Seminarky.cz > Životopisy > > > František Gellner

František GellnerKategorie: Životopisy spisovatelů, Profi práce

Typ práce: Životopisy

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce obsahuje krátký medailonek básníka Františka Gellnera.

Obsah

1.
František Gellner

Úryvek

"Gellner František (1881 – 1914)

František Gellner byl významný český básník, prozaik, novinář, karikaturista a malíř, hlavní představitel generace anarchistických buřičů. Narodil se v chudé obchodnické židovské rodině, po gymnáziu studoval techniku ve Vídni a báňskou akademii v Příbrami. Později studoval také malířství v Mnichově a Paříži, kde působil jako autor satirických kreseb do denního tisku. V roce 1914 narukoval na frontu do 1. světové války. Později byl prohlášen za nezvěstného.
Gellner patřil do okruhu moderních literátů, kteří se scházeli v žižkovské vile S. K. Neumanna, publikovali v Novém kultu a jiných anarchistických časopisech. Tím se zařazuje po bok Karla Tomana, Fráni Šrámka a dalších. Narozdíl od dekadentů a symbolistů dal ale přednost přístupnější formě, hovorovému vyjadřování, často i písňovou formou, která se blíží mezi lidem oblíbeným kupletům. Sbírka v mnoha směrech navazuje na lyriku mladého Machara, dále i na Nerudovu nebo Heinovu básnickou tvorbu.
V básnických sbírkách Po nás ať přijde potopa, Radosti života, Nové verše vyjádřil mravní deziluzi své generace, bohémskou reakci na měšťácký způsob života.
Cesta do hor a jiné povídky je sebrání Gellnerových krátkých prozaických prací, humorně laděných, s výtečnou zkratkovitostí.
Román ve verších Don Juan prozrazuje autorův ironický pohled na lidské slabosti a jejich tragikomičnost."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x5213a539cee82.zip (13 kB)
Nezabalený formát:
F_Gellner.doc (32 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse