George Orwell: 1984


Kategorie: Evropská literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: Střední průmyslová škola chemická akademika Heyrovského, Ostrava, příspěvková organizace, Ostrava - Zábřeh

Charakteristika: Práce obsahuje podrobný rozbor díla 1984 od spisovatele George Orwella. Dále se zabývá autorovým životem a dalšími díly.

Obsah

1.
Charakteristika literárního díla
2.
Místo, čas, téma
3.
Postavy
4.
Děj
5.
Hesla
6.
Kompozice
7.
Jazykové prostředky
8.
Vliv díla
9.
Okolnosti vzniku díla
10.
Zajímavosti
11.
Životopis autora a jeho další díla

Úryvek

"Postavy
Román má v zásadě jedinou hlavní postavu – Winstona Smitha, ostatní lidé jen sporadicky vstupují do jeho života a utrpení. Mezi nimi patří významnější místo julii, jeho milence, a vyšetřovateli O´Brienovi.
Winston Smith si uvědomuje, že je jen loutkou společnosti. Cítí se ve světě sám, dokud nepotká Julii. Chce se oprostit od ideologie a světa, ve kterém žije, ale nemá jak.
Julie je smířená s tím, že musí žít v ideologii. Navenek působí jako nejvzornější občan. Ve skutečnosti jen nechce jít proti proudu, aby nebyla nápadná. To jí pomáhá občas porušit nějaká pravidla.
O'Brien je velmi inteligentní muž, který svým jednáním vzbuzuje v lidech důvěru. Je fanatickým stoupencem strany.

Děj
Je rok 1984, všechno ovládá Strana v čele s Velkým bratrem. Lidé se dělí na milující Velkého bratra a na proléty, normálně žijící chudinu ve vlastních čtvrtích, lidi-zvířata, nestarající se o nic, jen jak mít peníze na pivo, sex a loterii. Strana u svých členů postupně odbourává rodinu (děti jsou vychovávány, aby špehovaly vlastní rodiče, k fanatické nenávisti k ideozločincům), sex, který není za účelem plození dětí, je považován za zločin; proléti se množí jak králíci.
Čtyřicátník Winston Smith je navenek plně angažován, ale uvnitř s jednáním strany nesouhlasí. Právě do prolétů vkládá později svou naději ve změnu. Sám Smith pracuje na Ministerstvu pravdy v oddělení, které má na starosti doslova ničení minulosti - např. je-li nějaký ideozločinec zabit, je okamžitě vymazán odevšud, kde byla o něm zmínka. Strana hlásá jednu se svých pravd - "Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost. Kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost." V každém bytě je Obrazovka, která neustále sleduje každé dění v místnosti. Je vytvářen newspeak - nový způsob mluvy - neexistuje dobrý X špatný, zlý - je jen dobrý X nedobrý apod. Je nařízeno milovat Velkého bratra.
Největším zločinem je totiž ideozločin - provinění se špatným myšlením. Už špatná myšlenka znamená smrt. Až vás dostanou, nebudete jen tak zabiti. Nestačí se ke všemu přiznat, zradit všechny a všechno. Musíte uznat, že jste se mýlili, že pravdu má Strana a vy jste byli nemocní. Že 2+2 se nemusí rovnat 4. Že pokud Strana říká, že je to pět, opravdu to je pět. A nestačí to říct, musíte tomu úplně věřit a milovat Velkého bratra.
Při "Dvou minutách nenávisti" Emanuela Goldstaina, hlavního odpůrce Strany, konaných povinně každý den, se Winstonovi zdá, že jeho nelibost vůči Straně sdílí i další z důstojníků - O'Brian. V té době se Winston sblíží s dívkou Julií, udržuje s ní pravidelný sexuální styk, což je také přísně zakázáno. Smluví si s O'Brianem schůzku a slíbí věrnost Bratrstvu, seskupení pod Goldsteinem.
Za nějaký čas jsou Winston s Julií zatčeni, vyslýcháni a mučeni - O'Brian byl celou dobu na straně Velkého bratra. Ideozločinci nebývají rovnou zabíjeni jako dříve, jejich myšlení je mučením měněno na "správné", poté jsou propuštěni a za neurčitý čas jako z čistého nebe zastřeleni. Smith nejprve tlakům odolává, ale ani on není dostatečně silný. Každý změní své myšlení po pobytu v místnosti 101, kde je na každého použita "zbraň", jíž se nejvíc bojí. Zradí i Julii, přestože ji miloval.

Hesla
Válka je mír.
Svoboda je otroctví.
Otroctví je svoboda.
Nevědomost je síla.

Kompozice
Děj je chronologicky s částečnými retrospektivními pohledy do minulosti. Ke konci graduje jeho vyprávění. Kompoziční stavba je jednoduchá bez výrazných prvků. Er- forma.

Jazykové prostředky
Dílo je napsáno hovorovým jazykem, celkem časté je využívání přímé řeči. Dominantní jsou popisy myšlenek hlavního hrdiny. Občas se zde vyskytují cizí smyšlená slova v imaginárním jazyku strany. Takzvaném „Newspeaku“: Doublethink, Goodthink Newspeak, atd.
Na románu je pozoruhodná metajazyková rovina, v níž Orwell uvažuje nad spojitostmi jazyka a lidského myšlení. Je-li lidem odebrána možnost svobodného vyjadřování a jejich jazykové kompetence se zúží na omezenou množinu frází a významově vyprázdněných hesel, degeneruje jejich schopnost tvůrčího a kritického myšlení. Strana je v tomto ohledu vyzbrojena jak newspeakem, jehož gramatické principy jsou v knize vyloženy, tak oficiálním rejstříkem sloganů (viz. Hesla) z lexikálního hlediska je zajímavý systém nejrůznějších zkratkovitých slov, které se také podílejí na redukci významů a zastírají pravý původ pojmenování. Vyprávění je proloženo textovými vsuvkami dokumentů, které se Winstonovi dostávají do rukou, a pasážemi komentujícími a vysvětlujícími způsob života v Oceánii. Některé reálie odkazují k autentickému světu, některé ho hyperbolizují, jiné jsou zcela fiktivní.
Objevuje se zde: spisovný jazyk, hovorové výrazy. Monolog, dialog, přímá řeč, polopřímá řeč, charakteristiky, úryvky textů, slogany, nová slova."

Poznámka

Práce obsahuje ohraničený text a fotografii autora.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera28031
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse