Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Jak působí užívání marihuany na naši psychiku - esej

Jak působí užívání marihuany na naši psychiku - esej


Kategorie: Základy společenských věd

Typ práce: Eseje

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se zamýšlí nad tím, proč lidé marihuanu užívají. Upozorňuje na to, že její vliv lze prožívat různými způsoby a to, co je jednomu příjemné, může být pro druhého nepříjemné, nebo nebezpečné.

Obsah

1.
Úvod
2.
Proč lidé užívají marihuanu
3.
Negativní dopady na psychiku
4.
Jak se dá prožívat vliv marihuany
5.
Závěr

Úryvek

“ Většina lidí zanedbává škodlivé účinky marihuany na naši psychiku. Marihuana je proměnlivá – například pokud má člověk při jejím užívání špatnou náladu, mohou se dostavit i depresivní stavy. Psychické problémy po drogách s obsahem THC mají ve většině případů přechodný stav. U duševně labilních lidí se jejich stav může po užití marihuany zhoršit. Marihuana ovlivňuje myšlení, vyvolává agresi, paniku a úzkost, způsobuje krátkodobou paměť, vytváří flash back (tzv. zpětný záblesk , kdy se depresivní stavy, způsobené během užívání marihuany, mohou dostavit i po dlouhodobější abstinenci). Bohužel také znásobuje duševní problémy. Při vyšší konzumaci dochází ke zkreslení pojmu o čase. Pokud člověk užívá marihuanu hodně často, dostává se do trvalého stavu „zkouření“. Časté jsou i změny nálad a snížení sexuální touhy. Klasický je fenomén amotivačního syndromu (změna osobnosti). Dlouhodobé užívání vede k mírnému zhoršení kognitivních funkcí.
Já osobně nejsem ani pro přehnané užívání marihuany jako drogy, ani ji nechci nikomu zakazovat. Většina lidí ji využívá k navození pohody nebo k relaxaci. Z mého pohledu je marihuana taková „lepší“ droga – existují totiž drogy mnohem horší a škodlivější. Myslím si, že její občasné užívání člověku může i prospět. V takovém případě ale musí být uživatel fyzicky i psychicky zdravý. Věřím v pozitivní využití marihuany v lékařství.
Co ještě k marihuaně dodat? Pro někoho je součástí image, symbolem relaxace a pohody, pro někoho lék, někomu možná zničila život. Je důležité si uvědomit všechna pro a proti. Sociolog Howard S. Becker, který se ve své studii dotazoval padesáti uživatelů marihuany na jejich prožitky, říká: “Marihuanou způsobené pocity nejsou automaticky nebo nezbytně příjemné. Chuť něco takového prožít je sociálně naučená, stejně jako chuť na ústřice nebo na suché martini. Uživatel cítí závrať, žízeň, kůže na hlavě ho brní, špatně odhaduje vzdálenosti a čas atd. Jsou tyto věci příjemné? Není si jistý. Jestliže má v užívání marihuany pokračovat, musí se rozhodnout, že příjemné jsou. Pokud by kouřil a zažíval by nepříjemné pocity, raději se marihuaně příště vyhne.” (dostupné z http://patizon.wz.cz/psycho/PAIK00.htm)."

Poznámka

Práce obsahuje věcné chyby.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x47b1b5c10ce8a.zip (10 kB)
Nezabalený formát:
Marihuana_a_psychika.doc (38 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse