Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Francis Scott Fitzgerald: Velký Gatsby

Francis Scott Fitzgerald: Velký Gatsby

Kategorie: Americká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: Gymnázium Františka Martina Pelcla, Rychnov nad Kněžnou, Hrdinů odboje 36, Rychnov nad Kněžnou

Charakteristika: Podrobný rozbor díla Velký Gatsby F. S. Fitzgeralda začíná shrnutím života a tvorby autora. Poté je přiblíženo přijetí díla a jeho jazyk a styl a následuje shrnutí děje knihy. Součástí je rovněž charakteristika postav i vlastní názor na knihu.

Obsah

1.
Francis Scott Fitzgerald
1.1.
Život
1.2.
Dílo
2.
Velký Gatsby
2.1.
Přijetí díla
2.2.
Jazyk díla
2.3.
Děj
2.4.
Postavy
2.5.
Myšlenky
2.6.
Vlastní názor

Úryvek

"Velký Gatsby

OKOLNOSTI VZNIKU DÍLA
Nejslavnější Fitzgeraldův román z prostředí vyšší vrstvy žijící ve dvacátých letech minulého století na Long Islandu poprvé vyšel v roce 1925. Za autorova života se netěšil příliš velké oblibě, bylo vydáno pouze 24 000 výtisků. Populární se stal až po druhé světové válce, kdy byl znovu vydán.

JAZYK DÍLA
Příběh je čtivý a má dobrý spád. Autor se nezabývá dlouhými popisy, hlavní je linie příběhu a vztahy mezi postavami. City a vlastnosti hrdinů jsou zobrazeny v dialozích, které jsou plné filozofických úvah a přirovnání. Autor umí dobře členit text, aby zachoval napětí. Věty jsou převážně rozvinuté, v delších souvětích. Vynikající spád mají dějové situace. Autor dokáže každou scénu popsat z úhlu různých postav a postavy tím přesně charakterizovat. Bohatost jazyka, přitažlivé vyprávění a strhující napětí vznikají samovolně a přirozeně. Proto se román stal stěžejním dílem literatury 20. let minulého století.

DĚJ
Vypravěčem knihy je mladý Nick Carraway. Rozhodne se, že se chce postavit na vlastní nohy, proto se odstěhuje na ostrov Západní Vejce na Long Island a chce začít kariéru obchodníka s cennými papíry. Bydlel ve velice malém domě na špici ostrova, který byl vmáčklý mezi dva další. Vedle něj stálo obrovské luxusní sídlo, o jehož majiteli Nick nevěděl zprvu nic, pouze že se jmenuje pan Gatsby, je velmi bohatý a často pořádá večírky, které slyšel.
Krátce po nastěhování jede Nick na ostrov Východní Vejce za svojí sestřenicí Daisy a jejím manželem Tomem. Na náštěvě se seznámí s půvabnou golfistkou Jordan Bakerovou a také se dozví, že Daisyn manžel má milenku Myrtle, o které všichni (včetně Daisy) vědí. Jordan mu také řekne, že zná pana Gatsbyho a že o něm kolují různé zvěsti.
Jednoho dne dostane Nick od sluhy pana Gatsbyho pozvánku na jeden z jeho večírků. Večer se tam tedy vydá a potkává se zde s Jordan. Chovají k sobě sympatie a Jordan ho seznámí se svými přáteli, kteří Nickovi vyprávějí všemožné neuvěřitelné historky o panu Gatsbym, např. že někoho zabil, byl špion apod. Nakonec Nick na večírku potkává i samotného pana Gatsbyho a stávají se přáteli. Nick od té doby také nemůže přestat myslet na spanilou Jordan.
Jednoho rána pozve pan Gatsby Nicka na oběd a tam mu prozradí svůj životní příběh. Poví mu, že jeho skutečné jméno je James Gatz – změnil si ho poté, co v 17 letech odešel od svých rodičů, chudých sedláků. Začal pracovat jako námořník pro milionáře Codyho, ale poté přišla válka. Během ní se vypracoval až na majora a dostalo se mu za zásluhy mnoha ocenění. Poté pět měsíců studoval na Oxfordu a pak se začal věnovat obchodu. Gatsby však Nickovi nikdy neřekl, s čím obchodoval. Za tři roky našetřil na dům v Západním Vejci a od té doby tam žije. Po cestě také požádal Nicka, aby se co nejdříve sešel s Jordan, která mu má od něj vyřídit nějaké zprávy. Nick se divil, proč mu o tom Gatsby nepoví sám, ale na nic se neptal.
Nick jde odpoledne na čaj s Jordan a ta mu vypráví o tom, že kdysi dávno byli pan Gatsby a Nickova sestřenice Daisy milenci, spoustu let se však neviděli. Nick se dozvídá, že Daisy si vůbec nechtěla vzít Toma, v den svatby se dokonce opila a museli jí k oltáři nutit. Pan Gatsby by si přál, aby Nick někdy pozval Daisy k sobě domů na kávu a aby mohl taky přijít. Jen si nepřeje, aby o tom Daisy věděla. Nick souhlasí a tentýž večer Jordan poprvé políbí.
Pan Gatsby pro tuto příležitost nechá zaplavit Nickův dům květinovou výzdobou a poseče mu trávník. Nick na něm zpozoruje, že je z blížícího se setkání se svou láskou velmi nesvůj. Nakonec však jejich setkání dopadlo dobře. Poté, co se oba vzpamatují z prvotního šoku způsobeného tímto shledáním, rozhodne se Jay pochlubit se svým domem. Daisy je z něj unešená a na Gatsbym je vidět, že je šťastný, že se Daisy u něj líbí. Dávná láska ožila.
Nick pak pana Gatsbyho nějakou dobu neviděl. Až jednou odpoledne se k němu rozhodl zajít a zrovna se tam potkal s Daisyiným manželem Tomem. Toma znepokojilo, když se dozvěděl, že se jeho žena zná s panem Gatsbym, protože neslyšel rád, že se toulá někde sama. Od té doby ji Tom na všechny večírky pana Gatsbyho doprovází. Jednoho dne Tom pozve Nicka a pana Gatsbyho k sobě na čaj, kde je i Jordan. Tom Daisy pozoruje a začíná mu docházet, co se mezi ní a panem Gatsbym děje. Všichni společně vyrazí do města, kde se ho pak pan Wilson, manžel jeho milenky Myrtle, zeptá, jestli by mu Tom neprodal své auto, protože se chce s Myrtle odstěhovat na západ. Tom začíná panikařit, protože ztrácí obě ženy.
Tom se pak rozhodne postavit se pravdě čelem a řekne panu Gatsbymu, že ví o jeho poměru s Daisy. Jay nezapírá a dokonce Tomovi vmete do tváře, že ho Daisy nikdy nemilovala. To nakonec Daisy popře, kdysi Toma také milovala. Nakonec Tom přede všemi řekne, že Gatsby získal své jmění jen díky pašování alkoholu. Daisy pak z hotelu uteče a Jay běží za ní. Po chvíli se i Tom a ostatní rozhodnou odjet. Po cestě domů opět jedou kolem autoservisu, před kterým stojí velký dav. Tom zastaví, aby zjistil, co se zde stalo. Ukáže se, že Myrtle odmítla odjet se svým manželem na západ, pohádali se a Myrtle poté vyběhla z domu a vběhla přímo pod žluté auto. Jeho řidič podle svědků ani nezastavil. Tomovi bylo hned jasné, že se jednalo o Gatsbyho auto. Ve skutečnosti řídila Daisy, ale Gatsby bere vinu na sebe, aby ho kryl."

Poznámka

Součástí práce je fotografie F. S. Fitzgeralda.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera24272
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse