Seminarky.cz > Životopisy > > > Jimi Hendrix

Jimi HendrixKategorie: Umělecké obory

Typ práce: Životopisy

Škola: Základní škola Kolín IV., Prokopa Velikého 633, Kolín

Charakteristika: Práce sleduje život a hudební dráhu amerického kytaristy, zpěváka a skladatele Jimiho Hendrixe.

Obsah

1.
Život a kariéra

Úryvek

"Legendární americký kytarista, zpěvák a skladatel, vlastním jménem James Marshall Hendrix se narodil v Seattlu pod jménem Johnny Allen Hendrix. Byl černošsko-indiánského původu. Jako virtuóz na elektrickou kytaru bývá označován jako nejdůležitější instrumentalista v dějinách rocku.
Hendrix byl levák a na kytaru hrál od svých 12 let, především pod vlivem černošských bluesových kytaristů. V 50. létech hrál v Seatlu. Během vojenské služby se setkal s baskytaristou Billy Coxem. V roce 1961 působil v nashvillské skupině Imperials. V roce 1964 v New York City, spolupracuje se soulovým (hudební styl, který kombinuje jazz, blues a gospel) zpěvákem Curtisem Knightem [kurtisem knijtem]. Z této doby vyšlo později mnoho alb.
V roce 1965 zakládá vlastní R&B kapelu Jimi James & The Blue Flames. V New Yorku ho objevuje manažer Chas Chandler [čes čendler] a v září 1966 spolu odjíždějí do Londýna. Tam Chandler získává dva spoluhráče - bubeníka Mitche Mitchella a baskytaristu Noela Reddinga. Vzniká trio Jimi Hendrix Experience. První vystoupení se odehrálo v říjnu, v Paříži. V prosinci vychází 1. singl někdejšího hitu skupiny The Leaves - Hey Joe. Zaznamenává překvapivý úspěch.
Na jaře 1967 se koná první britské turné a Hendrix získává pověst nejen svým výstředním vystupováním (zapalování kytary, hraní zuby…), ale především svojí hudbou (kombinace blues, psychedelie [psychidilí] a tvrdého rocku) a mnohoznačnými texty. Následují 2 další hity - Purple Haze a Wind Cries Mary a velmi úspěšné debutové album Are You Experienced? [ixprincíd] (1967). V létě vystupuje na festivalu v americkém Monterey a v prosinci vychází úspěšné album Axis: Bold As Love (1967). Na podzim 1968 má další velký hit, původně skladbu Boba Dylana, All Along The Watchtower.
Špičky americké hitparády dosahuje dvojalbum Electric Ladyland (1968). Na konci roku 1968 se po manažerských neshodách trio rozchází, ale přesto ještě absolvují na počátku r. 1969 společné koncerty. V létě začíná Hendrix spolupracovat s bubeníkem Buddy Milesem a baskytaristou Billy Coxem. V srpnu 1969 vystupuje Hendrix na legendárním festivalu ve Woodstocku se skupinou Electric Sky Church, která hrála ve složení: Mitchell, Cox, Larry Leeds, Juma Lewis - Jerry Velez.
18. září 1970 Hendrix v Londýně umírá, když nepřímý podíl na jeho smrti měla i trvající drogová závislost. Následně se na vrchol britské hitparády dostává skladba Voodoo Chile. V březnu 1971 vychází poslední autorizované album The Cry Of Love. Po smrti Hendrixe vyšly stovky alb nesoucí jeho jméno (navíc řada “pirátských” desek) a diskografie je tudíž velmi nepřehledná."

Poznámka

Důležité informace jsou tučně značeny.

PRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x511402516b131.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
Jimi_Hendrix.doc (34 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse