Seminarky.cz > Životopisy > > > John Locke - medailonky myslitelů 21/34

John Locke - medailonky myslitelů 21/34


Kategorie: Humanitní a ekonomické obory, Profi práce

Typ práce: Životopisy

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce ze série profesionálních medailonků významných světových i českých myslitelů krátce seznamuje s životem a dílem Johna Locka. Součástí je rovněž podobizna a ukázka z díla. Předchozí část série naleznete zde Kurt Lewin - medailonky myslitelů 20/34 a následující zde Karel Marx - medailonky myslitelů 22/34.

Obsah

1.
Život
2.
Dílo
3.
Ukázka z díla

Úryvek

"Locke se narodil nedaleko anglického Bristolu v roce 1632. Oblastí jeho studijních zájmů bylo mnoho - např. přírodní vědy, lékařství, státověda. Seznámil se s lordem Ashleym (později se jmenoval lord Shaftesbury) a zůstal s jeho rodinou svázán jako domácí učitel, lékař a rádce. Podílel se na státnické kariéře svého ochránce, který krátce zastával úřad lorda kancléře; když došlo k Shaftesburyho pádu, museli oba na čtyři roky (1675-1679) odejít do jižní Francie. Pak byl Shaftesbury opět povolán do čela kabinetu. Ani toto období netrvalo dlouho, a tak po dalším pádu musel Locke odcestovat do Holandska a tam se skrývat, neboť mu hrozilo politické pronásledování (1683-1688).

Roku 1689 se vrátil zpět do Anglie (na anglický trůn usedl nový král - Vilém Oranžský) a jedenáct let zastával úřad komisaře pro obchod a kolonie.

Od roku 1700 trávil svůj čas na venkově u svého přítele, kde po čtyřech letech zemřel.

Esej o lidském rozumu - esej pojednává o tom, že člověk se rodí jako čistý, nepopsaný list papíru (tabula rasa) a veškeré jeho poznání vychází z vnějších a vnitřních zkušeností

Locke, J.: Esej o lidském rozumu. Svoboda, Praha 1984. 1. vyd. S.88

"Ideje, které získáváme prostřednictvím více než jednoho smyslu, jsou ideje prostoru či rozlehlosti, tvaru, klidu a pohybu; neboť v nás vytvářejí vnímatelné vtisky jak prostřednictvím očí, tak i hmatu a můžeme přijímat a dále do našich myslí dodávat ideje rozlehlosti, tvaru, pohybu a klidu těles jak na základě vidění, tak ohmatání.""

Poznámka

Součástí práce je drobná podobizna.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51210387b6b5a.zip (15 kB)
Nezabalený formát:
John_Locke_medailonky_21.doc (35 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse