Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Kaplického knihovna na Letné - esej

Kaplického knihovna na Letné - esej

Kategorie: Architektura/Zahradní architektura

Typ práce: Eseje

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Jedná se o esej zabývající se tím, zda by měla být Kaplického knihovna vystavěna a zda by to mělo být na Letné. Práce popisuje zadání a průběh architektonické soutěže. Poté se věnuje zevrubnému popisu optických, technologických a architektonických vlastností pláště a vnitřku knihovny. Poté reaguje na nejběžnější námitky proti stavbě a snaží se najít protiargumenty. Autorka se přiklání k vystavění knihovny.

Obsah

1.
Soutěž
2.
Kaplického knihovna
2.1
Koncepce
2.2
Inspirace
2.3
Architektonické rozvržení
2.4
Technologie
3.
Diskuse nad nejobvyklejšími námitkami (barva, velikost, umístění, tvar…)

Úryvek

“ Soutěžící museli vypracovat jednoduchý model objektu v měřítku 1:500 v bílém provedení, ten poté porotci během hodnocení vkládali do připraveného modelu Letné, aby získali přesnější představu, jak fantazie architektů koresponduje s nejbližším okolím budoucí stavby.
Tento objekt je inspirován dózou, kterou Jan Kaplický zhlédl v Berlíně. Samozřejmě inspirací pro Kaplického bylo mnohem více skutečností. Říká, že se inspiruje organickými formami v přírodě jako například motýlími křídly, pavoučími sítěmi, květinami, či rybími šupinami. Dále se inspiruje aerodynamickou krásou lodí, letadel a aut. Kaplického tým uplatňuje poznatky z výzkumu kosmu a leteckého a loďařského průmyslu, kde byly vyvinuty nové materiály - pevné, lehké, odolné, bez spojů.
Díky výšce knihovny bude moci její purpurové oko vykukovat z okolních dřevin a sledovat Hradčany. Výška knihovny má být 48 metrů, přičemž bude mít 5 pater. Kaplický na modelech ukazuje, že je knihovna přibližně stejně vysoká jako Národní divadlo.
Budova by se měla začít stavět v roce 2009, v roce 2010 by měla na Letné vyrůst již hrubá stavba a za další rok by knihovna měla fungovat.
V knihovně by mimojiné měla být i restaurace s kavárnou, posluchárna, knihkupectví, obchod, galerie, venkovní kavárna, podzemní garáže. Celková velikost knihovny by pak měla činit 239, 251 metrů krychlových.
„Funkčnost budovy uváděl jako hlavní příčinu své výhry také Jan Kaplický. „O krásu budovy jde samozřejmě také, ale na prvním místě stojí funkčnost, která podle mne rozhodla,“ řekl Kaplický. Přesto podle něj bude budova krásná. Estetický dojem jí má dodat jednak neobvyklý tvar, který Kaplický připodobnil k mořskému živočichovi, jednak zvláštní kachlíky podobné šupinám.„Postupně se bude měnit jejich barva. Dole budou zelené a žluté, směrem nahoru pak budou světlat, podobně jako třeba šampaňské,“ dodal Kaplický“.“
Podle Kaplického barva šampaňského, podle určité skupiny lidí barva žabího hlenu, či odporného slizu z vesmíru. Purpurové oko, jak říká Kaplický se jiným zdá jako nevkusná fialová, hyzdící krajinu Prahy. A kde je pravda?
Když budu mít doma originální čajovou konvici, těžko mi bude polovina přátel říkat ať ji vyhodím (maximálně si doma zamrmlají nad společnou fotografií, jakou že mám to ale ošklivou konvici), druhé polovině se bude naopak líbit a možná podotkne, ať ji postavím někam na viditelné místo, kde se bude dokonale vyjímat. Mě samotné bude záležet nejen na tom, že je konvice originálně krásná, ale také, že se z ní dobře nalévá čaj, aniž bych ho rozlévala po stole, že se dá příjemně uchopit, aniž by se vyklouzávala či by dokonce pálila. Stejné je to,možná v budoucnu, s Národní knihovnou. Vynálezce Jan Kaplický a jeho tým šikovných architektů vymysleli originální dílo. Polovina národa jej nenávidí a polovina jej zbožňuje. Ta polovina, které připadá knihovna jako žabí hlen podle mého názoru nelpí natolik na tom, zdali se má knihovna vystavět či nikoli. Jde ji hlavně o to, rozpoutat spor, zapojit se do diskuze. Řešit každodenní téma, jak je to u nás hrozné, jak potřebujeme novou knihovnu, která by nemusela být tak drahá, protože to opět platíme my, daňový poplatníci, že je to ostuda našeho národa. Chudinka Praha bude zdevastována takovouto šerednou zelenou chobotnicí, kde je nějaká kulturní tradice atd.
Uvádím zde příklad: “„Návrh jsem ještě neviděl. Jeho stavby však nezapadají do naší kulturní tradice. V kulturně vyhraněném prostředí Prahy to bude pověstná pěst na oko,“ říká Josef Štulc z Národního památkového ústavu. Někteří odborníci mají výhrady také k umístění stavby na Letné.“"

Poznámka

Obsahuje překlepy.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera11625
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse