Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Jane Austen: Emma, Northangerské opatství, Pýcha a předsudek, Rozum a cit

Jane Austen: Emma, Northangerské opatství, Pýcha a předsudek, Rozum a cit

Kategorie: Evropská literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce obsahuje obsahy některých děl anglické autorky, Jane Austen. Zabývá se dějem knihy Emma, Northangerské opatství, Pýcha a předsudek, Rozum a cit.

Obsah

1.
Emma
2.
Northangerské opatství
3.
Pýcha a předsudek
4.
Rozum a cit

Úryvek

"Každoroční plesové sezóny v anglickém lázeňském městě Bathu se poprvé účastní mladičká Catherine Morlandová. Zamiluje se do bohatého Henryho Tilneyho, ale ten brzy odjede. Na jedné procházce se seznámí s Isabellou Thorpovou a jejím bratrem, který se do Cathy zamiluje. Ta ho však nechce. Do Bathu přijede Cathyin bratr James a zasnoubí se s Isabellou. Té jde však jenom o peníze. Když se seznámí s Henryho bratrem, který je mnohem bohatší než James, zruší zasnoubení.
Eleanor Tilneyová pozve Cathy na jejich Northangerské opatství. Cathy s radostí přijme. Pan Tilney si myslí, že je Cathy bohatá, proto chce, aby si ji jeho syn Henry vzal. Když zjistí, že tomu tak není, vyhostí Cathy z domu. Henry za ní však přijede a zasnoubí se s ní. Pan Tilney nakonec pochopí, že udělal chybu a dá ke sňatku souhlas.

PÝCHA A PŘEDSUDEK
Jane Austen
Pride and Prejudice

Elizabeth Bennetová má 4 sestry – Jane, Mary, Kitty a Lydii.Bohatý Bingley, který se přistěhuje na blízký Netherfield, se do Jane zamiluje, ale na radu svého přítele Darcyho, který se domnívá, že ho Jane nemiluje, odjíždí do Londýna. Elizabeth se v Merytonu spřátelí s panem Wickhamem, který slouží u zdejšího pluku. Řekne jí, že se v mládí přátelil s Darcym. Když Darcyho otec zemřel, stanovil v poslední vůli, že má dostat faru z jeho panství. Jenže poslední pasáž byla formulována trochu nejasně, a proto dal Darcy faru někomu jinému. Prý proto, že Darcy Wickhama nenáviděl. Líza pocítí k Darcymu silné antipatie. K Bennetovým přijede na návštěvu jejich bratranec Collins, který požádá Lízu o ruku. Ta ho odmítne. Zanedlouho požádá o ruku Lízinu sousedku a zároveň kamarádku Charlottu Lucasovou, která ke sňatku svolí. Po svatbě se odstěhují do Hunsfordu. Za několik měsíců za nimi odjede na návštěvu sir Lucas s dcerou Marií a s Lízou. Collins se přátelí s lady de Bourghovou, která je také několikrát pozve na svůj zámek. Na návštěvu k lady přijede její synovec – Darcy. Ten se do Lízy zamiluje a požádá ji o ruku. Líza odmítne, neboť si myslí, že je zlý a pyšný a také mu nemůže odpustit, co provedl Wickhamovi. Darcy jí druhý den zašle dopis, ve kterém vysvětlí, jak to s Wickhamem doopravdy bylo. Otec mu sice odkázal faru, ale Wickham ji nechtěl – chtěl za ni peníze. Pak odjel do Londýna, kde se zadlužil. Vrátil se k Darcymu a chtěl faru. Ten mu ji samozřejmě nedal.
Za čtrnáct dní odjede Líza s Marií domů. Lydia se vydá s přítelkyní do Brightonu, kde se usídlí regiment. Za tři neděle na to odcestuje Líza se svým strýčkem a tetičkou Gardinerovými na výlet do Derbyshiru. Ubytují se v rodném městečku paní Gardinerové, v Lambtonu. Rozhodnou se prohlédnout si zámek Pemberley, ve kterém žije pan Darcy. Po dlouhém přemlouvání si ho prohlédne i Líza, protože se dozví, že je Darcy v Londýně. Ten se ale vrátí domů dřív, proto se sním na Pemberley setká. K Líze se chová přátelsky a Gardinerovy si oblíbí. Líze představí svou sestru Georgianu. Líze si uvědomuje, že ho začíná mít ráda. Dostane dopis od Jane, že Lydia utekla s Wickhamem. Hned se rozhodne, že pojede domů. Pan Bennet zatím zjistí, že jsou v Londýně. Dlouho je v Londýně hledají, ale bez úspěchu. Wickham si Lydii nechce vzít. Darcy, který je najde, mu nabídne splacení dluhů, když si Lydii vezme. Souhlasí. Bennetovi si kromě Lízy a Jane myslí, že Wickhamovi dal peníze Gardiner. Později se to však vysvětlí. Svatba se koná v Londýně a novomanželé se odstěhují na sever, do Newcastlu. Za několik dní přijede do Netherfieldu Bingley s Darcym. Navštíví Bennetovi a Bingley pozná, že ho Jane miluje a požádá ji o ruku. Týden po jejich zasnoubení požádá Darcy o ruku Lízu. Ta přijme, protože se do něho zamilovala. Jejich zasnoubení všechny překvapí.
Po svatbě bydlí na Pemberley. Po roce koupí Bingley a Jane panství za Derbyshirem, 30 mil od Pemberley. Velmi často se navštěvují."

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera1608
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse