Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Etiketa - šaty dělají dámu

Etiketa - šaty dělají dámu


Kategorie: Základy společenských věd

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce velmi povrchně seznamuje se základy etikety v oblékání žen. Informuje, jak má žena nosit kostým, či kalhoty. Zmiňuje se také o oblékání pro obchodní styk, neformálním oblečení a doplňcích.

Obsah

1.
Úvod
2.
Kostým
3.
Kalhoty
4.
Oblečení v obchodním styku
5.
Neformální oblečení
6.
Doplňky

Úryvek

"Je velmi obtížné radit ženám, co si mají obléci. Repertoár jejich oblečení pro jakoukoli příležitost je nekonečně pestrý. Ctižádostí každé ženy je mít na sobě něco, co nemá žádná jiná žena ve společnosti, což je ambice mužům zcela cizí, a navíc nesplnitelná. Ženy mohou využít různých variant střihů, materiálů, délek, mohou nápaditě zacházet s doplňky.
Hlavním oblečením ženy v manažerské pozici je kostým. Ten vypadá velmi elegantně, seriózně a poskytuje možnost odložit sako a pohybovat se jen v halence nebo topu. To už u mužů není možné, protože pánská košile není svrchní oblečení. Odloží-li muž sako, snižuje svoji úroveň oblečení tak nízko, že se musí dovolit společensky významnějších osob, jestli si to vůbec může dovolit. A je řada situací, kdy i otázka „smím si odložit sako?“ je zcela nemístná.
Dnes už si ženy vydobyly právo na kalhoty (před třiceti nebo padesáti lety by žena do práce v kalhotách nepřišla), proto kalhotový kostým je zcela rovnocenný kostýmu se sukní. Pokud si chce žena vzít šaty, měly by mít úzkou fazónu (tzv. pouzdrové šaty), velmi střízlivý dekolt (výrazný dekolt je vhodný spíš na večer) a přiměřenou délku. K tomu boty na vyšším nebo středně vysokém podpatku.
V obchodním styku, stejně jako ve společnosti by se žena neměla objevit bez punčoch, a to ani v největších vedrech, podobně jako muž si musí vzít sako. Co se nehodí pro ženu do zaměstnání, zvláště jedná-li s klienty? Nedoporučili bychom džíny, šaty na úzká ramínka, či dokonce bez ramínek, trička (dokonce s módním obnaženým pasem), volné kalhoty, sandály.
Pokud žena nejedná s klienty a věnuje se pouze interní agendě, lze doporučit sukni nebo kalhoty a tričko nebo halenku, svetřík. Ani při neformálním oblečení si do zaměstnání ovšem nevezme šortky nebo příliš krátkou sukni. (Obvykle se minimální délka sukně !měří“ vsedě, tak že sukně sahá na šířku dlaně nad kolena.)
Doplňky by měly náš zjev skutečně doplňovat, ne mu dominovat. Prsty plné masivních prstenů nebo všechny řetízky, náhrdelníky a náramky, které jsme si v posledních letech přivezli z cest po orientálních zemích, vzbudí spíš úsměv než příjemný dojem. Parfémy volíme do zaměstnání spíš lehčí, těžší si necháme na večerní příležitost."

Poznámka

Práce s nízkou informační hodnotou.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x48fb7f5a09654.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
Etiketa_saty_delaji_damu.doc (31 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse