Seminarky.cz > Životopisy > > > Ivan Vyskočil

Ivan VyskočilKategorie: Životopisy spisovatelů, Profi práce

Typ práce: Životopisy

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce obsahuje krátký medailonek spisovatele Ivana Vyskočila.

Obsah

1.
Ivan Vyskočil

Úryvek

"Vyskočil Ivan
Ivan Vyskočil, dramatik, prozaik, všestranný autor a herec se narodil v roce 1929 v Praze. Profesní a studijní cesta Ivana Vyskočila patří rozhodně k nejzajímavějším v českém umění poslední doby. Po maturitě vystudoval herectví na konzervatoři a režii na pražské DAMU. Již jako její posluchač začal působit externě jako vychovatel v nápravných ústavech a vystudoval na filosofické fakultě Univerzity Karlovy psychologii a pedagogiku se speciálním zaměřením na nápravnou a kriminální psychologii. Po dokončení studia se vrátil na DAMU už jako docent psychologie a pedagogiky. To už ale zahájil svou uměleckou činnost, když spolu s Jiřím Suchým vystupoval v pražské Redutě s pásmy textappealů. Později se stal Ivan Vyskočil i autorem a osobitým interpretem povídek a drobných her.
Po publikování různých povídek v časopisech vydal v roce 1963 svůj první povídkový soubor Vždyť přece létat je tak snadné. Knížka obsahuje 25 krátkých próz, většinou ve formě fantastických vyprávění.
Vyskočil proto reprezentuje groteskní a absurdní prózu, nejde mu o důkaz, že lidský život je absurdní ve své podstatě, ale spíše o demaskování konkrétních absurdit současného světa.
Dalo by se říci, že Vyskočil jako spisovatel pokračuje ve svém původním povolání psychologa. Všímá si poruch současného světa a rozvíjí jejich nesmyslný spád.
V dramatické rovině je Vyskočil zakladatelem divadelní scény Reduta, Divadlo Na zábradlí a vlastního Nedivadla. Je představitelem autorského divadla, ve kterém prezentuje vlastní literární texty. Nejznámější hry jsou
Malé hry aneb Maléry,
Harprdáns, neboli Hamlet, princ dánský ve zkratce"

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x5221a4f743666.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
I_Vyskocil.doc (30 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse