Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Fjodor Michaljovič Dostojevskij: Zločin a trest

Fjodor Michaljovič Dostojevskij: Zločin a trest

Kategorie: Evropská literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: Gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a ekonomická Vyškov, příspěvková organizace Gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a ekonomická Vyškov, Vyškov

Charakteristika: Práce obsahuje detailně zpracovaný rozbor Dostojevského románu Zločin a trest. Zahrnuje základní charakteristiku díla, popis děje a jednotlivých postav. Součástí je také analýza vypravěčských postupů, větné skladby a další. Práce je vhodná k přípravě k maturitní zkoušce.

Obsah

1.
Charakteristika díla
2.
Obsah
3.
Postavy
4.
Vypravěč, autorský přístup a záměr
5.
Forma řeči
6.
Syntax
7.
Jazyk
8.
Funkce díla
9.
Okolnosti vzniku díla, autobiografické prvky
10.
Autor a tvorba
11.
Současníci a pokračovatelé

Úryvek

"Postavy:
 Rodion Romanovič Raskolnikov je postava, jak jméno napovídá (z ruštiny raskol = rozkol), rozporuplná. Jako hlavní protagonista příběhu si neodpykává „klasický“ trest, ale zato se musí potýkat s vnitřním zápasem. Jeho postava zároveň nese autobiografické rysy. Charakter se mění během příběhu, zpočátku je to ubohý student, od společnosti oddělený, nepříliš zajímavý. S myšlenkou uskutečnit zločin se z něj stává sebevědomá bytost s vírou v to, že právě on patří mezi vyvolené (srovnává se s Napoleonem). Brzy po vraždě jej však obklopuje vina a paranoia - chová se jako pomatený, nekontroluje se. V závěru jej Soňa obrací na víru, pomáhá mu se integrovat do společnosti (vězňů) a dává mu naději na normální život. Často měnící se duševní rozpoložení hlavního hrdiny naráží na celkový rozpol soudobé ruské společnosti. Je to typický charakter realismu.
 Soňa Semyonovna Marmeladova je dcera opilce, a proto je nevlastní matkou donucena k prostituci, aby pomohla uživit rodinu. Dívka přesto zůstává v hloubi duše ctnostná a oddaná křesťanské víře. Ohromí ji Raskolnikova velkomyslnost po smrti otce (když v jednom ze svých rozpoložení daroval její rodině své poslední peníze na pohřeb), snaží se mu všemožně pomoci. Zamiluje se do něj, a je ochotná mu hrůzný čin dokonce odpustit. Pomáhá mu změnit se, i když ona také hřešila a musí se s tím vypořádat.
 Dmitrij Prokofič Razumichin je jediný Raskolnikův přítel. Vyznačuje se svou dobromyslností a loajálností. Jeho jméno je odvozeno z ruštiny jako razum (rozum) a nejspíš poukazuje nejen na to, že je inteligentní, ale také to, že umí věci řešit s rozvahou. Najde způsob podnikání ve vydavatelství, aby zajistil sebe a Raskolnikovy příbuzné. Nikdy neodmítne Raskolnikovi pomoc a je mu na blízku, i když jej uráží. Proto mu Raskolnikov svěřuje svou rodinu - ví, že Razumichin miluje jeho sestru Duňu a matka i sestra s ním budou v bezpečí.
 Avdotya Romanovna Raskolnikova má charakter obětavé sestry a dcery, která je pro zajištění rodiny ochotná vzít si bohatého, morálně však úplně zkaženého muže, bez lásky. Je ctnostná a odmítá se podvolit ženatému muži, i když to pro ni znamená pošpinění dobré pověsti. Stejně jako její bratr je svéhlavá, není vždy ochotná ustupovat a podvolit se. Tím se svému nastávajícímu znechutí. Nakonec si bere Razumichina a po smrti matky představuje pro bratra důležitou oporu.
 Porfij Petrovič je detektiv vyšetřující vraždu staré lichvářky. Je to muž zanícený pro svou práci a zakládá si na tom, že dokáže vyřešit jakýkoliv případ. Má charakter vzdělaného intelektuála, který se dokázal propracovat a zajistit sebe samého i finančně. Je blízkým příbuzným Razumichina. Po setkání s Raskolnikovem přistupuje na jeho hru, i když z počátku neví, o co jde. Když se dovtípí, kdo je vrah, zachová se s úctou ke svému protivníkovi a nechá mu čas na rozmyšlenou, aby naložil se svým životem, jak uzná za vhodné. Tím ukazuje svou stránku manipulanta.
 Pulcheria Alexandrovna Raskolnikova je Raskolnikova matka. Beznadějně věří ve schopnosti svého syna a snaží se ho na studiích všemožně podporovat. Jako venkovská žena má omezený rozhled a není schopná předvídat. Její vztah se synem se však nevyvíjí podle jejich představ a navzájem se odcizují. Stává se bezradnou. Před Raskolnikovým doznáním se alespoň částečně udobří, ale pak odjíždí na Sibiř a matka žalem umírá.
 Pjotr Petrovič Lužin si vysloužil jméno podle ruského luža (tj. kaluž). Je to ohavný člověk - Duňu si chce vzít jen proto, že potřebuje ženu, která mu bude vděčná za spásu a absolutně podřízená jen jemu. Dostává se však do sporu s Raskolnikovem, který mu dává najevo, že prohlédl jeho úmysl a sestru mu napospas nedá. Nakonec jeho skutečnou povahu odhalí také nastávající nevěsta a ze svatby sejde. Jako zhrzený nastávající se rozhodne pro pomstu a pokusí se očernit Soňu.
 Arkadij Ivanovič Svidrigailov (z ruštiny Švitrigaila = litevský princ) získal majetek výhodným sňatkem. Byl dřívějším zaměstnavatelem Duňy a kvůli jeho nemravným návrhům nakonec odešla. V příběhu představuje nenapravitelného hříšníka, podezřelého z různých trestných činů. Ze začátku s Raskolnikovem sympatizuje, ale pak se dovídá o jeho činu a vydírá jím jeho i sestru, na kterou nechce zapomenout. I když je tu člověk zlomyslný a otrlý, rozhodne se veškerý svůj majetek dát Marmeladovým sirotků a když vidí, že jej Duňa nemiluje, spáchá sebevraždu.
 Semjon Zacharovič Marmeladov (marmelad = marmeláda) je beznadějný opilec, který se neumí přes své problémy přenést, a proto neustále lituje sebe a svou rodinu. Zároveň je ale přívětivý a ukazuje Raskolnikovi, jak může také dopadnout.
 Alena Ivanovna je stará lichvářka, která využívá chudoby a nouze jiných lidí, především těch, co přišli do města z venkova a nutně potřebují peníze. Ve svém podnikání dopředu počítá s tím, že lidé nebudou moci platit a nasazuje vysoké úroky. Raskolnikov si ji vybere jako svou oběť - myslí si, že nezabil člověka, ale princip.
 Lizaveta Ivanovna je sestra staré lichvářky. Ve městě je známá, protože se živí tím, že se stará o prádlo a oděvy nejrůznějších lidí. V knize je popisována jako osoba jednodušší, zcela ctnostná a nezkažená. Náhodou se připlete na místo činu, a proto musí být odstraněna také.
 Alexandr Grigorijevič Zamjotov (zamětit = zaznamenat, realizovat) je prví, kterého upozorní Raskolnikov na možnost, že by právě on spáchal vraždu staré lichvářky.
 Nastasja Petrova je Raskolnikova hospodyně, mnohdy jediná osoba, kterou za celý den vidí. Snaží se na něj dohlídnout. V době jeho depresí o něj starostlivě pečuje. "

Poznámka

Jména postav a spisovatelů, názvy děl s roky jsou v textu tučně zvýrazněny.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera27939
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse