Francie

Kategorie: Zeměpis

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Městské víceleté gymnázium Klobouky u Brna, příspěvková organizace, Klobouky u Brna

Charakteristika: Tato seminární práce podává základní informace o Francii, o jejím obyvatelstvu, hospodářství i přírodních podmínkách. Dále zde naleznete množství zajímavostí a doplňujících obrázků.

Obsah

1.
Základní informace
2.
Přírodní podmínky
3.
Obyvatelstvo
4.
Hospodářství
5.
Zajímavosti

Úryvek

"Francie, jejíž oficiální název zní Francouzská Republika, je západoevropský stát, pod jehož suverenitu spadají také některá území a teritoria v Tichém, Indickém a Atlantském oceánu, Karibiku, Jižní Americe a Antarktidě. Tato území se nazývají Zámořská Francie, území v Evropě se potom označuje jako Metropolitní Francie. Metropolitní Francii se díky jejímu tvaru někdy přezdívá L’Hexagone ( v překladu Šestiúhelník ) a sousedí s Belgií, Lucemburskem, Německem, Švýcarskem, Itálií, Španělskem, Andorou a Monakem. Rozloha Evropské části Francie je 543 965 kilometrů čtverečných, z toho 0,26% tvoří vodní plochy. Z hlediska rozlohy zaujímá Francie 47.místo na světě.
Název Francie je odvozen od germánského kmenu Franků, který obýval její území od 4.století až do rozpadu Francké říše v roce 843. Od tohoto roku se také datuje existence Francie jako samostatného státu. Francie prošla v historii mnoha převraty a změnami státního zřízení, období od roku 1958 až dodnes se nazývá Pátá Francouzská republika. Stejný název nese i současný ústavní systém.
Státní zřízení ve Francii je poloprezidentská republika, francouzský prezident se volí přímo na období 5 let. Post prezidenta momentálně zastává François Hollande. Francie je členem Severoatlantické Aliance (NATO) a zakládajícím členem Evropské unie (EU) a Organizace spojených národů, dále má stálé místo v Radě bezpečnosti OSN, patří do osmičky nejvyspělejších států světa G8 a je jednou z osmi uznaných jaderných velmocí, což znamená, že disponuje jadernými zbraněmi a je schopna je vyrábět.
Francie se skládá z 27 regionů, které se dále dělí na 101 departmentů. 22 regionů leží v evropské (metropolitní) části Francie a počítá se do nich i Korsika, která má zvláštní statut collectivité territoriale ( volně přeloženo územní společenství ). Zbylých pět departmentů leží mimo Metropolitní Francii, označují se jako Zámořské regiony a tvoří je vždy jen jeden department. Departmenty se rozdělují na 342 arrondisementů, které se člení na 4 055 kantonů. Arrondisementy a kantony slouží pro administraci a rozdělení voličů, nemají žádnou správní funkci.
Nejvýznamnějším symbolem Francie je tříbarevná svislá trikolóra složená z modrého, bílého a červeného pruhu. Stejné barvy nese i francouzská vlajka. Francie nemá oficiální státní znak, na pasech a konzulátech je možné se setkat se znakem neoficiálním vytvořeným Julesem-Clémentem Kaplanen. Francouzská hymna se jmenuje Marseillaisa, původně šlo o revoluční píseň, státní hymnou se stala v roce 1 795. Francie má i vlastní motto, které zní Liberté, Égalité, Fraternité ( v překladu Volnost, Rovnost, Bratrství ).
Hlavním městem Francie je Paříž (v originále Paris ), kde žije asi 2,2 milionu obyvatel. Paříž je největší francouzské město a Pařížská aglomerace je hospodářsky nejaktivnější oblast Francie. V Paříži sídlí obě komory francouzského Parlamentu Páté republiky ( Národní shromáždění a Senát ).

Obr.2: Francouzská vlajka Obr.3: Neoficiální francouzský znak
Přírodní podmínky

Vzhledem k množství zámořských kolonií nelze přesně definovat přírodní podmínky celé Francie, proto se tato část zabývá pouze Metropolitní Francií, kterou z velké části ohraničuje Atlantský oceán. Nejsevernějším bodem tohoto území je obec Bray –Dunes, nejjižnějším ostrovy Lavezzi. Nejzápadnější bod leží na ostrově Ouessant, nejvýchodnější tvoří město Cervione.
Většina Francie leží v mírném podnebném pásu, který na jihu přechází v pás subtropický. Klima v zemi se liší podle jednotlivých regionů a také podle vzdálenosti od moře a nadmořské výšky.
Sever a západ Francie jsou převážně nížinaté, nachází se zde Francouzská nížina s Pařížskou pánví, na hranicích s Belgií a Lucemburskem se rozprostírá hornatá oblast Ardeny. Velkou část střední a jižní Francie zabírá vysočina Centrální středohoří ( Centrální masiv ) s nejvyšším bodem Puy de Sancy s nadmořskou výškou 1 886 metrů. Na jihozápadě najdeme Pyreneje, na jihovýchodě zasahují do Francie Alpy, ve kterých se nalézá i nejvyšší vrchol Francie a zároveň celé Evropy, hora Mont Blanc, která ční do výšky 4 810 metrů nad mořem. Nejnižší bod Francie se nachází v deltě řeky Rhôny a leží 2 metry pod úrovní moře.
Nejdelší francouzskou řekou je Loira (1 013 km), která pramení ve Francouzském středohoří a odtéká do Biskajského zálivu. Mezi významné řeky ve Francii patří také Rhôna pramenící ve Švýcarsku, Garonne pramenící ve Španělsku a Seina. Do Francie částečně zasahuje také řeka Rýn.
Největším jezerem ve Francii je Ženevské jezero, které se nachází na hranicích se Švýcarskem. Ženevské jezero má rozlohu 582 kilometrů čtverečných, z toho 234 kilometrů čtverečných leží ve Francii. Na délku měří 72 kilometrů, na šířku maximálně 14 kilometrů, nejhlubší bod dosahuje hloubky 310 metrů. Ženevské jezero má ledovcový původ a vzniklo z Rhonského ledovce.
Ve Francii momentálně funguje 10 národních parků, které spravuje organizace Parcs Nationaux de France ( v překladu Francouzské Národní Parky ). Tři leží v Zámořské Francii, zbývajících sedm v Metropolitní Francii. Mezi nejvýznamnější národní parky patří národní park Cévennes ( Parc National des Cévennes ) a národní park Ecrins ( Parc National des Écrins ).

Obr.4: Mont Blanc Obr.5: Ženevské jezero "

Poznámka

Práce obsahuje obrázky a fotografie o rozsahu cca 2 strany.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera29012
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse