Seminarky.cz > Diplomky, bakalářky > Absolventské práce > > Fryderyk Chopin: Etudy opusu 25 - řešení interpretačních problémů

Fryderyk Chopin: Etudy opusu 25 - řešení interpretačních problémů

Kategorie: Hudba vážná

Typ práce: Absolventské práce

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Cílem absolventské práce je nastínit některé pedagogické zásady F. Chopina, které si zapisovali jeho žáci a byly shrnuty v asi nejobsáhlejší knize o interpretaci Chopina: Chopin – pianista a pedagog očima svých žáků od Jeana-Jacquese Eigeldingera. Poté následují stručné informace o historii etud, jejíž znalost je k interpretaci nezbytná. Další část práce patřií tomu, jak interpretovat dvanáct etud opusu 25. Každá studie má samostatnou kapitolu, která obsahuje jak pojednání o problémech, tak notové ukázky s různými prstoklady a možnostmi interpretace, jenž by mohly pomoci k lepšímu a zdravějšímu provedení. V závěru je shrnutí o etudách jako o cyklu; koncentrace klavíristy při provedení celého opusu, rozvržení energie, rozdílná tempa v rámci celku.

Obsah

0.
Úvod
1.
Pedagogické zásady F. Chopina
1.1.
Doplnění Chopinových rad
2.
Etudy op. 25 – historie a vznik
3.
Řešení interpretačních problémů
3.1.
Etuda As dur, op. 25, č. 1
3.2.
Etuda f moll, op. 25, č. 2
3.3.
Etuda F dur op. 25, č. 3
3.4.
Etuda a moll, op. 25, č. 4
3.5.
Etuda e moll, op. 25, č. 5
3.6.
Etuda gis moll, op. 25, č. 6
3.7.
Etuda cis moll, op. 25, č. 7
3.8.
Etuda Des dur, op. 25, č. 8
3.9.
Etuda Ges dur, op. 25, č. 9
3.10.
Etuda h moll, op. 25, č. 10
3.11.
Etuda a moll, op. 25, č. 11
3.12.
Etuda c moll, op. 25, č. 12
4.
Interpretace všech etud op. 25 – pojednání
5.
Závěr
6.
Přílohy (text)

Úryvek

"1. 1. Doplnění Chopinových rad

Je až obdivuhodné, kolik knih a publikací na téma „Klavírní technika“ bylo a je na-psáno. Není jediná kniha, která by se dotýkala naprosto všech složek klavírní hry dokonale, včetně techniky prstů, zápěstí, paží, sezení přes naprosto nepostradatelnou kontrolu sluchu až k pódiové hře, jenž u mnohých ovlivňuje potřebnou uvolněnost, kterou jsme po čas cvičení nabyli. Mnohé knihy ruských pedagogů, kteří se zabývali psychotechnickou školou (G. Nej-gauz, G. Kogan a další) jsou pro nás ještě dnes aktuální, ve světě jsou však již nejmodernějšími vědeckými poznatky překonány.
Estetika klavírní hry se měnila a mění dodnes. Staleté usilování o vyrovnanost prstů, které se musely kvůli této touze zvedat a posilovat, bylo naprosto nepřirozené. Chopin ve své pedagogice přišel na to, že tato metoda je znatelně proti přírodě, protože každý prst je jiný a je toho naopak potřeba využít. Máme tedy možnost deseti různých barev, kvůli deseti různým prstům.
Pokud se bavíme o Chopinově pedagogice, je třeba poznamenat, že jako jeden z prvních přišel na to, že klavír je dokonale vyrobený nástroj pro lidské tělo, čemuž dopomáhá přirozené využívání gravitace. Je tedy zvláštní, že i po dvou staletí máme neustále potíže s tlačením do klavíru namísto volného pádu ruky, kterou přitahuje gravitace přes klávesy k zemi. Ještě dnes se setkáváme s metodami, že pokud dítě hraje forte, musí si stoupnout ze židle a co nejvíce tlačit, přitom pád volné ruky nám přinese daleko krásnější a plnější zvuk.
Je zřejmě potřeba zmínit určité správnosti hry na klavír, jež se musí uplatňovat (ať hrajeme cokoliv), ještě před samotným pojednáním o technice v jednotlivých etudách.
Vypěstovat příjemný pocit toho, kdy je ruka ve dně klávesy a je neustále přitahována k zemi, není lehké. Ve většině případů jsme totiž již odmala nuceni ruku spíše nadlehčovat, abychom docílili tichého a jemného tónu, který se však nedosahuje lehkým a rychlým stiskem klávesy, ale naopak pomalým pohybem dolů bez jakéhokoli vědomého tlačení. Zvuk se zakulatí a i interpretům je u klavíru příjemněji. Nesmíme nutit ruce k rychlým pohybům a u klavíru bychom měli spíše fyzicky odpočívat, jsme tedy nuceni věřit rukám, že udělají to, co si přejeme. Pokud však tohoto docílíme, Chopinovy etudy nám budou připadat daleko lehčí a hratelnější.
Je potřeba sedět rovně, ramena netlačíme dozadu, ani nám nepadají dopředu. Hlava by neměla upřeně padat do kláves, měli bychom ji držet rovně a jen očima koukat na ruce. Váha těla je na sedacích kostech, nikoli na nohou. Při hraní máme uvolněné břišní svaly, jako bychom měli tlusté břicho, do kterého volně dýcháme.


2. Etudy op. 25 - historie a vznik

Když Chopin ve svých devatenácti letech nacvičoval obtížné pasáže svých proslulých dvou klavírních koncertů, místo aby do nekonečna omílal těžkou pasáž, tvořivě si je obměňoval. Skládal tedy sám pro sebe jakási cvičení k jejich zvládnutí. Sám jim říkal „exercice“. Tyto „exercice“ byly prvním zárodkem ke vzniku jeho etud. Zřejmě se mu nápady v krátkých, někdy ani nepsaných cvičení zalíbily natolik, že z nich udělal 24 nádherných poetických skladeb rozdělených do dvou sešitů, jejichž náladové rozpětí je nesmírně bohaté. Pokud studujeme party klavírních koncertů, zjišťujeme několik technických příbuzností s etudami.
První sešit, který má opusové číslo 10, vznikal v letech 1829 – 1832 (tedy v době, kdy opouštěl natrvalo své rodné Polsko) a byl publikován roku 1833 rovnou ve třech státech: Ang-lii, Francii a Německu. Skladatel tyto etudy věnoval možná největšímu klavírnímu virtuózovi všech dob Ferenci Lisztovi jednak kvůli tomu, že se Chopinovi líbilo, jak ohromně Liszt jeho etudy hrál a to dokonce z listu a jednak mělo jít o gesto k uzavření jejich přátelství. Chopin se takto vyjádřil v dopise Stephenu Hellerovi: „Liszt hraje mé etudy a jeho hra uchvacuje více, než jsem si mohl představit, rád bych mu ukradl jeho styl, abych mohl takto hrát své vlastní etudy.“ Polský muzikolog Tadeusz A. Zielinski se o tomto díle vyjádřil: „Nejen, že se tyto skladby staly přínosem pro nový, naprosto originální klavírní styl, ale také zušlechtily styl samotné hudby.“

Poznámka

Práce obsahuje velké množství notových zápisů. Čistý text cca 30 stran.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 65 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 59 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 55 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 990 kreditů (=55Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 2,50€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera23447
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 2,50€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse