinalý, jsou to známky blížící se smrti, oni ho chlácholí že se díky noze dostane domů, Muller pod postelí najde parádní boty a ptá se zda si je může vzít, když je nebude obě potřebovat (protože kdyby umřel a oni tu nebyli vzali by je sanitáci) Franz to odmítá, pak přesvědčí lapiducha aby mu píchnul morfin na bolest, hrdinu mrazí protože bude muset napsat jeho matce až zemře, Kroppa popadne amokjak se to tu občas stává, kantorek mu prý napsal že Jsou železné mládí národa, oni se ale cítí jako starci"

Poznámka

Práce obsahuje velké množství pravopisných chyb, jedná se o surové poznámky z četby. Text nemá zcela souvislou formu, působí útržkovitě.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera23043
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse