Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Eva Kantůrková: Přítelkyně z domu smutku

Eva Kantůrková: Přítelkyně z domu smutku

Kategorie: Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce nejdříve uvádí autorčin stručný životopis, poté vyjmenovává díla v samizdatu a scénáře. Dále obsahuje krátké pojednání o knize Přítelkyně z domu smutku. Důraz je kladen na rozbor obsahu románu. Jsou detailně popsány jednotlivé kapitoly. V závěru je uveden krátký úryvek.

Obsah

1.
Eva Kantůrková - stručný životopis
2.
Tvorba
2.1.
Díla v samizdatu
2.2.
Scénáře
3.
Přítelkyně z domu smutku - o knize
3.1.
Jednotlivé kapitoly
3.1.1.
Dům smutku
3.1.2.
Majka
3.1.3.
Libuška
3.1.4.
Paní Helenka
3.1.5.
Andy rumová pralinka
3.1.6.
Helga (poprvé)
3.1.8.
Paterková
3.1.9.
Bóži trhovkyně
3.1.10.
Helga (podruhé)
3.1.11.
Denisa
3.1.12.
Věra
3.1.13.
Helga (naposledy)
3.1.14.
Naděnka
3.1.15.
Anča a Alička
3.1.16.
Duchové zemřelých

Úryvek

"Přítelkyně z domu smutku sama autorka nazývá románem pravdy. Inspirací jí byl její roční pobyt v ruzyňském vězení, kde byla za podvracení republiky.Čtenář má tedy možnost nahlédnout do poměrů českého vězení. Ale neopírá se o vlastní příběh, na rozdíl od jiných autorů české vězeňské prózy (J. Mucha, K. Pencl, J. Beneš), zůstává věrná psychologické próze. Na přesně a nelítostně vylíčeném pozadí vězeňského prostředí zachycuje příběhy žen, se kterými se ocitla ve výbušném a těsném prostředí cely. Postižením jejich charakterových a povahových rysů dosahuje hlubokých portrétů lidí stojících na pokraji společnosti a vytváří tak analogii mezi jejich situací a životem v totalitní společnosti. Vedle svých „Přítelkyň z domu smutku“ líčí autorka i nelidské životní podmínky vězněných: nedostatečná hygiena, špatné lékařské ošetření, zápach, nechutné jídlo.. Popisuje odporné dorozumívání odsouzených pomocí „telefonu“- hovory do záchodové mísy, lesbické praktiky, ale i úsměvné vyvolávání duchů zemřelých, Vánoce, společné večerní zpívání, hry.. Obraz vězení i vězněných je fascinující mimo jiné i tím, že v oné jedné cela jako by se soustřeďovala všechna bída, ale taky vzdor a nepotlačitelná radost lidí žijících pod totalitní vládou. Román je prolnut mnoha výrazy vězeňského slangu a vulgarismy, čímž autorka umocňuje dojem z právě poznaného prostředí. Už v rukopisné podobě byla kniha oceněna cenou Toma Stopparda, jako v tomto roce nejlepší dílo české a slovenské neoficiální literatury.

Dům smutku
V této první kapitole se dostáváme za zdi vězení. Autorka popisuje spletité chodby, kterými chodí na výslech nebo na procházku. Všímá si smradu, který tam panuje, ale i chování stráží. To, že zde považují vězně za méně než lidi, udržují si od nich odstup nejen kvůli předpisům, ale strážní se vězňů štítí proto se drží dál. Snaží se je převychovávat a nikoho nezajímá jestli už mají po soudu a byli odsouzeni nebo jsou stále jen ve vyšetřovací vazbě. Dostáváme se na skromně zařízenou celu ve které se jich místo čtyř mačká šest, ale díky vylíčení situace před očima vidíme i osobní prohlídky při kterých si na nich dozorkyně vybíjejí vztek, mstí se jim za věci, které nespáchali, ponižují je a cítí při tom pocit převahy. Věci na kterých jim záleží dopisy, drobné dárky seberou nebo zničí. Veškeré věci vyhází na podlahu a zničí vše na co narazí. V této kapitole popisuje to jak člověk v Ruzyňském vězení strácí důstojnost, ve svých špinavých roztrhaných oranžových a většinou ještě volných oblecích pociťují jak se z nich lidskost pomalu vytrácí. Člověku je až úzko při představě pár metrů za dveřmi bez kliky, místnosti kde není pomalu co dýchat, kde se jí spí i vyměšuje, kde je zima, ve dne šero v noci rozsvíceno, kde není kam se schovat před pohledem špehýrkou, před cizími slzami, nářky, ale i řečmi. Autorka si ale příliš nezoufá mluví o spřízněnosti, o pochopení o tom, že všechny je spojuje smutek. A smutek je pouto stejně jako spoluprožívané ponížení.

Majka
Majka byla první člověk se, kterým se setkala ve vězení. Velmi vlídně ji přivítala a tak je první kapitola věnována právě této mladé cikánce. Majka je celkem chytrá dívka, uměla hezky psát a psala velmi ráda. Byla ochotná mazlivá a trochu úlisná. Byla však neuvěřitelně solidární a ochotná. Byla to právě ona, která vzbouřila celou věznici, když autorce selhalo zdraví a dostat v sobotu doktora na celu byl obdivuhodný výkon. Z knih si vypisovala citáty do své malé knížečky a byla na velmi pyšná. Nebyla trestaná poprvé předtím jako nezletilá skončila v nápravném zařízení. Byla adoptované cikánské dítě, ale pak ucítila volání krve a začala hledat své rodiče. Dostala se na šikmou plochu a kradla vše co jí přišlo pod ruku. Také dost často lhala, pravdu mluvila jen tehdy když věděla, že jí to bude k užitku. Zajímavý byl i její milenec, který vymýšlel jak okrádat důvěřivé staříky. Právě takové muže Majka balila v barech a lákala ven kde je pak okradli. Nakonec i její milý skončil za katrem jen nedaleko od Majky. Milostné styky byli však omezeny pouze na dopisování a pokřikování z oken. Majka si však našla ještě jednoho přítele se kterým si dopisovala. Byl to vekslák z hořejšího patra, který jí dodával cigarety a proto i jemu tvrdila jak strašně ho miluje. Nové známosti se navazovali prostřednictvím „telefonu“ což bylo mluvení do záchodového odpadu. K telefonu se muselo, ale pořádně zalehnout autorka na tom shledala jediné pozitivum a to, že dívky udržovali záchod čistý. Dopisování také neprobíhalo pouze oficiální cestou, ale i pomocí koňů, jednoduché zařízení z provázku, kamínku a papírku, přinášelo na cely aspoň nějaké rozptýlení. Tato činnost byla,ale přísně zakázána pod hrozbou samotek, ale nikdo nemyslel na tresty a tak pořád z jedné cely do druhé létali koně s nejrůznějšími vzkazy."

Poznámka

Práce obsahuje hrubé pravopisné chyby

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera15053
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse