Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > John R. R. Tolkien: Společenstvo prstenu

John R. R. Tolkien: Společenstvo prstenu

Kategorie: Evropská literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: Gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a ekonomická Vyškov, příspěvková organizace Gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a ekonomická Vyškov, Vyškov

Charakteristika: Práce obsahuje detailně zpracovaný rozbor Tolkienova románu Společenstvo prstenu. Zahrnuje základní charakteristiku díla, popis děje a jednotlivých postav. Součástí je také analýza vypravěčských postupů, větné skladby a další. Práce je vhodná pro přípravu k maturitní zkoušce.

Obsah

1.
Charakteristika díla
2.
Obsah
3.
Postavy
4.
Vypravěč, autorský přístup a záměr
5.
Forma řeči
6.
Syntax
7.
Jazyk
8.
Funkce díla
9.
Okolnosti vzniku díla, autobiografické prvky
10.
Autor a tvorba
11.
Současníci a pokračovatelé

Úryvek

"Ještě v noci se ukáže, že to bylo dobré rozhodnutí, když jim Chodec všem zachrání život – když Frodo použije prsten pro své zmizení, přivolá tím i Černé jezdce, kteří jsou sluhy Pána prstenů. To je donutí opustit ves ještě před svítáním. Směřují ke kopci Větrovu, kde doufají, že narazí na Gandalfa, místo něj je tam ale překvapí Černí jezdci. Chodec mezitím mapuje terén, takže neví, že hobiti jsou v ohrožení a nedokáže zabránit zranění Froda jejich vůdcem. Pak se ale zase stáhnou, protože čekají na posily.
Chodec ošetří Froda a donutí hobity, aby pospíšili, protože jsou ve velkém nebezpečí a musí se tam dostat co nejdříve. Vstříc se jim vydává elf Glorfindel z Roklinky, aby jim pomohl. Když se mu je konečně podaří najít, přesvědčí Froda, aby jel s ním na jeho koni napřed a od ostatních tak odvrátil nebezpečí, které je pronásleduje. Nakonec je ale překvapí nepřítel dřív, než čekají, a Frodo musí jet na koni sám, aby jim uprchl. Přitom ale pod vlivem zranění omdlí a probírá se znovu až v Roklince.
Tam se v péči elfů postupně uzdravuje, setkává se s Gandalfem i Bilbem a zjišťuje, že se zde chystá velká rada národů Středozemě. Teprve až při jednání se dozvídá, že byla svolána kvůli jeho prstenu, aby bylo rozhodnuto, co se s ním stane. I když každý ze zástupců na setkání má svou představu, jak s ním naložit, nakonec se dohodnou, že není jiná cesta, než prsten zničit. Vzniká proto Společenstvo prstenu, které má pomoci Frodovi, který nese prsten,ve splnění jeho nebezpečného úkolu. Při jednání se Frodo dozvídá o tom, kdo skutečně Chodec je – Aragorn, potomek králů, který byl vybrán pro to, aby porazil zlo a znova se ujal vlády.
Z Roklinky se tak jednoho dne vydává výprava, kterou vede čaroděj Gandalf a která má jen malou šanci na úspěch. Čaroděj pro ně vybere nebezpečnou cestu přes hory, protože podle jeho soudu už jiná není možná. Ale přechod přes horský průsmyk se jim nepovede, a proto nakonec musí projít temnými doly v Morii. To potěší trpaslíka Gimliho, který věří, že se jim zde dostane vlídného přivítání od jeho druhů, a netuší, že doly mezitím ovládá zlo. Při průchodu podzemím jsou napadeni skřety, kteří je však nechají, když se dostanou k rokli, ve které třímá bájná stvůra. V boji s ní padne Gandalf, ale společenstvo musí pokračovat v cestě, protože stále hrozí, že se je skřeti pokusí pronásledovat i venku.
Novým vůdcem Společenstva prstenu se stává Aragorn, který je zavede do elfího lesa Lothlórien, kterému vládne tajemná paní, před kterou je trpaslík varuje. Elf Legolas, člen jejich družiny, se jim však strach snaží vymluvit. Koneckonců nemají na výběr a u elfů skutečně najdou pomoc. Když je pak elfové zavedou k jejich paní Galadriel, každý člen společenstva musí projít zkouškou a ukázat, že je odhodlaný pomoci Frodovi při jeho úkolu.
Jednou v noci Galadriel vyzve Froda, aby s ní šel k zrcadlu, které mu prý nabídne pohled do dálky, který by pro něj mohl být přínosem. Ukáže mu tak návrat Gandalfa jako Bílého jezdce, Bilba, který čeká na jeho návrat, i Temnotu, která zahalí Středozem. Hobita tento pohled vyděsí, ale zároveň utvrdí v tom, že musí zkusit obtížný úkol splnit. Galadriel jej navíc varuje před Boromirem z Gondoru, který je pod vlivem svého otce přesvědčen, že by prsten měl být proti nepříteli použit, ne zničen. A naznačuje mu, že se on sám nakonec bude muset rozhodnout a společenstvo opustit dřív, než prsten zničí přátelství a důvěru v něm.
Po tom, co se Společenstvo prstenu zotaví ze ztráty Gandalfa, vydává se zase dál. Elfové jim půjčí lodě, vybaví je lembasem, který jim zajistí dostatek síly, a oblečou je do zvláštních elfích plášťů, díky kterým se budou moci ukrýt v divočině. Cesta jim utíká dobře do chvíle, než musí opustit řeku. Pak se vše pokazí.
Společenstvo se zastaví na břehu Velké řeky před gondorskými hranicemi, aby se domluvilo, jak budou pokračovat dál. Jejich směřování měl určovat čaroděj Gandalf, který jim v klíčové chvíli znatelně chybí. Hobiti důvěřují Aragornovi jako jejich vůdci a věří, že je dál povede, aby Frodo mohl splnit úkol. On sám se ale přidal ke společenstvu proto, že to je po cestě do Gondoru, země, která nejvíce vzdoruje nepříteli a nutně potřebuje pomoc svého krále. Také Boromir je pro to, aby se nejprve šlo do hlavního města Minas Tirith, protože doufá, že s pomocí otce, správce Gondoru, by mohli získat prsten pro použití podle jejich představ. Navíc jsou jim v patách skřeti, proto je nutné udělat rozhodnutí co nejdříve. Aragorn proto přijde s tím, aby rozhodl ten, kdo nese prsten.
Frodo si vezme čas na rozmyšlenou, i když ví, že je čas, aby se vydal jen on sám na cestu. Není si však jistý, jak to provést, aby jej ostatní pustili. Jde se projít do lesa, kde jej překvapí Boromir a snaží se ho vystrašit, aby získal prsten. Frodovi se však s pomocí prstenu podaří uprchnout. Zbytek společenstva si všimne, že jsou oba až příliš dlouho pryč. Sam, který zná Froda nejlépe ze všech, jim odhalí, co si myslí o jeho plánech. Společníci si uvědomí, že Sam má pravdu a ten, kdo nese prsten, se rozhodl. Vydají se ho proto hledat. Jen Sam se od nich oddělí, protože ho napadne, že se jeho pán vrátí do tábořiště, aby si vzal si vše potřebné pro samostatnou výpravu. Zastihne ho právě včas, aby mu zabránil vydat se do Mordou zcela sám. A tak se dva hobiti vydávají na poslední pouť prstenu zcela sami. "

Poznámka

Jména postav a názvy děl jsou v textu tučně zvýrazněny.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera27936
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse