Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Erich Maria Remarque: Tři kamarádi

Erich Maria Remarque: Tři kamarádi

Kategorie: Evropská literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce se zabývá interpretací díla Ericha Remarqua Tři kamarádi. Snaží se identifikovat, jaké hodnoty, normy, mýty a rituály jsou dílem produkovány, obhajovány, či legitimizovány. Uvádí také citace z knihy.

Obsah

1.
Úvod
2.
Dobový kontext
3.
Hypotézy
4.
Interpretace díla
5.
Závěr

Úryvek z díla:
"Nakonec se mu tato záležitost stala osudnou. Přitom Robert ve svých vzpomínkách často obviňoval – ne zcela jmenovitě – politiku, systém, politické, či morální vůdce z toho, že připustili vypuknutí takového konfliktu a z toho pramenil jeho odpor, či netečnost vůči politice jako takové, přičemž při těchto myšlenkách se zaštiťoval množným číslem, čímž jakoby vyjadřoval světonázor celé skupiny lidí – předčasně poznamenaných.
Minulý režim spatřoval v Remarquových románech cenný zdroj kritiky kapitalistického systému a prezentoval tak tuto knihu jako dílo anti-buržoazní. Je otázkou do jaké míry byla tato interpretace účelová, jelikož jisté argumenty pro ni se v díle dají identifikovat. Jak již ale bylo zmíněno výše – hrdinové románu jsou velmi apolitičtí, nezaujímají žádná pevná stanoviska a neodhalují své preference. Přesto lze na základě skutečnosti, že Gottfried Lenz se účastní schůzí sociálních demokratů, vyvodit závěr, že Remarque měl blíže k tomuto politickému proudu, což je koneckonců patrné i z jeho skutečného života.

Opět se vrátíme k poznámce Haima Gorgona, který napsal, že to byla právě základní důvěra ve svět, která Robertovi pomohla prožít lásku k Patricii. Kniha jako taková se nepouští do žádných filozofických, náboženských, či etických úvah a zaujímá spíše negativistická stanoviska k takovým aktivitám. Byla to spíše právě Pat, láska, zvláštní druh přátelství, který v Robertovi dokázal na čas probudit onu touho po životě a vůli bojovat – hořkosladké pocity spojené s válkou. Jakási základní důvěra ve svět v Robertovi přetrvává, ale je těžce zkoušena, proto tak často sklouzává k alkoholu, zahořklosti a až nihilistickým postojům.

Richard Firda ve svých analýzách Remarquových románů zdůrazňuje momenty z Kamarádů, kdy se hlavní hrdinové uchylují k násilí, ať již je to několik Robertových potyček, či pomsta za zavražděného Lenze. Ač jsou hrdinové našeho románu ryze kladní a u čtenáře přirozeně vzbuzují sympatie – stávají se sami pachateli zločinu. Autor tím nejspíše zdůrazňuje atmosféru srovnatelnou se zákonem džungle, kde přežije pouze ten nejsilnější. Společnost, v níž je násilí zcela běžným prostředkem má veškeré předpoklady k tomu, aby přinutila k násilí i běžně mírumilovné jedince. Což se nakonec nacistické propagandě podařilo. Nezanedbatelnou roli zde samozřejmě hraje válečná zkušenost, jež v celé společnosti výrazně posunula práh vnímání takovéhoto násilí. I zde můžeme spatřovat kořeny toho, co Evropu a posléze celý svět zasáhlo v letech následujících.
Násilí tak není románem legitimizováno, jak by se mohlo na první pohled jevit. S přihlédnutím k reputaci autora, jako humanisticky a pacifisticky založeného člověka, můžeme tvrdit, že cílem bylo demonstrovat tehdejší beznadějnost člověka, který se nechtěl vzdát silám, jež byly mimo jeho kontrolu.

Vzpomenu-li na autorův první slavný román – Na západní frontě klid – v předmluvě píše něco ve smyslu, že: tato kniha nemá být obžalobou, má být toliko svědectvím jedné generace, kterou zabila válka, ač unikla jejím granátům. Tři kamarády můžeme považovat také za svědectví. Autor zde nijak nepředjímá budoucí vývoj Německa (ač knihu psal v průběhu 30. let) a nezaujímá ani jasná politická stanoviska. Apeluje na základní a univerzální lidské hodnoty – přátelství, lásku, úctu člověka k člověku – to vše odehrávajíce se v nejistých a nestabilních dobách 20. let. Charakteristický je autorův sentiment a pesimismus, který se příběhem prolíná, přesto však povzbuzován jistou dávkou naděje v dobro, která hrdiny udržuje při životě.

„‚Čemu vlastně říkáte dobré konce?‘ zeptal jsem se.
‚Konec může být dobrý jen tehdy, když všechno předtím bylo špatné. Takže špatný konec je mnohem lepší.‘“

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera14669
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse