Seminarky.cz > Životopisy > > > Karel Hynek Mácha

Karel Hynek MáchaKategorie: Životopisy spisovatelů, Profi práce

Typ práce: Životopisy

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce obsahuje krátký medailonek spisovatele Karla Hynka Máchy.

Obsah

1.
Karel Hynek Mácha

Úryvek

"Mácha Karel Hynek (1810 – 1836)

český básník a prozaik; nejvýznamnější představitel českého romantismu a zakladatel moderní české poezie. Narodil se v Praze, otec byl krupařem. Jako začínající básník hrál ochotnicky v Kajetánském divadle, kde se poznal s J.K.Tylem i se svou milenkou Lori Šomkovou. Potom co v dubnu roku 1836 vydal vlastním nákladem Máj a dostudoval práva, se stal právním koncipientem v Litoměřicích. Tam také nečekaně zemřel jako jedna z posledních obětí epidemie cholery v Čechách.
Na rozdíl od preromantické literatury, která se elegicky smířlivě a sentimentálně obracela k ideálu dávné minulosti, vyslovil Mácha s romantickou rozervaností, vycházeje z vlastní životní zkušenosti, rozpor mezi individuální touhou po dosažení absolutního ideálu krásy a svobody a protichůdnou, osudově tragickou skutečností zmaru a smrti.
Próza
Křivoklad – historická povídka (z nedokončeného cyklu Kat), složitě stavěné promluvy, které činí Máchovu prózu složitější, než jakou je jeho poezie
Obrazy ze života mého - (obsahují povídky Večer na Bezdězu a Marinka). Jedná se o kratší, nedějové prózy
Cikáni – nejrozsáhlejší Máchova próza. Svým obsahem a tragickým příběhem je podobná lyrickoepické skladbě Máj. Jsou komponováni jako novela s tajemstvím.
Pouť krkonošská – kratší úvahová próza, plná typicky romantických a máchovských rysů
Návrat
Intimní Karel Hynek Mácha – osobní deník Máchův, který vyšel pod tímto názvem
Poezie
básnické tvorbě byl Mácha zpočátku ovlivněn lidovou poezií a anglickým a německým romantismem (básně Romance, Svatý Ivan, Čech, Hrobka králů a knížat českých, Budoucí vlasť, Královič, Ohlas písní národních). Působily na něj různé formy vlasteneckého hnutí, mj. divadlo, výlety po českých hradech i do vzdálených zemí, a události roku 1830 (revoluce ve Francii, povstání v Polsku), které zformovaly jeho názory na národní a osobní svobodu. V tomto období hledání vytvořil Mácha umělecký jazyk a styl, kterým proměnil svou tvorbu v osobní zpověď. Vyplývají z ní nejistoty a pochybnosti, kladl si otázky po smyslu života, jeho vzniku a promítal své sny.
Máj – lyrická a reflexivní próza, zde Mácha nejintenzivněji vyjádřil svoji rozervanost, deziluzi, hledání odpovědi na metafyzické otázky o věčnosti a času, životě a smrti a současně dosáhl jedinečné umělecké působivosti básnického jazyka bohatou obrazností a hudebností verše. Epická složka Máje polemicky navazuje na loupeživé příběhy, rozšířené v zábavné četbě."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x521a26541bc49.zip (15 kB)
Nezabalený formát:
K_H_Macha.doc (35 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse