Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Královská cesta

Královská cesta


Kategorie: Dějepis

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Královská cesta - její popis, Prašná brána, Celetná ulice, Malostranské náměstí, Loretánská ulice, Hrandčanské náměstí.

Úryvek

Ulice ústí na Malostranské náměstí(dříve Radeckého náměstí), kde ve většině barokních paláců sídlí velvyslanectví. Když tudy průvod procházel zvony v chrámě sv. Mikuláše, jehož kopule a zvonice jsou dominantou Malé Strany,se rozezněly.
Z náměstí se vydáme Nerudovou ulicí, která je zvěčněna spisovatelem a novinářem Janem Nerudou v Povídkách malostranských. Až do roku 1770, kdy bylo zavedeno číslování,byly pražské domy označovány domovními znameními. A právě Nerudova ulice těmito znameními vyniká, můžeme zde například najít dům U Tří housliček, U Zlaté podkovy, Zeleného raka, Bílé labutě a nebo rodný dům J.Nerudy u Dvou slunců .Také zde stojí několik paláců, např. Morzinský palác, jehož průčelí zdobí dvě obrovské sochy Maurů podpírajících půlkruhový balkon.
Poté průvod sestupoval Loretánskou ulicí k Hradčanskému náměstí. Srdcem Lorety je kopie domku,který prý patřil P. Marii. V barokní věži je umístěna zvonkohra( 27 zvonků).Z Hradčanského náměstí průvod směřoval ke katedrále sv. Víta, kde bylo završení celé Královské cesty a korunovace krále.

Poznámka

Přehledná práce.
Neobsahuje použitou literaturu.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x44a8e2ad4629f.zip (7 kB)
Nezabalený formát:
Kralovska_cesta.doc (33 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse