Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > J.W.Goethe - Utrpení mladého Werthera

J.W.Goethe - Utrpení mladého Werthera

Kategorie: Evropská literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: Obchodní akademie Dr. Albína Bráfa, Hotelová škola a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Třebíč, Třebíč

Charakteristika: Práce pojednává o knize Utrpení mladého Werthera od J.W. Goetheho. Tato práce slouží jako učební materiál k maturitní zkoušce.

Obsah

1.
Charakteristika autora
2.
Současníci
3.
Zařazení díla
4.
Jazyk
5.
Kompozice
6.
Hlavní postavy
7.
Děj

Úryvek

"Hlavní postavy¬
Werther: nešťastně zamilovaný do Lotty, jeho neštěstí se zvětšuje, lituje se, brečí
Lotta: čestná mladá žena, stará se o svoje sourozence od smrti své matky, zasnoubená s Albertem, soucítí s Wertherem, je to její dobrý přítel
Albert: má hodně práce, miluje svojí snoubenku a později manželku Lottu, zpočátku má rád Werthera, později se mu příčí jeho časté návštěvy a především sympatie k Lottě

Děj knihy: ČÁST 1: Werther odešel od své matky a od přítele Viléma. Stále mu ale píše dopisy. Zmiňuje se, že přichází do vesnice Wahlheim. Zpočátku sem přijel se záměrem malovat přírodu. Velmi si oblíbil místo pod dvěma lípami. Zde potkává také postarší chudou ženu a jejím dvěma synům daruje peníz. Dále potkává pana S., který ho zde k sobě na statek, ať prý se někdy zastaví. Werther se stává čím dál tím více oblíbeným. Jednoho dne jede na ples, se svojí společnicí a její kamarádkou se stavují i pro Lottu, která bydlí na statku. Lotta s Wertherem si padnou do oka, velice si spolu rozumí a protančí spolu téměř celý večer. Je zde ale jeden problém. Lotta je zasnoubená a Werthera vnímá pouze jako kamaráda. On je do ní ale slepě zamilován. Navštěvuje Lottu na statku velmi často a rychle se spolu spřátelí. Werthera si oblíbí i Lottini sourozenci, o které se Lotta stará od matčiny smrti. Werther je s Lottou šťastný, chodí k ní tak často, jak jenom je to možné. Na konci července ale přijíždí Albert z pracovní cesty. Werther se začíná trápit a je velice vděčný Albertovi za to, že Lottu před ním ani nepolíbí. Werther s Albertem se ale navzdory společné lásce k jedné ženě skamarádí. Přesto je Werther rád, když zastihne Lottu o samotě. Werther si všímá pistolí, které má Albert pověšeny na stěně. Werther cítí, že jeho láska k Lottě nemůže být nikdy tak vroucně opětována – ona má přece Alberta! 28. srpna má Werther narozeniny a dostává od Lotty růžovou stužku, kterou měla ve vlasech, když se poprvé potkali. Werther si je jistý, že musí odejít, že už to dál nevydrží. Je rozhodnut, že Lottu už nesmí nikdy v životě vidět. Nic jí ale neřekne, pouze chce aby přišli s Albertem na jejich oblíbené místo. Večer odejdou a druhý den Werther odjíždí do velvyslanectví.
ČÁST 2: Werther nemá příliš dobré vztahy s velvyslancem. Na tomto místě potkává spoustu lidí, především milou slečnu z B., které často vypráví o Lottě. Té píše dopis, jak se zde má a že na ni myslí. Slečna ho ale zklamala, když se za něj styděla před „vyšší“ společností. Dozvídá se také, že Albert a Lotta se vzali a je z toho patřičně zklamaný, nikdo se mu totiž neobtěžoval nic říct, ani ho nikdo nepozval na svatbu. Werther požádal o propuštění od dvora a vrátil se zpět do Wahlheimu. Zjišťuje, že se hodně věcí změnilo. Ženě, kterou potkal hned po svém prvním příjezdu, zemřel mladší synek. Je zklamaný ze svých nadějí. Opět navštěvuje Lottu a Alberta. Nastává podzim a tím klesá i Wertherova nálada. Werther se uzavírá do sebe a s nikým krom Lotty nemluví. Cítí se prázdný a nemilovaný. Začíná pozvolna přemýšlet o smrti. Co s ním vlastně bude, jestli se po smrti s Lottou ještě někdy setkají. Werther je často zasmušilý, dokonce i brečí. Při své procházce potkává blázna, který mele naprosté bláboly. Werther se později dozvídá, že tento muž byl také zamilován do Lotty, ale pak se úplně zbláznil. Werther básní o Lottiných černých očích.
VYDAVATEL ČTENÁŘI: Vydavatel se snaží čtenáři dovyprávět (er-forma) Wertherům příběh. Jedná se o vyprávění, které je proloženo dopisy, které psal Vilémovi, na konci Lottě. Werther hodně žárlil na Alberta, snažil se ho nějak oddělit od Lotty. Albert ho proto přestával mít rád. Nechce, aby za nimi Werther chodil tak často. Werther si namlouvá že Albert je dobrý a na Lottu hodný, přesto ho ničí, když je vidí spolu. Werther se cítí zbytečný na tomto světě. Werther uznává, že Vilémova rada, aby odešel, není špatná. Říká že má pravdu, že by měl jít, ale cesta zpět domů se mu nezamlouvá. Lotta promlouvá s Wertherem, že by k nim neměl chodit tak často, ten vybuchne. Lotta ho žádá, aby nechodil před Štědrým dnem /3 dny/. Werther odchází a plánuje svoji sebevraždu. Potká děti, které říkají že pro něj mají dárek, ale až na nový rok. Wertherovi to vehnalo slzy do očí. Werther napsal dopis pro Lottu na rozloučenou, ale nedopsal ho. Werther porušuje slib a přijde k Lottě dříve. Oba se cítí rozpačitě, proto Lotta navrhne aby Werther předčítal z knihy. Čte velmi dojemný příběh, který je oba rozesmutní (Je o nešťastné lásce, nešťastné, omylem spáchané bratrovraždě, chvíli poté se i druhý bratr utopí). Werther se přitiskne k Lottě a (až násilím) jí políbí. Ta na něj vykřikne, ať přestane a uteče do jiného pokoje. Werther odchází. Neustále myslí na osudný polibek. Večer pošle sluhu, aby donesl Albertovi dopis, ve kterém ho žádá o zapůjčení pistole na cestu, na kterou se vydává. Lotta pistoli roztřesenou rukou podává sluhovi a ten ji nese Wertherovi. Večer je Werther v pokoji sám. Dopisuje dopis pro Lottu a vysvětluje svoji lásku k ní. Přesně o půlnoci vezme pistoli a střelí se do hlavy. Jeho smrt trvá velice dlouho. Ještě ráno, když přijde sluha, Werther žije, ovšem jeho tělo je bez hnutí. Volá doktora a Alberta s Lottou. Wertherovi už není pomoci."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera28092
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse