Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Jiří Voskovec, Jan Werich: Balada z hadrů

Jiří Voskovec, Jan Werich: Balada z hadrů

Kategorie: Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: Gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a ekonomická Vyškov, příspěvková organizace Gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a ekonomická Vyškov, Vyškov

Charakteristika: Práce nabízí detailně zpracovaný rozbor komedie Balada z hadrů autorského dua Jiřího Voskovce a Jana Wericha. Na začátku obsahuje základní charakteristiku díla, popis děje a jednotlivých postav. Součástí je také analýza vypravěčských postupů, větné skladby, atd. Práce je vhodná i jako příprava k maturitní zkoušce.

Obsah

1.
Charakteristika díla
2.
Obsah
3.
Postavy
4.
Vypravěč, autorský přístup a záměr
5.
Forma řeči, syntax
6.
Jazyk
7.
Funkce díla
8.
Okolnosti vzniku díla, autobiografické prvky
9.
Autoři a tvorba
10.
Současníci a pokračovatelé

Úryvek

"Okolnosti vzniku díla, autobiografické prvky
Rozvoj avantgardních divadel souvisel se vznikem poválečné básnické avantgardy. Tyto scény čerpaly z poetismu a dadaismu, reagovaly však i na impulsy osobností světového divadelnictví, na oblibu cirkusů, klaunství a filmové grotesky jako vyhledávaných forem lidové zábavy.
Nejvýznamnější scénou se stalo Osvobozené divadlo, dramatická sekce skupiny Devětsil, vzniklá v roce 1925. Je v programové shodě s principy poetismu, futurismu, dadaismu (spojování zdánlivě nespojitelného, schopnost šokovat), lyrické hravosti a asociativní obraznosti. Divadlo bylo spjato s režiséry Jiřím Frejkou a Jindřichem Honzlem, ti jsou také jeho zakladateli. . Od roku 1927 zde působila klaunská dvojice Jiří Voskovec a Jan Werich, jejich rovnocenným partnerem se později stal klavírista Jaroslav Ježek. Ten je autorem řady populárních písní: Babička Mary, David a Goliáš, Ezop a brabenec. Život je jen náhoda. Osvobozené divadlo využívá v uváděných hrách ironie a parodie. Humor V+W je sice převážně intelektuální, ale publiku dobře srozumitelný. Zakládá se na hře se slovy, práci s intonací, prolínání češtiny s cizími jazyky apod. Výrazovým prostředkem divadla je nespoutaná metafora, úsilí „osvobodit divadlo od konvencí“. Trefným příkladem narušení klasické divadelní formy jsou improvizované dialogy – tzv. forbíny (= slangové označení místa před oponou) mezi jednotlivými dějstvími, v nichž v bezprostředním kontaktu s publikem klauni komentovali aktuální dobové události politické i kulturní. Většina her byla napsána ještě před válkou, ve 30. letech došlo k ostré politizaci her, a proto bylo divadlo hned v roce 1938 zakázáno.
Na tradici Osvobozeného divadla navázali v 2. polovině 20. století další originální dvojice (např. Suchý a Šlitr, Vodňanský a Skoumal). Vzhledem k charakteru tvorby nazýváme Osvobozené divadlo autorským na rozdíl od režisérského typu Burianova D 34. Autorské divadlo se hraje podle scénáře, který je však jen základním rámcem představení a je dále improvizačně rozvíjen, herci při něm navazují kontakt s diváky, mohou jej tak aktualizovat a reagovat na konkrétní události, herci se tak spolupodílejí na autorství a vytváří samotnou hru. Příklady autorského divadla je čínské divadlo, italská commedia della’arte, SEMAFOR, Ypsilonka). Vedle toho u režisérského divadla, je režisér tím, který zasahuje dramatikovi do textu, a herci musí mít nastudovaný scénář, kterého se musí přesně při představení držet.
Experimentální režisérské divadlo D 34 (číslo se měnilo a označovalo rok divadelní sezóny) proslulo vysokou mírou režisérské vynalézavosti jejího zakladatele a režiséra Emila Františka Buriana, dramaturga, dramatika, skladatele, herce, zpěváka, výtvarníka a spisovatele. Právě on prosazoval jevištní syntetismus (propojení všech složek:textové, mimické, hudební, výtvarné, taneční a světelné) a stal se předním tvůrcem režisérského divadla. Divadlo D prosazovalo zejména dramatizaci prozaických a básnických děl (např. Máchova Máje, Dykova Krysaře, Puškinova Oněgina), ale uvádělo také originální dramata s autorskými úpravami (např. Hamlet III.). Byly zde ale uváděny také nové původní hry současníků, zejména Bertholda Brechta (Matka Kuráž a její děti), Vítězslava Nezvala (Manon Lescaut) či Karla Čapka (Bílá nemoc). Velké oblibě se těšily montáže z lidové poezie a dramat – Lidové svity. "

Poznámka

Důležité informace jsou v textu zvýrazněny tučně.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera27877
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse