James Clavell: Šógun

Kategorie: Evropská literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce obsahuje stručný životopis slavného spisovatele, scénáristy, filmového režiséra a producenta, Jamese Clavella. Stručně seznamuje s jeho dílem, které rozebírá základní střet dvou rozdílných kultur – evropské a asijské. Podrobně popisuje obsah románu Šogún.

Obsah

Úvod
1.
O autorovi
2.
Šógun - obsah knihy

Úryvek

"Alvito přijíždí do Ósaky a schází se s Carlem del Acqou(Acqua), asijský otec vizitátor, nestor řádu, zplnomocněnec generála jezuitů a tudíž nejmocnější muž v Asii. Také se setkává(ne poprvé) s Ferreirou. Ferreira – voják, sám capitao geral, fidalgo, vrchní velitel Nao del Trato, letošní Černé lodi. Všichni jsou jednoho názoru, že by měl Blackthorne zemřít, avšak nikdo se nepřihlašuje k atentátu, o který byl pokus. Je ohrožen veškerý obchodní styk mezi Japonskem a Čínou, jenž zprostředkovávají portugalci a mají tak z toho nemalé zisky. Toranaga je pro ně absolutně nezbytný, protože on jediný by podporoval obchod narozdíl od Išida a jeho podporovatelů Onišiho a Kijamy.

Toranaga se také dozví, že Černá loď přijede letos dříve než měla, protože vyjede už z Macaa časně. Cukku-san přinesl Blackthornovi lodní deníky. Toranaga hraje hru i na křesťanské učedníky jako je Alvito a další.

Jabu s Blackthornem a mnoha dalšími kurtizánami chce co nejdříve odjet na Izu, do Mišimy a Andžira, avšak setkává se ještě v hradu v Ósace s Išidem. Buntaró se málem pustí do boje s Išidem. Nakonec ale k boji nedojde. Ještě chvíli si všichni vyměňují své názory. Když odjížděli z Hradu už za setmění, náhle Kiricubo(jedna kurtizána) vykřikla a všichni se podívali na ni jak běží k nějaké dívce, která leží u domku. Kiricubo byla celá černém, takže nikdo nepoznal, že zpět do nosítek se vrátil někdo jiný – byl to Toranaga. Jejich lest však byla málem odhalena, ale naštěstí Blackthorne zahrál výborné divadlo, a tak se celá skupina dostala z Hradu. Avšak ještě v Ósace byli přepadeni a utrpěli nějaké ztráty, a tudíž museli vymyslet plán a prchat co nejrychleji. Toranaga využil róninú z Ósaky, které má v záloze pro podobný případ přepadení. Snaží se dostat k lodi, kam se dostanou a kde se sehraje krutá bitva. Buntaró, manžel Mariko, která byla zraněna, byl vidět z dálky z lodě jak ho obklopili houfy „Šedivců“. Díky Blackthornovi procitl a ještě stačil utéct. Loď, kterou Blackthorne odjel je zadržena portugalskou galérou s otcem Alvitem, Rodriguesem, dell`Acqou a dalšími. Blackthorne je pozván na galéru na večeři. Všichni se vrátili na svou fregatu a Andžin-san(Blackthorne) vydal rozkaz k bleskovému vyplutí. Tak začala námořní honička, z které se nakonec Andžin-san dostal bez ztrát. Blackthorne tak pomohl Toranagovi a získal si tak jeho oblibu. První knihu uzavírá scéna se zemětřesením, které lodivod zažívá poprvé za život.

Když Blackthorne dorazil do Andžira, kde měl být ukryt, bylo už vše připraveno Omim a jeho pobočníkem Igurašim. Fudžiko se má stát na rozkaz Toranagy konkubínou lodivoda, ale není tím nějak zvlášť nadšená, a tak chce spáchat seppuku(harakiri). Nakonec přeci svolí k půl roku služby pro Blackthorna. Na Izu tak zůstává s lodivodem a s Mariko, která jako jediná je schopná tlumočit Blackthornovi aby jeho znalostí mohl využít Toranaga. Ten zůstává jen krátce a tráví si dlouhé chvíle na lovu, vojenskými přehlídkami a politickýmy kompromisy. Blackthorne chtěl spáchat sebevrždu(seppuku) před Omiho a Igurašiho zraky, ale naštěstí ho oba včas zastvili, a tak lodivod vyvázl jen s lehkým zraněním. Iguraši tak přišel o velení nad mušketýrským plukem a jeho post dostal Omi."

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera579
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse