Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Jerome David Salinger: Kdo chytá v žitě

Jerome David Salinger: Kdo chytá v žitě

Kategorie: Americká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: Gymnázium, Praha 9, Českolipská 373, Praha 9

Charakteristika: Literární rozbor známého románu Kdo chytá v žitě obsahuje stručný životopis amerického spisovatele J. D. Salingera, zařazuje dílo do literárního kontextu a dodává žánrovou charakteristiku. Dále se věnuje kompozici, ději i tématům. Rozebírá vlastnosti hlavních postav, ale i umělecké prostředky a autorův záměr. Nechybí ani komentovaný úryvek a výklad dalšího vlivu díla.

Obsah

1.
Jerome David Salinger
2.
Vydání
3.
Zařazení díla do literárního kontextu
4.
Žánrová charakteristika
5.
Kompozice
6.
Děj
7.
Témata
8.
Hlavní postavy
9.
Umělecké prostředky
10.
Autorův záměr
11.
Komentovaný úryvek
12.
Vliv díla

Úryvek

"Jerome David Salinger (1. 1. 1919 New York – 27. 1. 2010 New Hampshire) byl americký spisovatel židovského původu, povídkář a romanopisec, kterého proslavilo především dílo Kdo chytá v žitě.
Narodil se v New Yorku na Manhattanu v rodině židovského obchodníka se sýry. Jeho matka Maria byla napůl Skotka a napůl Irka, když byl malý, změnila si jméno na Miriam a konvertovala k židovství.
Studoval na veřejné škole ve West Side, ale poslední rok strávil na soukromé školy, odkud šel na vojenskou akademii. Protože už tenkrát psal drobné povídky, přesel na New York University, ale studium přerušil. Otec ho donutil odjet do Vídně, kde by procvičoval svou němčinu a francouzštinu jako obchodník. Tu opustil měsíc před tím, než jí obsadil Hitler. Po návratu se vrátil na vysokou školu v Pensylvánii, ale vydržel tam jenom jeden semestr a poté navštěvoval večerní kurzy tvůrčího psaní.
Na jaře roku 1942 (krátce potom, co USA vstoupilo do války) byl naverbován na frontu, kde se mimo jiné seznámil s Ernestem Hemingwayem, se kterým si pak dlouho dopisoval. Od roku 1965 nenapsal žádné dílo a od roku 1980 neposkytl žádný rozhovor a stranil se veřejnosti. Mezi jeho nejznámější díla patří Kdo chytá v žitě, Devět povídek, Franny a Zooey.

Vydání: Dílo bylo vydáno 16. července 1951 v originálním znění The Catcher In The Rye.

Zařazení díla do literárního kontextu: Jedná se o román amerického autora druhé poloviny 20. století, který svou tvorbou reagoval nepřímo na světové války (spíše druhou světovou válku).
Mezi další světové autory žijící a tvořící v tomto období řadíme například Williama Styrona (Sophiina volba), Williama Saroyana (Tracyho tygr), Umerta Eca (Jméno růže), Josepha Hellera (Hlava XXII) nebo Johna Irvinga (Svět podle Garpa).
V české literatuře ve stejné době tvořili prozaici jako Karel Poláček (Bylo nás pět) nebo například také básníci Ivan Blatný (Hledání přítomného času), Josef Kainar (Nové mýty), Jan Skácel (Smuténka), Ivan Wernish (Zimohrádek), František Hrubín (Romance pro křídlovku) a další.
Žánrová charakteristika: Jedná se o svéráznou variantu vývojového románu, zasazenou do prostředí moderní americké společnosti. Je založena především na svérázném vypravěčském stylu hlavního hrdiny, na jeho přístupu ke světu a charakteristickém jazykovém projevu.
Sám Salinger přiznal, že se jedná o román s autobiografickými prvky, protože je to pro něj jakousi zpovědí z toho, jak se on sám cítil na škole (chodil na tři vysoké školy, ale ani jednu nedokončil).
Autor tu originálním způsobem rozvíjí téma ztráty panictví, touhy po návratu do dětství a pocitu outsiderství. Próza bývá často dávána do souvislostí s Dobrodružstvím Huckeberryho Finna od Marka Twaina nebo s Joyceovým Portrétem umělece v jinošských letech.

Kompozice: Při čtení si čtenář myslí, že děj plyne chronologicky, ale několikrát se rámcově vrací do minulosti k zážitkům spojeným s Holdenovými bratry a až na konci románu se vlastně dozvíme, že celé vyprávění je retrospektivní a odehrálo se před rokem. Kompozice je rámcově usměrněná pouze základním motivem cesty a třídenního pobytu v New Yorku.
Čas i místo děje jsou z hlediska původu reálné – děj se odehrává v blíže neurčený rok, ale z vyprávění je patrné, že se jedná o dobu před vánočními svátky, a odehrává se nejdříve ve škole v Pency a poté v New Yorku.
Vypravěč a zároveň hlavní hrdina Holden Caulfield záměrně rezignuje na tradiční literární postupy – v úvodu románu dokonce přímo vysvětluje, že nesnáší „kecy á la David Copperfield“."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera24147
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse