Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Kultura Thajska a ČR

Kultura Thajska a ČR

Kategorie: Ostatní předměty

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Střední škola technická, gastronomická a automobilní, Chomutov, příspěvková organizace, Chomutov

Charakteristika: Práce srovnává kulturu Thajska a ČR.

Obsah

1.
Fauna a flora
2.
Architektura
3.
Sport
4.
Gastronomie

Úryvek

"ÚVOD
Budu porovnávat kulturu České republiky a Thajska. Thajsko jsem si vybrala, protože ho obdivuji a je mým snem ho navštívit. Patří mezi oblíbené cíle exotické dovolené, a každý rok sem zavítá okol 40 tisíc Čechů. Thajsko je země milých lidí, nádherné přírody a dech beroucích památek. Je značně poznamenaná turismem a tzv. poevropštěná. Thajsko bylo jednou z prvních asijských zemí, kam začali v masovém množství cestovat turisté z celého světa, takže dnes už vás tam téměř nic nepřekvapí.
Česká republika
Češi se vždy řadili a řadí mezi kulturní a vzdělané národy Evropy a světa. Je to výsledek dlouhodobé duševní a umělecké činnosti v průběhu společensky – historického vývoje,
Flora a fauna
Z oblasti flory z původních lesních porostů moc nečekejme, nalezneme zde, už jen více než jednu třetinu a zbytek byl nahrazen smrkovým porostem. Pro republiku jsou typické smíšené lesy smrkové, jedlové a dubové. Lípa je symbolickým stromem a je také největším žijícím stromem v Česku. Památná lípa se jmenuje Vejvodova lípa, která dosahuje výšky 130 cm a 12,5 cm v obvodu kmene a stojí v obci Pastviny u Ústí nad Orlicí. Nejstarší lípa s názvem Klokočovská lípa roste v Železných horách a odhad jejího stáří se pohybuje kolem tisíce let. Česká republika nabízí překrásná místa, která si zaslouží být nazvána přírodním rájem na zemi a určitě stojí za vidění.
V České republice si svůj domov našla i zvířata a rostliny, ale nečekejme zde žádné exotické druhy. Ve volné přírodě se setkáme se zajíci, kunami a ve vodě s vydrami. V lesích narazíme na divoká prasata, vysokou zvěř a na polích koroptve, bažanty, husy a kachny. V méně obydlených oblastech se vyskytují i orli a volavky. Severovýchod Moravy nabízí vzácný výskyt vlků a medvědů hnědých.
Architektura
Nejstarší architektonické památky na území dnešní České republiky jsou spojeny s počátky českého státu v raném středověku. V souvislosti s osidlováním země slovanským obyvatelstvem a s kolonizační činností nově zakládaných klášterů pronikal do Čech od západu i od jihu románský styl. Byl však přizpůsoben místnímu prostředí a přírodním podmínkám: masivní rotundy, prosté jednolodní kostely, baziliky s klenutými sloupovými kryptami, bytelné kamenné městské domy, hradní paláce a věže.

První zděné stavby na území dnešní České republiky se datují do 9. stol. v tehdejší Velkomoravské říši. Mezi nejběžnější církevní stavební typy patřily rotundy, jednoduché podélné kostelíky, případně trojlodní baziliky

V 11. století se rodu Přemyslovců podařilo Čechy relativně sjednotit. Vybudovali řídkou síť románských, stavěly se kláštery, vznikaly kostely s výrazným západním dvojvěžím, objevily se i kupecké domy klenuté křížovou klenbou. Sídlo panovníka přesunula přemyslovská knížata a králové z Vyšehradu na Pražský hrad. Okolo r. 1170 byl v Praze postaven – přibližně v místech dnešního Karlova mostu.
Sport
Sport byl vždy samozřejmou součástí života v České republice, jeho tradice je dlouholetá a zdobí ji řada úspěchů. Češi nejsou jen vynikajícími sportovci, ale také inovátory. Například František Janda-Suk vyhrál v roce 1900 na Olympiádě v Paříži hod diskem revoluční metodou – otočkou, kterou po něm převzaly následující generace diskařů.
Sport má v českých zemích velmi dlouhou tradici, jejíž počátky bychom mohli hledat už ve čtrnáctém století za vlády Lucemburků. Tehdy se totiž začala vzmáhat obliba nejrůznějších rytířských turnajů, jež můžeme označit za předchůdce sportovních klání.
Od šestnáctého století se k oblíbeným aktivitám přidalo také sáňkování a bruslení. Brusle ale vznikly zřejmě už ve století třináctém. Kromě bruslí s dřevěnou základnou a kovovým nožem se bruslilo dokonce i na nabroušených kostech.
A na přelomu patnáctého a šestnáctého století se objevují první halové sporty, respektive sporty pěstované v tzv. míčovnách. V České republice je dodnes dochovaná míčovna například na Pražském hradě. V takových míčovnách šlechtici hráli něco jako tenis a jiné míčové sporty, ale věnovali se například i lukostřelbě. Postupně se rovněž stávala oblíbenou hra v kuželky. V sedmnáctém století vznikla Královská česká zemská stavovská šermírna, tady se zrodil sportovní šerm.
Se skutečným sportem a jeho organizací se však setkáme až ve století devatenáctém, kdy byl 16. 2. 1862 založen Sokol pražský. Sokol se mimochodem řadí mezi nejstarší organizace tohoto typu na světě.
Rok 1948 byl rokem konání na dlouhou dobu posledního sokolského sletu – setkání všech členů sdružených v Sokole. Tato velkorysá sportovní vystoupení byla za komunismu nahrazena tzv. spartakiádami. Spartakiády se sice konaly již dříve, poprvé roku 1921, po roce 1948 se však staly jedinou možnou masovou sportovní akcí velmi podbarvenou komunistickou ideologií.
Dnes Sokol podporuje sportovní výkony v 57 sportech, které jsou v České obci sokolské organizovány. Sokolské organizace také významně ovlivnily rozšíření běhu Terryho Foxe v České republice, který zaujímá, spolu s Kanadou, co do počtu účastníků čelní místo na světě."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera28978
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse