Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Jemen - stručná charakteristika

Jemen - stručná charakteristika

Kategorie: Zeměpis

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce se zabývá charakteristikou Jemenu. Uvádí zeměpisné, i historické informace o této zemi. Zmiňuje, komu, a v jakém století, Jemen patřil.

Obsah

1.
Základní geografické údaje
2.
Poloha a charakteristika
3.
Členství v mezinárodních organizacích
4.
Historický přehled

Úryvek

"Historický přehled:

Území Jemeneu patří k nejstarším centrům civilizace v jihozápadní Asii. Mezi 12. stoletím př. Kr. a 6. stoletím po Kr. bylo součástí několika mocných říší, z nichž nejvýznamější bylo sábské a himjaritské království. V 6. století části Jemenu kontrolovala Etiopie a Persie. V 7. století se území stalo součástí arabského chalífátu. V průběhu 16. století se Jemen dostal pod nadvládu Osmanské říše, v polovině 17. století se v jižní části konstituovala drobná knížectví, jež byla postupně ší´itskou sektou zaidítů sjednocena do jednoho státního útvaru. V roce 1839 Britové ovládli jihojemenský přístav Aden a přilehlá území, která se stala až do roku 1937 součástí Britské Indie.
Od počátku 20. století se reálná moc v severním Jemenu postupně přesouvala do rukou imáma Jachji, vůdce zaidítů. Po vojenském vítězství nad tureckou armádou v letech 1904-05 a 1911 získal severní Jemen autonomii a po zániku Osmanské říše roku 1918 bylo vyhlášeno Jemenské království.
Aden byl roku 1937 vyhlášen britskou korunní kolonií a zbytek jižního Jemenu rozdělen na Západoadenský a Východoadenský protektorát. V únoru 1934 uzavřel imám Jachjá s Velkou Británií smlouvu, jíž se zřekl nároků na připojení jižního Jemenu. Ve válce se Saudskou Arábií ztratil Jemen provincie Džizán, Assír a Nadžrán, bohaté na naftu. V období po 2. světové válce na severu sílila opozice proti monarchii, která byla nakonec v září 1962 svržena vojenským převratem a země prohlášena republikou (Jemenská arabská republika). Moc imáma byla definitivně poražena až poté, co Saudská Arábie v roce 1970 oficiálně uznala JAR.
V letech 1958-61 byl severní Jemen spojen na federativním základě s Egyptem a Sýrií do Sjednocené arabské republiky. Rovněž na jihu zesílilo po 2. světové válce osvobozenecké hnutí, v roce 1955 došlo na území britského protektorátu k protibritskému povstání. V roce 1959 vyhlásilo 6 drobných států Západoadenského protektorátu pod patronací Velké Británie Federaci jihoarabských emirátů, která se roku 1963 rozšířila o Aden a další emiráty a vytvořila Jihoarabskou federaci. Zbytek jižního Jemenu tvořil Jihoarabský protektorát.
30. 11. 1967 se obě části spojily a vyhlásily nezávislost jako Jihojemenská lidová republika. V červnu 1969 se do čela státu dostalo radikální křídlo Národněosvobozenecké fronty a po přijetí nové ústavy v říjnu 1970 byl stát přejmenován na Jemenskou lidovou demokratickou republiku. Již v roce 1972 vlády obou jemenských států souhlasily s budoucím sjednocením. V průběhu 70. a 80. let se však dostaly do válečného konfliktu, který jednání o sjednocení zpomalil.
V lednu 1986 vypukla v jižním Jemenu občanská válka, jíž vyvrcholil mocenský boj uvnitř jednotlivých marxistických frakcí. Na 60 000 lidí uprchlo do sousední JAR, což cedlo k další roztržce mezi oběma jemenskými státy. Jednání o sjednocení byla obnovena v květnu 1988 a v listopadu 1989 představitelé JAR a JLDR souhlasili s návrhem ústavy sjednoceného státu.
22. 5. 1960 došlo k sjednocení obou částí Jemenu do Jemenské republiky a vytvoření společných orgánů. Prezidentem společného Jemenu se stal bývalý prezident JAR, předsedou vlády byl nejvyšší představitel JLDR. V únoru 1994 však vypukly další boje mezi jednotkami severního a jižního Jemenu, které v květnu 1994 přerostly v občanskou válku. Jihojemenské vedení vyhlásilo 21. 5. 1994 odštěpení od jižního Jemenu a proklamovalo Demokratickou republiku Jemen s hlavním městem Adenem.
Občanská válka byla ukončena v červenci 1994 po vítězství severojemenských vojsk, zároveň bylo rozhodnuto o přenesení hlavního města ze San´á do Adenu. V září 1994 schválil parlament jednohlasně novou ústavu, založenou na islámském právu (šarí´á). V prosinci 1994 došlo k malým vojenským srážkám na hranicích se Saudskou Arábií. Konflikt byl urovnán za zprostředkování Egypta a Sýrie v lednu 1995. V únoru 1995 zahraniční zdroje ohlásily zformování Demokratické koalice opozice, jejímiž členy je 13 jemenských opozičních stran. V prosinci 1995 vypukl ozbrojený konflikt s Eritreou o ostrovní skupinu Háníš, jejíž statut je od dob Osmanské říše nevyjasněn. Ostrovy leží v Rudém moři mezi oběma zeměmi na strategicky významné lodní cestě. V květnu 1996 se oba státy dohodly na mírovém řešení konfliktu."

Poznámka

Práce psaná formou poznámek.

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera1206
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse