Seminarky.cz > Životopisy > > > Henry Cavendish a Victor Meyer - životopisy

Henry Cavendish a Victor Meyer - životopisy


Kategorie: Přírodovědné a technické obory

Typ práce: Životopisy

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce obsahuje životopis Henryho Cavendishe, anglického učence, a Victora Meyera, německého organického chemika.

Obsah

1.
Henry Cavendish
2.
Victor Meyer

Úryvek

"Henry Cavendish byl soukromý anglický učenec, zabývající se astronomií, chemií a fyzikou. Žil v letech 1731 - 1810 a je nazýván "otcem" pneumatické chemie. O všech pokusech ve své soukromé laboratoři si vedl pečlivé záznamy. Publikoval jen některé výsledky, a to většinou se zpožděním. Připisuje se mu například prvenství v objevu vodíku (1766), který nazval "hořlavý" vzduch, a jako flogistonik se domníval, že získal čistý flogiston. Použitím nové metody (elektrického výboje) připravil vodu a prokázal její složení.
Objevil také nezávisle dusík (publikoval to však později) a složení kyseliny dusičné. Důležité zjištění, že po odstranění kyslíku a dusíku zůstane ve zkoumané soustavě ještě 1/120 objemu vzduchu, zůstalo více než sto let bez povšimnutí. Přesné zopakování Cavednishova pokusu v roce 1894 vedlo k objevu argonu a dalších vzácných plynů. Z odkazu bohatého učence byla v roce 1871 v Cambridge založena proslulá Cavendishova laboratoř, jíž prošlo mnoho významných vědců.

Victor Meyer
Victor Meyer žil v letech 1848-1897a působil postupně na polytechnikách ve Stuttgartu a v Curychu, jakož i na universitách v Göttingen a v Heidelbergu, jako nástupce svého učitele Bunsena. Věnoval se studiu alifatických nitrolátek, oximů, jodoniových sloučenin a thiofenu. Ten objevil r. 1882 v technickém benzenu, když selhal přednáškový pokus s tzv. indofeninovou zkouškou s benzenem připraveným dekarboxylací kyseliny benzoové.
Meyer měl pověst vynikajícího pedagoga s fenomenální pamětí zvlášť na odkazy literatury. S Paulem Jacobsonem sepsal dvoudílnou učebnici organické chemie, která po smrti Meyera dosáhla vydání v šesti svazcích. Meyer miloval beletrii, chtěl se stát hercem, dobře zpíval a hrál na housle. Později organizoval domácí představení i pro deset osob. Byl i sportovní typ, slezl několik velikánů ve Švýcarských Alpách, jezdil na kole, pěstoval vodní sporty a s Emilem Fischerem chodil na lov. Když r. 1880 po 50 letech zamrzlo curyšské jezero, Meyer chodil denně bruslit. V curyšské laboratoři se stalo zvykem, že když v létě v 10 hodin na stole Meyera roztál vzorek difenylmethanu (b.t. 24 oC) osazenstvo laboratoře hodilo holdovat vodním sportům na jezero a po návratu o to usilovněji všichni pracovali."

Poznámka

Obsahuje fotografie.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: zivx0041.zip (31 kB)
Nezabalený formát:
Cavendish_Mayer.doc (55 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse