Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Jakub Arbes: Svatý Xaverius

Jakub Arbes: Svatý Xaverius

Kategorie: Česká literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: Gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a ekonomická Vyškov, příspěvková organizace Gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a ekonomická Vyškov, Vyškov

Charakteristika: Práce obsahuje detailně zpracovaný rozbor Arbesova romaneta Svatý Xaverius. Zahrnuje základní charakteristiku díla, popis děje a jednotlivých postav. Součástí je také analýza vypravěčských postupů, větné skladby a další. Práce je vhodná pro přípravu k maturitní zkoušce.

Obsah

1.
Charakteristika díla
2.
Obsah
3.
Postavy
4.
Vypravěč, autorský přístup a záměr
5.
Forma řeči
6.
Syntax
7.
Jazyk
8.
Funkce díla
9.
Okolnosti vzniku díla, autobiografické prvky
10.
Autor a tvorba
11.
Současníci a pokračovatelé

Úryvek

"Obsah
V úvodu se vypravěč zmiňuje o tom, jak ho navštívil v Praze jeho vlivný přítel malíř z Vídně a požádal ho, aby mu dělal průvodce po pražských galeriích a kostelech. Společně se pak shodnou na tom, že české umění není dobře propagováno, přestože by za to stálo, a proto se dohodnou, že společně vydají sbírku reprodukcí českých malířů. Na to pak přítel odjíždí zpátky do Vídně, aby získal podporu pro tento projekt. Poté o sobě dlouho nenechává žádné zprávy, takže už autor na jejich nápad tak nemyslí a nezmiňuje se o něm.
Příběh pokračuje po určité době, kdy se vypravěč podle svých slov náhodou octne jednou večer ve svatomikulášském chrámu na Malé Straně. Zde ho zaujme Balkův obraz Umučení svatého Xaveria. Protože si ho chce lépe prohlédnout, zavře se do zpovědnice a zůstane tam, přestože kaplan právě kostel kontroluje před uzamčením, aby tam nikdo nezůstal. Tak se stane, že je uvnitř nakonec zavřen.
Po chvíli se tu setká s tajemným mužem. Vzájemně si nedůvěřují, každý si o tom druhém myslí, že má v úmyslu něco nekalého, přesto to ani v jednom případě tak není. Vypravěč si myslí, že neznámý chce dílo zničit, protože vytahuje něco ostrého, a proto na něj zaútočí. Pak se ale ukáže, že ostrý předmět bylo jen kružítko. Xaverius, jak se druhý muž jmenuje, přesvědčí autora, aby opustili chrám a rozešli se. Ten ale naopak trvá na tom, že ho bude následovat až k němu domů, aby se přesvědčil, že skutečně není zločinec.
Tajemný muž ho dovnitř nevpustí, je přece jen už pozdě, ale aspoň ho pozve na návštěvu někdy jindy, v lepší chvíli. Tuto příležitost zjistit o něm něco víc vypravěč nejdřív nemá chuť využít, ale nakonec je přemožen zvědavostí. Při tomto společném posezení pak zjišťují, že mají společné zájmy, a stávají se přáteli.
Snadno se tak postupem času stane, že mezi nimi zmizí veškerá nedůvěra a Xaverius se svěří s rodinným tajemstvím. Jeho babička totiž, když byla ještě hodně mladá, bydlela ve stejném domě jako významný pražský malíř Balko a v jeho domácnosti často od dětství vypomáhala jako služebná. Když umělec umíral, byla to právě ona, kdo se o něj staral. A tak se stalo, že jí Balko svěřil své tajemství – v obrazu svatého Xaveria je prý zašifrovaná cesta k pokladu. Naštěstí paní Božena slova umírajícího podle jeho vlastního přání zaznamenala na papír, který se pak stal pro ni, její dceru a vnuka hlavním vodítkem. Xaveriova matka i babička se pak snažily odhalit tajemství obrazu tím, že se u něj modlívaly a bezmezně věřily v jeho sílu. On sám se však z části od víry odpoutal a rozhodl se, že cestu k pokladu odhalí díky vědeckým metodám.
Vypravěč, který se dovídá o této záhadě Xaveriovy rodiny, je rád, že nachází vysvětlení jejich podivného setkání i chování přítele. Zároveň se ale podivuje nad jeho vytrvalostí v honbě za nesmyslným cílem a snaží se ho racionálně přesvědčit, aby hledání vzdal. To ale druhý muž odmítá, a tak se na čas ve zlém rozejdou.
A pak jednoho dne sám za autorem přichází Xaverius, aby ho informoval o tom, že konečně našel metodu, díky které může záhadu rozluštit. V dalších dnech se ale jeví jako nemocný, téměř zbavený smyslů vypravěč nemá příležitost zjistit, jak pokročil. Po čase ale skutečně přítel odhalí cestu k pokladu a při jedné návštěvě autorovi vysvětluje, jak se k ní dopídil – že objevil skryté značky v malbě, které po propojení vytvoří lomenou čáru a tu pak stačí jen dosadit do dobových plánů Prahy. Při tom mu také objasňuje, jak se stalo, že vlastně v den jejich setkání byl v kostele sám (potřeboval více času ke studiu obrazu, ale zase nechtěl tam zůstávat tajně po celou noc, a proto si získal důvěru kaplana, aby mu zapůjčil druhý klíč od hlavního vchodu).
Xaverius vyzve vypravěče, aby se podílel na vyzdvižení pokladu. Domluví se, že se na výpravu vydají v noci, aby nikdo z Pražanů nemohl mít sebemenší podezření. Kopat pak podle výpočtů začnou na Smíchově, kde se jim skutečně podaří objevit několik vzácných minerálů. Jejich práci však přeruší tma způsobená mrakem, který zakryje měsíc. To ale představuje jen krátké zdržení, protože mají s sebou lucernu, kterou vypravěč zapálí a pokračují v odkrývání pokladu. Podaří se jim tak narazit na kovovou krabici a mezitím už zase svítí jasný měsíc, takže světlo zhasnou a někam odhodí. Když ale už má Xaverius poklad v rukou, obloha se opět zatáhne. Tentokrát ale lucerna není tak snadno po ruce, a proto autor zapálí alespoň sirku. Od té ale vzplane děsivým plamenem celá louka. Přítel je celý omámený úspěchem, kterého dosáhl díky své víře v malířova slova, avšak halucinace jej přimějí k šílenému útěku. To v zápětí udělá také druhý muž."

Poznámka

Jména postav a autorů a názvy děl jsou v textu tučně zvýrazněny.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. Platit převodem z ČSOB a Poštovní spořitelny, službou PaySec 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Rychle, bezpečně a pohodlně.
  Zaplatit za tuto práci přes PaySec >>> Kliknutí na odkaz Vás přesměruje do platebního rozhraní
  Kliknutím na ikonku Vás přesměrujeme do platebního systému, kde si vyberete převod z ČSOB, Poštovní spořitelny nebo platbu PaySec
 5. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera27937
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou, PaySecem nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse