Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Fidel Castro - poznámky k prezentaci

Fidel Castro - poznámky k prezentaci


Kategorie: Dějepis, Zeměpis

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Gymnázium Evolution, s.r.o., Praha 2

Charakteristika: Jedná se o doplňující poznámky k prezentaci Fidel Castro. Je zde vysvětleno to, co v prezentaci je pouze okrajově.

Obsah

1.
Kdo je Fidel Castro
2.
Nástup do politiky a jeho vláda
3.
Léto 2006, konec Fidela Castra?
4.
Kubánská krize

Úryvek

"Kdo to je?
Fidel Castro se narodil 13. srpna 1926. Během svého života se stal kubánským diktátorem – dnes již bývalým. A také se stal 1. tajemníkem Komunistické strany Kuby. Byl také revolucionář. Jako diktátor vládl od roku 1959 do roku 2006. Po jeho odstupu, jeho funkce převzal jeho bratr Raúl Castro (foto dole vpravo).
Nástup do politiky a jeho vláda
V roce 1959 svrhl generála Fulgencia Batistu, aby se dostal do politiky a aby mohl začít ovládat lidi. Do roku 1976 se stal oblíbencem a v roce 1976 získal titul předseda státní rady, který náleží prezidentovi Kuby. Sliboval demokracii a demokratické reformy, ale místo toho nastolil autoritativní režim. Jeho vláda se vyznačuje rozvojem školství, jelikož chtěl, aby Kubánci nebyli tak zaostalý; rozvojem zemědělství; cenzurou tisku, nechtěl, aby lidé znali pravdu (že se dá žít i jinak – autoritativní režim se mu líbil, protože měl moc) a výrazně porušoval lidský práva a právě díky tomu řada Kubánců emigrovala.
Léto 2006, konec Fidela Castra?
V létě 2006 se Fidelovi výrazně zhoršil zdravotní stav, byl převezen do nemocnice a podstoupil komplikovanou operaci. Média a všichni ostatní začali spekulovat o tom, že Fidel Castro má rakovinu. Jenže pak 8. října 2006 jeho bratr (Raúl Castro) oznámil, že se Fidel Castro zotavuje. Zajímavostí je, že veškeré informace o jeho nemoci jsou pod zámkem označeny jako státní tajemství Kuby. Takže v podstatě nikdo neví, co mu bylo a možná do dneška je.
19. 2. 2008 se Fidel Castro nechal slyšet, že se již nebude ucházet o prezidentovo místo. Opět jsou kolem toho různé spekulace, ale nejvíce se lidi přiklání k teorii, že je opět nemocný. Po té, co toto oznámení Fidel Castro zveřejnil, řízení státu převzal jeho bratr Raúl Castro.
Kubánská krize
Známá též jako karibská. Jedná se o mezinárodní politický konflikt mezi USA, Kubou a tehdejším sovětským svazem. Hrozilo velké nebezpečí a to, že politický konflikt přeroste v jaderný.
Kubánská krize začala v roce 1962 a to kvůli umístění sovětských raket středního doletu na Kubě. Na to reagovala USA blokádou Kuby, která měla zabránit dopravit další rakety na Kubu – to se podařilo. Po několika dalších jednáních byly odstraněny už nainstalované rakety a USA se zavázala, že nenapadne Kubu. Blokáda byla odvolána 20. listopadu 1962. A kubánská krize utichla.
Důsledky této krize: USA se dále zavázala, že stáhne rakety středního doletu z Turecka a nejvýznamnějším důsledkem této krize je zavedení horké linky mezi Bílým domem a Kremlem (oficiální sídlo prezidenta Ruské federace)."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51f62caf70289.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
Poznamky_Fidel_Castro.doc (33 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse